statystyki

Przeliczenie podstawy wymiaru emerytury: Czy w każdym przypadku zastosuje się zmienioną kwotę bazową?

autor: Marek Opolski08.08.2013, 08:47; Aktualizacja: 08.08.2013, 08:48

W marcu 2010 roku tuż po ukończeniu 60 lat nabyłem prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach, przewidzianej w art. 184 ustawy emerytalnej. ZUS obliczył mi świadczenie według mieszanych zasad. Wkrótce potem ponownie podjąłem zatrudnienie, które kontynuuję do dziś. W latach 2010–2012 miałem wysokie wynagrodzenie. W związku z tym oraz z uwagi na to, iż od marca 2010 roku została podwyższona kwota bazowa, chcę wystąpić z wnioskiem o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury. Czy zostanie on rozpatrzony pozytywnie?

Reklama


Nie. Części emerytury mieszanej, która została ustalona na dotychczasowych zasadach, nie przelicza się z zastosowaniem nowej kwoty bazowej.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Dziadek Franek(2013-08-19 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Art.16.4 p.4 mówi, że: "mnoży się przez ten wskaźnik kwotę bazową, o której mowa w art. 19", a zgodnie z zapisem Art.19 i związanych z nim Art.19a oraz 20, jednoznacznie wynika, że:GUS corocznie ustanawia, iż "kwota bazowa jest ustalana corocznie na podstawie art. 19 i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego". - Dla tego jednoznacznie obowiązującego przepisu niema żadnej alternatywy w przepisach Ustawy!
    Każda "interpretacja" zmieniająca ten sens jest zamiarem obejścia prawa w celu dokonania oszustwa.

    Odpowiedz
  • Dziadek Franek(2013-08-19 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam za pomyłkę! Powinno być, Art.15.1 p.4 mówi...

    Odpowiedz
  • Dziadek Franek(2013-08-19 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam za pomyłkę! Powinno być, Art.15.4 p.4 ...D

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane

Reklama