statystyki

W jaki sposób przejść z emerytury wcześniejszej na powszechną

autor: Katarzyna Tomczyk29.08.2013, 09:00; Aktualizacja: 29.08.2013, 09:11
  • Wyślij
  • Drukuj
Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące ustalania wysokości emerytury przyznawanej na nowych zasadach po wcześniej przyznanej emeryturze.

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące ustalania wysokości emerytury przyznawanej na nowych zasadach po wcześniej przyznanej emeryturze.źródło: ShutterStock

Podstawę obliczenia świadczenia w nowej wysokości stanowi suma zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne, a także kwoty środków zwróconych z OFE i z subkonta w ZUS

reklama


Powszechny wiek emerytalny dla kobiet urodzonych przed 1 stycznia 1953 r. wynosi 60 lat, bez względu na datę zgłoszenia wniosku o emeryturę. Zgodnie z art. 24 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna), wiek emerytalny kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r., od 1 stycznia 2013 r. uległ podwyższeniu o 1 miesiąc co trzy miesiące, aż do roku 2040, kiedy zostanie osiągnięty pełny wiek emerytalny, wynoszący 67 lat. [przykład 1]


Pozostało jeszcze 96% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 85

  • 1: WALCZACY O DEMOKRACJE z IP: 87.207.92.* (2014-12-11 12:08)

    PEOWSKIE ZLODZIEJE!!!

  • 2: alka 60 z IP: 91.145.187.* (2014-06-10 18:16)

    To jest problem nie tylko rocznika 53, ale też 54, 55, 56, czyli wszystkich wcześniejszych emerytów. Oszukali nas, potraktowali emeryturę jak pożyczkę, którą należy oddać, beż wcześniejszej informacji o tym. Czuję się oszukana.

  • 3: hanna z IP: 95.171.212.* (2014-05-26 21:10)

    kobiety z rocznika 53 r pamientaicie jak benda wybory kto nam zabral nawet te mae\rne grosze

  • 4: Hary z IP: 82.177.28.* (2014-05-25 16:47)

    Ale jak tak będzie dalej to doprowadzą do tego co jest na Ukrainie bo kiedyś prości ludzie nie wytrzymają i sami wymierzą sprawiedliwość

  • 5: Hary z IP: 82.177.29.* (2014-05-25 08:58)

    A kiedy złodziej ma dosyć ciągle mu mało tak jak i rządzącym sobie w górę uposażenia a emerytom którzy przepracowali po 50 lat zabrać a najlepiej w ramach odpraw emerytalnych eutanazja na koszt emeryta lub rodziny bo żeby utrzymać się przy korytach trzeba zadbać o aparat ucisku i grupy uprzywilejowane .I czy ta demokracja coś zmieniła? chyba tylko osoby na stołkach i korytach bo po za tym ludziom co pracują uczciwie jeszcze gorzej bo są wykorzystywani (brak wypłat umowy śmieciowe itd a dyrektorzy ,prezesi i układowcy odprawy milionowe premie przywileje itd

  • 6: no tak z IP: 91.232.175.* (2014-04-30 18:45)

    Boże nie chcieli komuny to będą żyli jak Rumuny

  • 7: globtroter z IP: 83.29.59.* (2014-04-23 23:02)

    Do XYZ: każdy wie co zrobić ze swoim życiem; więc zachęcanie do wyjazdu jest zbędne:) no chyba, że jest pan/pani na prowizji;)

  • 8: 44 z IP: 89.161.47.* (2014-04-02 21:39)

    Czy jest jeszcze jakiś kraj na świecie, gdzie na emeryturę można przechodzić kilka razy? Polska paranoja

  • 9: myyy z IP: 77.252.157.* (2014-03-24 17:25)

    do klakier p... jedno i to samo atakując bezczelnie Kościół i obwiniając za wszystko Konkordat !!! znamy cię i mówimy dość BREDNI !!!

  • 10: ALA z IP: 46.205.74.* (2014-02-22 00:00)

    przejcie panie 1953 do zakładki ,zawieszone emerytury rocznik 1953, Tam wszystkie i owszystkim piszeny

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie