statystyki

Rybiński: Co zrobić, pozostać w OFE czy przejść do ZUS?

autor: Krzysztof Rybiński12.09.2013, 08:11; Aktualizacja: 12.09.2013, 08:16

Rząd ogłosił zmiany w systemie emerytalnym, które oznaczają, że większość osób posiadających konta emerytalne w OFE będzie musiała wybrać: pozostać w OFE czy przenieść się do ZUS.

Reklama


Reklama


Zgodnie z wyjaśnieniami, które opublikował zastępca ministra Sami Wiecie Którego, zmiany prawdopodobnie wejdą w życie w połowie 2014 r., zatem trzymiesięczne okno, w którym będziemy musieli się zdecydować, będzie chyba otwarte na początku 2014 r. Rządowi zależy na przejściu do ZUS jak największej liczby Polaków, bo wtedy comiesięczne transfery z ZUS do OFE spadną, w ekstremalnym przypadku prawie do zera, i wtedy deficyt budżetowy zmniejszy się nawet o 12 mld zł. Oczywiście o tyle samo wzrośnie ukryty deficyt w ZUS, który będzie się odkładał w postaci jeszcze wyższych zobowiązań ZUS wobec szybko rosnącego pokolenia emerytów. To będzie oznaczało, że dotacja z budżetu do ZUS, która rośnie w tempie 4–5 mld zł rocznie i już zbliża się do 70 mld zł (uwzględniając kreatywne metody, jak przejadanie rezerwy demograficznej i pożyczki), jednorazowo się obniży, zwalniając miejsce na inne wydatki w budżecie, na co rząd bardzo liczy w latach wyborczych 2014–2015. Dlatego jako domyślną przyjął decyzję o przejściu do ZUS. I dlatego też z pewnością uruchomi akcję propagandową, która z jednej strony będzie pokazywała bezpieczną emeryturę w ZUS, gwarantowaną przez państwo, a z drugiej strony zaprezentuje OFE zarządzane przez finansistów, czyli banksterów, którzy siedzą w wielkich skórzanych fotelach, palą cygara, nic nie robią, tylko żyją z prowizji od naszych ciężko zarobionych oszczędności. Takiemu przekazowi medialnemu większość Polaków prawdopodobnie da się przekonać, bo nie dotrą do nich argumenty merytoryczne. Poniżej pokażę, jakimi kryteriami będę się kierował, sam podejmując decyzję – OFE czy tylko ZUS.

Po pierwsze, zakładam, że OFE wkrótce w ogóle przestaną istnieć. Jeżeli znakomita większość uprawnionych obywateli wybierze ZUS (nie składając oświadczenia), dopływ nowych aktywów do OFE będzie symboliczny. Być może mniejszy niż odpływ wynikający z automatycznego przenoszenia do ZUS osób na 10 lat przed emeryturą. Zakładam, że OFE przetrwają jeszcze maksymalnie 5 lat. Dlatego, po drugie, decyzje należy podjąć poprzez próbę odpowiedzi na pytanie, co będzie większe w okresie 3–5 lat – rewaloryzacja w ZUS czy stopa zwrotu osiągnięta przez OFE inwestujące w akcje, obligacje korporacyjne, samorządowe i infrastrukturalne. Już wiemy, jak sama operacja przejęcia aktywów z OFE wpłynie na polską giełdę, pokazały to minione dni. W 2014 r. OFE będą musiały zmienić strukturę aktywów, która będzie zdominowana przez akcje, na bardziej zrównoważoną, co oznacza sprzedaż akcji przez OFE o wartości nawet około 30 mld zł na przestrzeni 1–2 lat. Zatem prawdopodobne są spadki, chyba że w tym czasie na świecie zagości hossa, ale musi być silna. Już niedługo przekonamy się, czy giełdy światowe mogą rosnąć w sytuacji, gdy banki centralne stopniowo przestają drukować pieniądze. Zatem, po trzecie, trzeba przewidzieć koniunkturę na światowych giełdach.

Kierując się tymi kryteriami, dzisiaj nie jestem w stanie powiedzieć, jaką decyzję podejmę. Jeżeli giełdy światowe przez najbliższe pół roku będą rosły, to w mojej ocenie znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo silnych spadków w okresie 3–5 lat i wtedy trzymanie pieniędzy w OFE może dać gorsze wyniki niż rewaloryzacja w ZUS. Ale jeżeli krach na rynkach światowych wydarzy się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, to wtedy wzrosną szanse na lepsze wyniki w kolejnych latach i warto będzie pozostać w OFE.

Być może niektóre osoby, podejmując decyzję o pozostaniu w OFE, będą się kierowały oczekiwaniami, że za 20–30 lat część emerytury otrzymają ze środków, które pracowały w OFE. Nie liczyłbym na to; narastające problemy w finansach publicznych wynikające z tragicznej polskiej demografii, zestawione z opiniami głównych partii politycznych na temat OFE w zasadzie gwarantują, że OFE nie przetrwają więcej niż kilka lat. Więc decyzja – OFE czy ZUS – powinna być podjęta na podstawie przekonania danej osoby do tego, czy będzie hossa na światowych giełdach w ciągu kilku lat, czy nie. Tego oczywiście nikt nie wie i są na ten temat bardzo różne opinie. Dlatego ważne jest to, co wydarzy się na światowych giełdach w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Niestety, w tym przypadku mechanizm wyboru większości ludzi będzie następujący: spadki na giełdach i słabe wyniki OFE raportowane co miesiąc będą tym bardziej zachęcały do przejścia do ZUS. Im gorzej na giełdzie, tym więcej ludzi przejdzie do ZUS. A im lepiej na giełdzie, tym więcej ludzi zostanie. Czyli dokładnie odwrotnie, niż należałoby postąpić. Poza tym w interesie rządu są jak najgorsze wyniki OFE w miesiącach poprzedzających wybór i w trakcie wyboru, bo wtedy można je nagłośnić i więcej ludzi przejdzie do ZUS. Warto o tym pamiętać.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Woda(2013-09-16 09:01) Odpowiedz 00

