Związki górnicze domagają się zmian w ustawie o emeryturach pomostowych. Chcą, aby prawo do takiego świadczenia miały wszystkie osoby, bez względu na datę rozpoczęcia pracy.
Jeszcze w ten piątek ma się odbyć kolejne spotkanie w sprawie emerytur Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego (powołanego przez największe śląskie centrale) ze stroną rządową. Do tego czasu ma być znane stanowisko resortów pracy oraz gospodarki dotyczące możliwości zmian w pomostówkach. Prace nad postulatami związkowców są prowadzone w pięciu zespołach roboczych powstałych po spotkaniu w Katowicach górników z wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim. Efekt tych prac ma być przedstawiony 11 marca.
– Czasu jest dużo, więc rozmowy prowadzimy spokojnie – wyjaśnia Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników.
Górnicze związki domagają się, aby osoby wykonujące prace uprawniające do emerytury pomostowej mogły korzystać z takiej formy zakończenia aktywności zawodowej bez względu na to, kiedy rozpoczęły prace. I dlatego chcą wykreślenia z ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1656 z późn. zm.) daty granicznej, czyli 1 stycznia 1999 r. Obecnie prawo do świadczenia mają tylko osoby, które rozpoczęły pracę przed tym terminem.
– Trudno sobie wyobrazić, aby hutnik, czy maszynista pracował do 67. roku życia tylko dlatego, że zaczął pracę na przykład w 2000 r. – uważa Sławomir Ciebiera, zastępca przewodniczącego zarządu NSZZ „Solidarność” regionu śląsko-dąbrowskiego ds. struktur branżowych.
Związkowcy nie kryją, że mając straszak na rząd w postaci strajku generalnego, będą walczyć o zmiany korzystne dla zatrudnionych. Poparcie mają duże. Za strajkiem na Śląsku opowiedzieli się pracownicy kolei, hut, koksowni, zakładów zbrojeniowych, górnictwa, ciepłownictwa, energetyki oraz przemysłu metalowego.
Związkowcy zwracają uwagę, że wśród tematów rozmów ze stroną rządową nie ma zmian w zasadach przechodzenia na emerytury górnicze. Ich zdaniem obowiązujące przepisy ograniczają ich przywileje w tym zakresie.
Teraz górnicy nie podlegają pod powszechny system ubezpieczony, którego zasady funkcjonowania określa ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). ustawa określa dla nich odrębne regulacje. Umożliwiają one przechodzenie na emeryturę górniczą bez względu na wiek i stanowisko osobom z co najmniej 25-letnim stażem pracy pod ziemią.