statystyki

Wcześniejsze emerytury: Zanim zwolnisz się z pracy, sprawdzisz czy masz prawo do świadczenia

autor: Bożena Wiktorowska14.01.2013, 07:10; Aktualizacja: 14.01.2013, 08:49
  • Wyślij
  • Drukuj

Do uzyskania prawa do świadczenia z ZUS nie trzeba się zwalniać z firmy, ale żeby dostać pieniądze, należy koniecznie przedstawić świadectwo pracy.

reklama


reklama


Od 1 stycznia tego roku nabycie uprawnień do świadczenia w obniżonym wieku nie jest uzależnione od rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Taką zmianę wprowadził art. 1 pkt 20 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 637). Na tej podstawie znowelizowany został art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Dzięki temu ubezpieczeni, którzy od nowego roku składają wnioski o ustalenie prawa do świadczenia nie muszą przynosić do ZUS świadectw potwierdzających zwolnienie się z pracy.

– Dobrze się stało, że osoby ubiegające się o wypłaty z racji wykonywania pracy w wyjątkowo trudnych warunkach nie muszą się już zwalniać z pracy tylko po to, żeby ZUS wydał im decyzję. Ten wymóg powodował wiele niepotrzebnych komplikacji. Często okazywało się bowiem, że po odejściu z pracy ZUS nie chciał im przyznać świadczenia – zauważa Andrzej Strębski, ekspert ubezpieczeniowy OPZZ.

To, że takie sytuacje miały miejsce, potwierdzają orzeczenia sądowe. Ich zdaniem niespełnienie choćby jednego z warunków było wystarczającym powodem do odmowy przyznania prawa do emerytury (wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 26 września 2012 r., sygn. akt III AUa 349/12). W efekcie sądy odmawiały sprawdzania uprawnień do emerytury osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy przed złożeniem wniosku o świadczenie.

– Zmiana przepisów powoduje, że pracownicy jeszcze przed rezygnacją z zatrudnienia będą wiedzieć, czy faktycznie otrzymają emeryturę – dodaje Andrzej Strębski.

Wprowadzenie jednak tego udogodnienia nie oznacza, że ZUS takiej osobie faktycznie wypłaci emeryturę. Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje przepis (art. 103a ustawy emerytalnej) przewidujący zawieszenie prawa do świadczenia tym uprawnionym, którzy nie rozwiązali stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą.

Prawo do wcześniejszej emerytury mają osoby:

● urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r.,

● wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.),

● posiadające okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym 15-letni okres zatrudnienia w szczególnych warunkach, i które spełniły wymagania stażowe do końca 1998 r.,

● nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

przykład

Emerytura bez świadectwa pracy

Pan Franciszek przez ponad 35 lat pracował w zakładzie przemysłowym przy produkcji klejów. Jego praca została zakwalifikowana jako wykonywana w szczególnych warunkach. Dzięki temu mężczyzna zyskiwał prawo przejścia na emeryturę po ukończeniu 60 lat. Ubezpieczony zachował prawo do wcześniejszej emerytury, bo 1 stycznia 1999 r. posiadał staż ubezpieczeniowy wynoszący 20 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych. Ze względu na zmianę przepisów nie musi w tym roku zwalniać się z pracy, aby ZUS ustalił mu prawo do emerytury.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • hana(2013-04-09 13:43) Odpowiedz 00

    Popieram to najprostszy sposób na zmniejszenie bezrobocia
    emerytury po przepracowaniu 35/40 lat!!!

  • emeryt(2013-01-21 23:56) Odpowiedz 00

    Popieram kobiety żeby po przepracowaniu 35 lat spokojnie odbierali emeryturę. Przeciętna kobieta haruje jak wól. Niech wnuki pilnuje a, mlodzi niech się chwycą do solidnej pracy.>>>> Ja jestem tego zdania?

  • W sejmowej zamrażarce wniosek ob. OPZZ 35/40 3-rok(2013-01-19 11:25) Odpowiedz 00

    tego panstwa już niema,jeszcze tylko ziemię sprzedadzą...

  • miriam(2013-01-18 20:15) Odpowiedz 00

    Popieram Age 11, kobieta po przepracowaniu 35 lat pracy mogła by się zająć wnukami aby młodzi mogli pracować ,a tak to ani przedszkoli ani żłobków a babci też nie ma bo w pracy.

  • tato(2013-06-03 07:54) Odpowiedz 00

    Co z tymi co zwolnili się z pracy i ją utracili po to aby starać się o emeryturę w związku z pracą w szczególnych warunkach i tej emerytury nie otrzymali?

  • lato(2013-06-03 14:44) Odpowiedz 00

    Co z tymi co zwolnili się z pracy aby starać się o emeryturę i jej nie otrzymali?
    Sąd też nie przyznał emerytury.

  • jeg(2014-08-21 15:36) Odpowiedz 00

    wszystko byłoby ok/ale to złodziejstwo to chwyt poniżej pasa ,!5 lat temu w dobrej wierze wstąpiłem do ofe pzu a teraz mam się zrzec tych pieniędzy na rzecz skarbu państwa aby otrzymać emeryture w wieku 60 l tytułem pracy w szczególnych warunkach.Wówczas nikt nie informował że nie będzie można korzystać z tego przywileju.

  • abr(2013-10-14 09:39) Odpowiedz 00

    Czyli tak, jeśli mi brakuje "troszkę" do wcześniejszego przejścia na emeryturę to zmieniam płeć i jest OK. Np. P.Grodzka pójdzie wcześniej?

  • Pegaz(2013-09-01 09:07) Odpowiedz 00

    Moa firma naciska na pracowników aby odchodzili z zakładu korzystając z programu dobrowolnych odejść.Zakład dał wykaz mi wykaz prac jakie wykonywałem w szczególnych warunkach.Z tego wykazu wynika że mam 18 lat w szczególnych warunkach ,jednak Pani w ZUS-ie zakwestionowała dwa angaże jakie miałem jako kierowca operator i jako kierowca operator sprzętu ciężkiego.Proszę o komentarz.

  • aga11(2013-01-17 23:49) Odpowiedz 00

    emerytura powinna być dla kobiety przyznana gdy ma przepraowane 35 lat nie zależnie od wieku, pracowało się od 15 roku życia a nie po studiach mając 25 lat niektorzy idą do pracy a uczą sie za państwowe pieniądze, ale co to kogo obchodzi. o to chodzi panstwu aby każdy nie do żył swojej emerytury.

  • Górnik i Związkowiec PISany na dole Kopalni(2013-01-17 11:25) Odpowiedz 00

    My nic ie myszymy sprawdzać.
    Bo jak momy 43 lata , to zawsze chodzymy na pynzyje.

  • Kenaj1952(2013-01-14 16:42) Odpowiedz 00

    Znowu niechlujstwo autora GP czy to się kiedyś skończy?Proszę podawać przykłady przystające do rzeczywistości i w jasny sposób po kolei co ma zrobić pracownik starający się o świadczenie aby nie zostać z niczym.Sam w ubiegłym roku skorzystałem z tej możliwości ale mimo,że miałem wszystko w porządku to bez nerwówki się nie obyło.Jest to o tyle ważne ,że odprawa zwykłych ludzi to 1 miesiąc a ZUS decyzję wydaje po około 3 miesiącach i wtedy spłaca.A co ma zrobić ktoś komu coś ZUS zakwestionuje? To kiedy faktycznie ma dać wypowiedzenie ?

  • Sten 49(2013-01-14 18:29) Odpowiedz 00

    Ja robiłem to w ten sposób że wysyłałem ksero dokumentów do ZUS-u z zapytaniem czy ten komplet dokumentów wg ZUS-u upoważnia minie do przejścia na emeryturę w warunkach szczególnych, dopiero po utrzymaniu z ZUS- u pisma że spełniam wszystkie warunki do przejścia na emeryturę a brak jest tylko rozwiązania umowy o pracę i ostatniego świadectwa pracy.Wtedy złożyłem komplet dokumentów(orginał) oczywiście za poświadczeniem a kserokopie poświadczone przez ZUS pozostały dla mnie i po około 1,5 miesiąca otrzymałem decyzję

  • Janusz(2013-02-23 21:23) Odpowiedz 00

    Mam 60 lat i 40 lat pracy.2 lata temu szef zwolnił mnie z powodu likwidacji miejsca pracy.Potem zatrudnił ale na umowę o pracę, a nastepnie nie przedłużył umowy.Przez całe życie składałem na emeryturę po to,by na starość zdechnąć z głodu.Kto przyjmie do pracy starego i chorego człowieka

  • igła(2013-01-14 10:50) Odpowiedz 00

    Trochę zły przykład podała specjalistka. Bo pan Franciszek nie nabył praw do emerytury. Na 1.01.1999 miał tylko 20 lat stażu, a mężczyzna powinien mieć 25 lat i przynajmniej 15 lat w warunkach szczególnych. Tak więc wprowadzacie ludzi w błąd.

  • ZUS ik(2013-01-14 10:55) Odpowiedz 00

    To Pan Franciszek musi być kobietą bo mając ogólny staż 20 lat do końca 1998 roku nie może przejść na emeryturę jako mężczyzna.

  • RG(2013-01-14 12:51) Odpowiedz 00

    Tytuł powinien brzmieć: "zanim zwolnią Cię z pracy".
    Redaktorze w jakim kraju Ty żyjesz ?
    Jedyny człowiek ,który zwolnił się z pracy to wicepremier W.PAWLAK!!!
    I to jest sukces III RP ,szczególnie her Tuska.

  • Kenaj1952(2013-01-15 20:56) Odpowiedz 00

    No właśnie przykład@Niby POlak jest tym o co pytam tzn kiedy decyzja jest wiążąca by nie włóczyć się po sądach a co gorsza nie zostać z niczym!

  • Niby POlak(2013-01-14 19:41) Odpowiedz 00

    Ja wysłałem dokumenty do ZUS w Tarnowskich Górach.Odpisali mi, że posiadam wiek i staż, tylko nie rozwiązałem umowy o pracę. Gdy się zwolniłem po paru miesiącach otrzymałem pismo o anulowaniu decyzji o prawie do emerytury. PO- paprany kraj. Sądziłem się w Sądzie Pracy, ale tam podtrzymali decyzję ZUS. Jak można mieś zaufanie do takiej POlski .Do tej pory byłem apolityczny teraz nie lubię urzędników z nadania PO.

  • stan1951(2013-02-08 19:51) Odpowiedz 00

    witam walczacych o wczesniejsza emeryture i chcialbym podpowiedziec ze jesli ktos pracowal na stanowisku w warunkach szczegolnych przed wojskiem i powrocil na to samo stanowisko w ciagu 30 dni od zakonczenia sluzby to okres sluzby zalicza sie do okresu pracy w warunkach szczegolnych--ostatnia nowelizacja ustawy jest w Dz.u.z2009r.nr153.poz.1227z poz.zm)z tym ze zus stara sie tego nie uznawac ,i uznanuie tego powolujac sie na ustawe musialem walczyc w sadzie ---wygralem