  @Woda
  Oczywiście chodziło mi o oświadczenie dotyczące pozostania w OFE (choć formalnie złożone do ZUSu)

 • Bardzo nie lubię sł. "demografia".(2013-09-12 09:41) Odpowiedz 00

  Tą "demografię" przez lata nakręcał kościół - "jabłoń która nie rodzi należy wyciąć".
  W Polsce od 50 lat gospodarka nie jest w stanie zapewnić godnego życia BEZROBOTNYM, których jest stale 5mln osób /2mln za granicą, 3mln w kraju/ - TO MIEJSCA PRACY WNOSZĄ SKŁADKI, A NIE DEMOGRAFIA.
  Od pół wieku na garnuszku państwa "wisi" 5mln młodych zdrowych osób i nie ma dla nich na razie perspektyw pracy.

 • OFE przekręci swoich klientów tak,(2013-09-13 10:29) Odpowiedz 00

  jak Amber Gold i WGI - tam też byli lobbyści w postaci znanych "ekonomistów".
  Tu też będą mówić, że oni brali niewielkie uposażenie i nie znali realiów.

 • Real 1953(2013-09-12 14:50) Odpowiedz 00

  "Dzięki" Tuskowi zupełnie straciłem zaufanie i szacunek do państwa polskiego i jego organów. Czy kiedykolwiek jeszcze odzyskam w życiu to co mnie tak cieszyło i dodawało energii do życia ???
  Dla Tusk , Rostowski , Komorowski i im podobni to szkodnicy , niszczący państwo i polskie społeczeństwo.

 • Woda(2013-09-13 12:35) Odpowiedz 00

  Nie mogę się zgodzić z tezą, że za 5 lat zlikwidują OFE i wszystko przejdzie do ZUSu. Moim zdaniem byłoby to niekonstytucyjne, zwłaszcza że złożę oświadczenie o pozostaniu w ZUSie i podejmę ryzyko zmienności. W przypadku spadków za 5 lat będę miał argument za tym, że rząd przejmując mój majątek z OFE działa na moją niekorzyść, a na dodatek dochodzi do naruszenia zasady przewidywalności prawa i przewidywalności skutków jego stosowania. Skoro rząd i Sejm dały mi prawo wyboru i podjęcia ryzyka, miałem prawo założyć, że ta zmienność zostanie zniwelowana w ciągu najbliższych 30-40 lat. Zasada ta nie będzie jednak dotyczyć tych, co przejdą do ZUSu - ich oszczędności mogą być w całości zabrane.

 • usa_2013(2013-09-13 13:07) Odpowiedz 00

  NIE ZNAM SPRAW, MIESZKAM W USA:

  Czy mozna tez dodatkowo odkladac na emeryture ze swojej pensji, jesli tak, czy mozna te skladki odpisac z bazy podatkowej?

  Moze mi to ktos wyjasnic?

 • @ poz. 4 .Woda(2013-09-13 13:48) Odpowiedz 00

  Czy zastanowil się Pn co napisał ? Myli Pan nazwy instytucji.

 • @ poz. 5 usa_2013(2013-09-13 13:55) Odpowiedz 00

  1. Prywatnie można odkładać ale bez odpisu podatkowego.

 • k.k.(2013-09-13 13:57) Odpowiedz 00

  Do Woda. Składamy oświadczenie o pozostaniu w OFE a nie w ZUS. Brak oświadczenia automatycznie przenosi składki do ZUS. Czytać i jeszcze raz czytac ze zrozumieniem.

 • iwka60(2013-09-16 11:19) Odpowiedz 00

  demografia, tak więcej Polaków a z głodu sami się wyrżniemy

 • realistka(2013-09-16 18:01) Odpowiedz 00

  Niech w końcu to zatwierdzą.Chcę do ZUS i koniec,a Ci co zmusili mnie do oddawania części składki prywatnym funduszom powinni za to odpowiedzieć.
  Rozumiem przymusowe podatki dla państwa,czy składka do państwowego systemu emerytalnego ale żeby zmusić miliony ludzi do prywatnych OFE to jest dopiero skandal!!!
  OFE niech sobie są ale dobrowolne i dodatkowo.

 • roberto(2013-09-17 16:31) Odpowiedz 00

  mam pytanie te 15 procent które idzie do ofe jest dziedziczone a zus proszę mi odpowiedzieć mądre glowy

 • edek(2013-12-02 13:32) Odpowiedz 00

  i bardzo dobrze, niech przestaną istnieć. przecież to obcy kapitał zarabia. wolę, żeby moi rodzicie mieli emeryturę niż dawać zarabiać bankierom.

 • przyszłyemeryt(2014-07-26 18:07) Odpowiedz 00

  dostałem info od mojego ofe,że 51,5% moich składek przekazał do ZUS,pytam,o ile % wzrośnie moja emerytura ,,zusowska,,z tego tytułu?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama