statystyki

W jaki sposób przejść z emerytury wcześniejszej na powszechną

autor: Katarzyna Tomczyk29.08.2013, 09:00; Aktualizacja: 29.08.2013, 09:11
  • Wyślij
  • Drukuj
Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące ustalania wysokości emerytury przyznawanej na nowych zasadach po wcześniej przyznanej emeryturze.

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące ustalania wysokości emerytury przyznawanej na nowych zasadach po wcześniej przyznanej emeryturze.źródło: ShutterStock

Podstawę obliczenia świadczenia w nowej wysokości stanowi suma zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne, a także kwoty środków zwróconych z OFE i z subkonta w ZUS



Powszechny wiek emerytalny dla kobiet urodzonych przed 1 stycznia 1953 r. wynosi 60 lat, bez względu na datę zgłoszenia wniosku o emeryturę. Zgodnie z art. 24 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna), wiek emerytalny kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r., od 1 stycznia 2013 r. uległ podwyższeniu o 1 miesiąc co trzy miesiące, aż do roku 2040, kiedy zostanie osiągnięty pełny wiek emerytalny, wynoszący 67 lat. [przykład 1]


Pozostało jeszcze 96% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
WYKUP DOSTĘP
Wyślij SMS o treści:

KD.ARTYKUL na numer:7255

Koszt SMS to 2zł + VAT

Jeżeli posiadasz darmowy kod dostępu, wprowadź go w oknie powyżej. Kod daje dostęp do wybranego artykułu.

więcej informacji »

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 84

  • 1: Daniela 1953 z IP: 89.151.37.* (2013-08-29 10:12)

    Złożyć wniosek i czekac na przeliczenie w/g nowych zasad, ale i tak wszyscy pozostają na starych wyliczeniach ,bo od stycznia 2013 potrącają z kapitału początkowego całą wcześniejszą emeryturę i nowa wychodzi mnijsza i to o dużo .Rocznik 1953 u kobiet nabity w butelkę , 52, roczników nie tykali a 54 nie mógł przejść na wcześniejszą .

  • 2: Jola 1953 z IP: 62.21.51.* (2013-08-29 10:49)

    Daniela całą sprawę ujęłaś w dwóch zdaniach,i taka jest przykra prawda dla rocznika kobiet z rocznika 53.Gazeta potrzebuje całego artykułu i to jeszcze płatnego.Przecież wiadomo ,by przejść na emeryturę lub ja przeliczyć, należy złożyć wniosek

  • 3: Kemyr z IP: 95.41.188.* (2013-08-29 14:13)

    Na kim nalepiej zarobić? Na biednych emerytach! Każdy artykuł mogący ułatwić emerytom dostęp do aktualnych nowinek, jest przez Gazetę płatny. Wstydu nie macie!!!

  • 4: OBURZONA z IP: 77.252.248.* (2013-08-29 14:42)

    Rząd PO-PSL nałożył na siebie 2 ustawy,nową na starą i wyszło im, że kobiety z 1953 roku kończą 60 lat do 31 grudnia 2012 roku !!! CO ZA PARANOJA , mija 8 miesięcy - KOBIETY ZOSTAJĄ NA WCZEŚNIEJSZYCH EMERYTURACH, bo przy przechodzeniu na powszechne SĄ DYSKRYMINOWANE i odejmuje się im wcześniej pobrane wypłaty, czego nie ma wobec rocznika 1952 i wcześniejszych oraz wobec mężczyzn z 1948 roku - im nic się nie odejmuje, choć też są wcześniejszymi emerytami !!! Gdzie my żyjemy, kiedy to zostanie NAPRAWIONE, TJ. NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ...

  • 5: do Kemyr z IP: 193.169.19.* (2013-08-29 14:44)

    Popieram. Emerytów i przyszłych emerytów są miliony. Można wiec dobrze zarobić.

  • 6: ZOSIA z IP: 62.69.249.* (2013-08-29 15:07)

    To jest paranoja posłów i pań posłanek wg których rocznik1953 kończy 60 lat do końca roku 1952.Powszechną emeryturę osiągną w tym roku, ale już obowiązują nowe zasady. To prawda gdzie my żyjemy, jedno wyklucza drugie, nowe i stare. To niezgodne z konstytucją
    CZY TO KIEDYŚ ZOSTANIE NAPRAWIONE.
    CZY KTOŚ TO W OGÓLE CZYTA, CZY WYCIĄGNIE WNIOSKI I JE Z POKORĄ NAPRAWI

  • 7: klakier z IP: 89.17.247.* (2013-08-29 15:25)

    Teraz emeryci z w/w roczników narzekają, ale kilka lat temu latali po ulicach i wyli za władzą kościoła i solidarności, oraz klerykałów. Mają to co sobie wywalczyli przy pomocy p. Wałęsy i p. K. Wojtyły vel JP2. Panowie Polacy i Polki - Wasza kasa, zamiast na Wasze emerytury, poszła i idzie nadal na KONKORDAT - 10mld/rok, i inne bandyckie wyczyny polskich klerykałów w rządzie / PO, PiS, PSL czy SLD/

  • 8: z z IP: 89.79.244.* (2013-08-29 17:10)

    do Klakier ;; jesteś nudny ciągle to samo powtarzasz

  • 9: ZBULWERSOWANA z IP: 37.225.73.* (2013-08-30 06:37)

    Pisałam juz o tym co zrobili z rocznikiem 1953 od marca tego roku kiedy to ja weszlam w wiek emerytalny i pisalam 3 razy do RPO ,ale on tez nie kuma co nam zrobili.Twierdzi,ze czela na wyroki sadow!!!a jakie beda wyroki sadow skoro w dalszym ciagu brak jest nowelizacji w naszej sprawie do nowej ustawy!!!Ale im to pasuje poniewaz od stycznia okradaja nas z naszych skladek ,ktore placilismy przez 40 lat.Nalezy nam sie przeliczenie emerytury wg STAREJ USTAWY i wywalczymy to!!!MY 60 lat KONCZYMY DO GRUDNIA 2013 R.A NOWA USTAWA EMERYTALNA POWINNA WEJSC W ZYCIE OD STYCZNIA 2014 R.!!!CZY DO RZADU I MINISTERSTWA PRACY TO W KONCU DOJDZIE!!!I ODDADZA NAM NASZE PIENIADZE I BEDZIEMY MOGLI SPOKOJNIE PRZESC NA NASZE POWSZECHNE EMERYTURY!!!A NIE POZOSTAWAC NA WCZESNIEJSZYCH!!!

  • 10: POLKA z IP: 37.225.73.* (2013-08-30 06:43)

    ROCZNIK 1953 PANIE MINISTRZE KONCZY LAT W ROKU 2013!!!A NIE W 2012!!!CZY UMIE PAN DODAWAC!!!OSTATNI ROCZNIK KTORY KTORY MOGL SKORZYSTAC Z PRZYWILEJU PRZEJSCIA NA WCZESNIESZA EMERYTURE DO KONCA GRUDNIA 2008 TO ROCZNIK 1953 .MUSI PAN DODAC PIEC LAT I OTRZYMA PAN GRUDZIEN 2013!!!JASNE

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie