statystyki

W jaki sposób przejść z emerytury wcześniejszej na powszechną

autor: Katarzyna Tomczyk29.08.2013, 09:00; Aktualizacja: 29.08.2013, 09:11
Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące ustalania wysokości emerytury przyznawanej na nowych zasadach po wcześniej przyznanej emeryturze.

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące ustalania wysokości emerytury przyznawanej na nowych zasadach po wcześniej przyznanej emeryturze.źródło: ShutterStock

Podstawę obliczenia świadczenia w nowej wysokości stanowi suma zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne, a także kwoty środków zwróconych z OFE i z subkonta w ZUS

reklama


reklama


Powszechny wiek emerytalny dla kobiet urodzonych przed 1 stycznia 1953 r. wynosi 60 lat, bez względu na datę zgłoszenia wniosku o emeryturę. Zgodnie z art. 24 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna), wiek emerytalny kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r., od 1 stycznia 2013 r. uległ podwyższeniu o 1 miesiąc co trzy miesiące, aż do roku 2040, kiedy zostanie osiągnięty pełny wiek emerytalny, wynoszący 67 lat. [przykład 1]


Pozostało jeszcze 96% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • asia(2013-11-11 18:37) Odpowiedz 10

    Mam 55 lat jestem na rencie ,w marcu mi się kończy i co jak mi zus nie da dalej jak mam sie starac o wczesniejszą emeryturę iczy mi sie należy

  • Urszula11953(2013-12-05 15:23) Odpowiedz 01

    Do 57: Jaromir z IP: 88.156.60.* (2013-10-20 12:10)
    Każde zmiany w regulacjach (dotyczących m.in. banków - chodzi mi o pieniądze) pociągają za sobą pewne narzucone przepisy. Oprócz nowych regulaminów, które bank musi umieścić na swojej stronie internetowej, oraz powiadomić swoich klientów (otrzymuję je w formie wiadomości na mojej skrzynce pocztowej banku po zalogowaniu się, ale również otrzymuję cały plik w formie tradycyjnego listu). Każda zmiana, czy to samej emerytury, czy kapitału początkowego, także jest w formie pisemnej, więc nie masz racji pisząc w swoim poście nr 57 odp. do 56 - bowiem nie każdy z emerytów ma komputer z Internetem i nie każdego stać na kupno gazety.

  • Alicja(2013-11-06 18:12) Odpowiedz 00

    Do Noster. Podobny przypadek miałam w pracy. Pan 48r. był na wcześniejszej emeryturze i pracował dalej na 1/2 etatu i niedawno osiągnął wiek 65 lat, doliczyli mu 3 miesiące wg nowej ustawy emerytalnej i przeliczyli emeryturę wcześniejszą na powszechną, ale na pewno nie odliczali nic od kapitału. Dostał tylko ok 60 zł więcej, ale to i tak dobrze. Mężczyzn 48r. jak ostatni rocznik którzy mieli możliwość skorzystania z em. wcześniejszej odliczanie od kapitału nie dotyczy, w przeciwieństwie do kobiet 53r. dlatego walczymy o to w Senacie. Pozdrawiam.

  • isia(2013-11-07 01:18) Odpowiedz 00

    do Klakier: gdybyśmy nie latali po ulicach, to do dnia dzisiejszego miałbyś kartki na wszystko i puste haki w sklepach. I przestań wypisywać te durnoty, wygladasz mi na palikotowy pomiot.

  • noster(2013-10-28 15:49) Odpowiedz 00

    Normalny cyrk.Jestem z listopada 1948.Prawo do wczesniejszej emerytury nabylem w listopadzie 2008 ,ale wiedzac ze za rok 2008 bedzie najwieksza waloryzacja (byla ok 13%!) zlozylem wszystkie "papiery" 1 marca 2009 bo od tego miesiaca bedzie naliczana.Pracowalem nadal nawet nie informujac zakladu.A że zarabialem pow. 70% sredniej krajowej umniejszano mi emeryture o prawie 500 zl.Na poczatku 2011 roku zaczeto "redukować" zatrudnienie,aby zrobic trochemiejsca bwo i pociotkom.Doszlodo nich ze juz pobieram emeryture i zeby mnie "posunać" zaproponowano mi zwolnieniez tytułu likwidacji stanowiska(za co daja mi 3 miesieczna odprawe noi + 3 miesieczna odprawe emerytalna.Łyknąłem ta propozycje nie do odrzucenia z 3 miesiecznym wypowiedzeniem z dniem ostatniego dnia czerwca 2011.A 3 miesiace pozniej tak i tak musialbym zdecydowac do zus-[praca albo emerytura.Moglbym tez gdybym byl bwo zwolnic sie i przyja c sie do pracy na drugi dzien-no ale oni by juz na to czekali)))Dziiaj bylem w lodzkim zusie. rok temu pani informowala mnie wszem i wobec ze nowe zasady mnie nie dotycza,bo jestem stary portwel.Dzisiaj chcialem zlozyc wniosek o ponowne przeliczenie (65 lat koncze za 3 tygodnie),pracowalem pobierajac emeryture 28 mieś + 2 mies legal dorobilem sobie w zeszlym rku na 1/4 etatu-razem 30 mieś. a tu niespodzianka !! Informuja mnie i pokazuja ze ja jako urodzony w ostatnim kwartale 1948 r musze jeszcze poczekac 4 miesiace .Po 65 latach i 4 miesiacach moga i ponownie przeliczac.OLczywiscie te ble ble,jezeli wyjdzie wyzsza to dolicza a jezeli nizsza to bez zmian. Jednego nie jestem pewien! Czy beda mi odliczac od kapitalu pobrane emerytury czy nie?? Powyzej pisza niektorzy ze mezczyn 48 r nie dotyczy-ale nie wiadomo co jeszcze wymysla

  • Alicja(2013-10-21 14:13) Odpowiedz 00

    Panie z rocznika 1953 wysyłajcie PETYCJĘ do Senatu w Waszej sprawie. Jest na blogu EMERYT TO BRZMI DUMNIE w zakładce rocznik 1953 3, Im więcej nas wyśle to może ktoś się naszym tematem poważnie zainteresuje i uda się naprawić błąd.

  • jozef k(2013-10-20 21:05) Odpowiedz 00

    mam 58 lat czy mogę isc na wczesniejsza emeryture do 1998 r 27 lat stazu i 16 lat w szczególnych warunkach

  • POLKA(2013-10-21 06:52) Odpowiedz 00

    Pani Mario wychodzi na to,ze sama Pani jest sobie winna,poniewaz teraz oblicza wg nowej ustawy emerytalnej i takim sposobem jest Pani duzo do tyłu.Powinna to Pani zrobic do końca 2012 roku.Teraz moze Pani tylko pozostac na wczesniejszej,chyba,ze za rok ja zlikwiduja-u nich to wszystko mozliwe ,poniewaz robia z nami co chca.Tylko rocznik 1953kobiety ma szansę cos dla siebie wywalczyc ponieważ w Sejmie nie umieja liczyć i podpisuja sie pomijajac niektore WNIOSKI ZGLOSZONE PODCZAS TRWANIA OBRAD!!!TAKIE JAK ROCZNIK 1953 KOBIETY!!!A RESZTA SIE POD TYM PODPISUJE!!!I TAK MAMY NOWY BUBEL-MYSLA ZE NAROD TO SAMI LUDZIE OGRANICZENI!!!

  • wcześniak(2013-10-17 10:13) Odpowiedz 00

    to ustawodawca powinien informować emerytów o zmianie przepisów i dać im prawo wyboru oraz szansę wystąpienia o przeliczenie - a poza tym to prawdziwa pomyłka prawo nie może działać wstecz.
    Do tego kto z emerytów kupuje nietanią gazetę Prawną i śledzi tysiace informacji o zmianach,żeby akurat trafić na tą która jego dotyczy bzdura
    jako obywatele od których popbiera się pieniądze podatki czy ubezpieczenie również powinniśmy informowani o przynajmniej najważniejszych zmianach

  • wcześniejsza(2013-10-15 01:11) Odpowiedz 00

    Wyjście jest - pisać skargę do RPO, dużo osób to zrobiło i robi, bo prawo nie może działać wstecz i odbierać prawa nabyte. Pisząc do RPO powołać się na sygnaturę RPO/723180/13/III/302.3 RZ
    Wejść na blog emeryturazawieszenie.blogspot.com czytać i wysyłać petycje do Senatu.

  • barbara(2013-09-18 19:19) Odpowiedz 00

    Jestem z rocznika 1952, na wcześniejszą emeryturę przeszłam w 2008 roku.
    60 lat ukończyłam w sierpniu 2012 roku, ale o przeliczenie emerytury wystąpiłam dopiero w lutym 2013 roku, ponieważ wcześniej nie miałam takiej możliwości. Pomimo, że jestem z rocznika 1952 emeryturę powszechną przeliczono mi po odjęciu od kapitału początkowego kwoty wcześniej pobranych emerytur. Ustawa, która weszła od stycznia 2013 roku zabrała rocznikowi 1952 i wcześniejszym prawo nabyte. Uważam, że skoro powszechny wiek emerytalny nabyliśmy przed styczniem 2013 roku, prawo do przeliczenia emerytury na starych zasadach powinniśmy miec w każdym czasie, a nie tylko do 31 grudnia 2012 r. To jest skandal.

  • wiemaka(2013-09-20 16:19) Odpowiedz 00

    Moje Panie z rocznika 1953 - pomijam fakt,że Rząd nie potrafi liczyć , pomijam fakt ,że potraktowano nas jak śmieci - ale dlaczego Pani w ZUS poinformowała mnie w grudniu2012 ze wniosek o przeliczenie wcześniejszej emerytury na "normalną" mogę złożyć po skończeniu 60-ciu lat (sierpień 2013 + 3 miesiące wg ustawy o wydłużeniu wieku emerytalnego)tego nie rozumiem.Pomijam fakt ,że musiałam pracować dalej bo inaczej już bym nie doczekała do tego pseudo przeliczena.
    Musimy walczyć i bzdurą jest że miałyśmy lepiej niż inne roczniki - jeśli dali marchewkę to po co kij.

  • MARIA(2013-09-30 22:13) Odpowiedz 00

    TO JEST JAWNA DYSKRYMINACJA KOBIET Z ROCZNIKA 1953 .NASZE EMERYTURY POWINNY BYĆ WYLICZONE NA STARYCH ZASADACH Z TEGO WZGLĘDU NIE NALEŻAŁAM DO OFE TYLKO DO SAMEGO ZUS.

  • qa?(2013-09-17 14:22) Odpowiedz 00

    3215

  • renia(2013-10-09 08:32) Odpowiedz 00

    do Maria:pod koniec ubiegłego roku były informacje m.in.w Gazecie Prawnej
    żeby przeliczać wcześniejsze emerytury bo zmieniają się przepisy.
    Jeśli teraz przeliczysz to nic nie stracisz bo jeśli wyjdzie ci mniej to dostaniesz z ZUS tyle ile miałaś.
    Trzeba śledzić zmiany, innego wyjścia nie ma.

  • POLKA(2013-09-05 17:22) Odpowiedz 00

    Przykro nam iz rocznik 1955 i inne nie moga skorzystac juz z wczesniejszej emerytury,ale Pani ja nie jest odosobniona w upokorzeniach -myśmy tez to przechodzily"przyjdzie mlody i to zrobi jeszcze taniej"odmladzanie kadry i dawanie nam do do zrozumienia ,ze jestesmy starzy i juz niepotrzebni.Ale mysmy wyszly jak gdybysmy przez piec lat przebywaly na urlopie bezplatnym poniewaz wszystkie pieniadze ,ktore pobieralysmy i tym czasie zostaly nam odjete od kapitalu poczatkowego przez co duzo stracilysmy na przeliczeniu emerytury powszechnej i musimy pozostac na wczesniejszej.Nawet teraz nie mozemy przejsc spokojnie na emeryture bo im sie cos pokrecilo???kto za to odpowie!!!Nowa emerytura zamiast od stycznia 214 idzie od stycznia 2013!!!Na takich stanowiskach i nie umieja liczyc!!!

  • obw(2013-09-05 15:02) Odpowiedz 00

    To za te upokorzenia podziękujcie rządowi PO-PSL i tym z SLD oraz Palikotowi - JAK WYBIERACIE, TAK MACIE !!!
    PIS- u boją się TYLKO PRZESTĘPCY...za Pis waloryzacja wynosiła 6% a teraz ???

  • Milena(2013-09-04 15:47) Odpowiedz 00

    Nic z tego nie rozumiem?Jestem z rocznika 53 z sierpnia i pobieram wcześniejszą emeryturę.Przechodząc na WE musiałam zrezygnować z OFE na rzecz budżetu.Nie wiedziałam o tym,że pobrane wcześniej emerytury się odlicza się od powszechnej.Proszę mi wytłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi.

  • Jaromir(2013-09-07 18:51) Odpowiedz 00

    Na wcześniejszą emeryturę przeszedłem na jesieni 2009 r. w wieku 60 lat. Całe życie zawodowe - 40 lat (w tym 2 lata służba wojskowa) przepracowałem w szczególnych warunkach (melioracje). Złożyłem wniosek i nie musiałem go uzupełniać dodatkowymi dokumentami nie licząc świadectwa pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którego wzór podał mi kolega. Obyło się także bez sądu, z którym musieli się borykać niektórzy znajomi, jednak po przesłaniu jednemu z nich wzoru świadectwa pracy w szczególnych warunkach sąd potwierdził jego prawa, ZUS nie miał wyjścia i od stycznia 2012 r. znajomy korzysta z wcześniejszej emerytury. Tak, ja też trochę zdziwiłem się, że wypłacają mi emeryturę "z wyprzedzeniem", ale do diaska chyba wiedzą co robią.
    Pozdrawiam.

  • oszukana(2013-09-03 13:23) Odpowiedz 00

    Kobiety z rocznika 1953 napiszmy zbiorowy protest do Ministra Pracy Kamysza i domagajmy się nowelizacji ustawy lub innego rozwiązania naszego problemu ...zapraszam na blog "zawieszone emerytury"