statystyki

Kto i jak może się ubiegać o emeryturę górniczą i hutniczą

autor: Bożena Wiktorowska24.04.2013, 07:09; Aktualizacja: 24.04.2013, 12:43
  • Wyślij
  • Drukuj
Karolina Miara , adwokat, współpracownik firmy prawniczej Kochański, Zięba, Rąpała i Partnerzy

Karolina Miara , adwokat, współpracownik firmy prawniczej Kochański, Zięba, Rąpała i Partnerzyźródło: DGP

Celem reformy systemu emerytalnego zapoczątkowanego w 1999 roku było ograniczenie prawa do szybszego zakończenia aktywności zawodowej. W miejsce wcześniejszych emerytur miały pojawiać się pomostowe.

Oznaczałoby to, że przestanie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz załącznik do tego rozporządzenia (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.). Zgodnie z nim hutnicy i górnicy mogli wcześniej zakończyć pracę zawodową. Przeciągające się spory partnerów społecznych dotyczące sposobu rozwiązania tego problemu spowodowały, że zniecierpliwieni górnicy wymusili na Sejmie w 2005 roku uchwalenie odrębnych zasad przechodzenia na emerytury.


Pozostało jeszcze 92% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
WYKUP DOSTĘP
Wyślij SMS o treści:

KD.ARTYKUL na numer:7255

Koszt SMS to 2zł + VAT

Jeżeli posiadasz darmowy kod dostępu, wprowadź go w oknie powyżej. Kod daje dostęp do wybranego artykułu.

więcej informacji »

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 9

  • 1: zbyszek z IP: 79.185.141.* (2013-04-27 11:33)

    najwyzszy juz czas zlikwidowac wszelkie przywileje .jezeli jakikolwiek zawod jest szczegolny to nalezy wprowadzic ograniczenie czasu pracy w danym zawodzie/lat pracy/przeciez gornik nie musi pracowac w gornictwie w nieskonczonosc niech pracuje np 20 lat to znaczy do czasu jak nie ma uszczerbku na zdrowiu a pozniej zmieni zawod tak samo wszyscy inni uprzywilejowani przeciez i tak wszyscy uprzywilejowani po uzyskaniu emerytury ida do pracy najwyzszy czas skonczyc z przywilejami bo to jest demoralizujace emerytury w rownym wieku dla wszystkich najwazniejsza i najtansza jest profilaktyka przeciez to jest ewidentne psucie narodu i panstwa jezeli system wypuszcza jakich kolwiek emerytow w wieku ponizej obowiazujacego dla wszystkich wieku emerytalnego

  • 2: emil z IP: 83.26.54.* (2013-04-29 06:47)

    Czesław Kiszczak jest w wieku ok. 80 lat i bierze emeryturę w wysokości 8000. Proste pytanie: jaki jest jego wypracowany kapitał w ZUS-ie?

  • 3: jan z IP: 91.230.86.* (2013-04-29 09:57)

    wojsko , policja sędziwie mają sowje resortowe wydziały emerytalne i Kiszczak emeeyture dostaje z takiego wydziału resortowego z zusu dostaje emerytutę biedota , tamci nigdy nie płacili składek na swoje emerytury

  • 4: nastapił przekręt przez ciało ustawodawcze ....... z IP: 46.182.103.* (2013-04-30 11:43)

    potwierdzone przez TK w sprawie emerytur i pomostówek=tak im to wyjdzie jak z OFE.Niesprawiedliwqość nie jest równa do uczciwości w tym porąbanym kraju!!!

  • 5: pomostówki są bublem prawnym!!!!!!!! z IP: 78.154.84.* (2013-07-22 08:34)

    tylko dlatego.że zlikwidowane prace w warun.szczeg.potraktowane zostały jakby nigdy nie istniały,w ten sposób odcięto ludzi z wypracowanymi warunkami oprócz wieku do 2008r...pozostawiając je policji i przedłużając rolnikom/według TK błyszczy to sprawiedliwością doskonałą/.Sprawiedliwe też jest to że jednym zabrano a drugim dano przywilej,tak wygląda że do spełnionych warunków trzeba dopracować 1 dzień---ale w nowych zawodach nie ma żadnych ograniczeń.Więc zapytanie pod kogo wykombinowano pomostówki???

  • 6: pomostówki są bublem prawnym!!!!!!!! z IP: 78.154.84.* (2013-07-22 08:34)

    tylko dlatego.że zlikwidowane prace w warun.szczeg.potraktowane zostały jakby nigdy nie istniały,w ten sposób odcięto ludzi z wypracowanymi warunkami oprócz wieku do 2008r...pozostawiając je policji i przedłużając rolnikom/według TK błyszczy to sprawiedliwością doskonałą/.Sprawiedliwe też jest to że jednym zabrano a drugim dano przywilej,tak wygląda że do spełnionych warunków trzeba dopracować 1 dzień---ale w nowych zawodach nie ma żadnych ograniczeń.Więc zapytanie pod kogo wykombinowano pomostówki???

  • 7: znawca tematu z IP: 46.253.223.* (2013-08-22 13:42)

    P. szanowny Zbyszku z twojej wypowiedzi wynika, że nie masz zielonego pojęcia o pracy w warunkach szczególnych , o szczególnym charakterze i pracy w warunkach niebezpiecznych, uciążliwych i szkodliwych. Uważasz, że należy się przekwalifikować, przejść do innej pracy , itd. skończyć z przywilejami? Drogi kol. weź pod uwagę wypalenie organizmu, skrócony czas życia i dyskomfort / branie leków, ból i cierpienie/ w latach do i tak skróconego okresu życia. Na zasadzie syty nie wierzy głodnemu. Idź na nocki, turnus, w kierat pracy operacyjno-dyspozytorskiej, w ciągłym stresie, a wtedy porozmawiamy. Czytaj, ucz się i jeszcze raz czytaj. Literatura bhp jest naprawdę bogata.

  • 8: marek z IP: 84.79.108.* (2013-08-26 14:15)

    mam przepracowane w polskim górnictwie prawie 19 lat i na tunelach w hiszpani 14lat z wiekiem jaki mam53 lata polski zus nie przyznał mi emerytury ile lat jeszcze będzie polski zus oszukiwał ludzi czy już nie ma człowiek prawa w polsce do zasłużonej emerytury ,i jak długo będzie uszukiwał ludzi zus