statystyki

ZUS przedłuży prawo do renty bez kierowania na badanie

autor: Marek Opolski02.01.2013, 06:58; Aktualizacja: 02.01.2013, 11:16

Renciści, którym ubezpieczyciel przyznał świadczenie do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego do końca 2012 r., będą mogli je pobierać do czasu osiągnięcia tego odpowiednio wydłużonego. Przedłużenie uprawnienia nastąpi bez konieczności stawienia się u lekarza orzecznika.

Reklama


Reklama


1 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, przewidująca wydłużanie powszechnego wieku emerytalnego. Zgodnie z nowymi przepisami będzie on podwyższany stopniowo – dla mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r. oraz dla kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r. Dla osób z datą urodzenia w każdym kolejnym kwartale wiek emerytalny będzie podwyższony o miesiąc. Docelowo ma wynosić 67 lat dla wszystkich.

Odpowiedni staż

Ta zmiana będzie miała szczególne znaczenie dla osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego do 31 grudnia 2012 r.

Jednym z warunków uzyskania tego świadczenia jest wydanie przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS decyzji stwierdzającej u wnioskodawcy całkowitą lub częściową niezdolność do pracy. Zasadą jest, że może ona być orzeczona na okres nie dłuższy niż 5 lat.

Ale są też wyjątki. Jeden z nich (przewidziany w art. 13 ust. 3a ustawy emerytalnej) dotyczy osób, które co najmniej przez 5 ostatnich lat poprzedzających dzień badania lekarskiego były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, a do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego brakuje im mniej niż 5 lat. W takim przypadku, jeśli zgłoszą wniosek o przyznanie renty na dalszy okres i zachodzą przesłanki medyczne do ponownego orzeczenia niezdolności do pracy, organ ZUS orzeka tę niezdolność do dnia osiągnięcia odpowiedniego wieku. Do końca 2012 r. było to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Od 1 stycznia 2013 r., w związku ze stopniowym wydłużaniem wieku emerytalnego, jeśli zajdą przesłanki do orzeczenia niezdolności do pracy w trybie art. 13 ust. 3a ustawy emerytalnej, ZUS będzie orzekał ją do czasu ukończenia odpowiednio podwyższonego wieku emerytalnego (zróżnicowanego w zależności od daty urodzenia wnioskodawcy).

Zachowane prawa

W związku z reformą przepisy nowelizacji z 11 maja 2012 r. przewidują też szczególne rozwiązanie dla osób, które w dniu wejścia jej w życie (1 stycznia 2013 r.) są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy przyznanej do dnia osiągnięcia dotychczasowego wieku emerytalnego. Inaczej bowiem osoby te straciłyby prawo do niej, nie mając jeszcze możliwości uzyskania świadczenia na podstawie zmienionych regulacji. Na mocy wspomnianej nowelizacji zachowają jednak swoje uprawnienia aż do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Od następnego dnia ZUS przyzna im z urzędu emeryturę (chyba że do końca miesiąca, w którym ukończą ten wiek, zgłoszą wniosek o przyznanie świadczenia – wtedy ZUS przyzna im emeryturę na wniosek).

Nowe legitymacje

Z uzyskanych informacji wynika, że do osób pobierających 1 stycznia 2013 r. rentę z tytułu niezdolności do pracy zostaną wysłane powiadomienia o zachowaniu uprawnień do tego świadczenia do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Jeżeli prawo do niego będzie zawieszone, powiadomienia zostaną wysłane po wznowieniu wypłaty.

Do powiadomienia dołączona zostanie również nowa legitymacja emeryta – rencisty z odpowiednio wydłużonym okresem uprawnień do świadczenia (poprzednio wydana straci bowiem ważność z dniem osiągnięcia obecnie obowiązującego wieku emerytalnego).

Podstawa prawna

Art. 13, 24a i 27a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).

Art. 1 i 17 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 637).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • aa(2013-01-03 21:34) Odpowiedz 10

  Zus -Zakład Uzdrowiania Społecznego

 • Beata(2013-01-02 09:33) Odpowiedz 00

  Dziwny to kraj, w którym wszystko jest niespójne.
  Ostatnio moja klienta została wezwana na komisję lekarską ZUS. W ramach weryfikacji przyznanych orzeczeń o niepełnosprawności, odebrała jej świadczenie, które miała przyznane na stałe. I nic w tym dziwnego by nie było gdyby nie fakt, że owa klienta choruje od kilku lat na epilepsję. Nie zrobiono jest specjalistycznych badań, a jedynie kazano poskakać na golasa.
  A tu z automatu mają ludziom przedłużać renty.

 • K(2013-01-02 12:20) Odpowiedz 00

  Mam wśród bliskich chorych na epilepsję praktycznie już w dzieciństwie ale to nieprawda bo tylko jedna osoba się do tego kwalifikuje a reszta nie ale rentę biorą też pozostali! Wkurza mnie cwaniactwo i wiem,że takich jest wielu a to samo dotyczy chorób o podłożu psychicznym.To jest chore bo Ci co są naprawdę niezdolni do pracy to im się nic nie należy.Powinna być weryfikacja rent ale cwaniacy zawsze mogą udać głupa bo pieniądze z państwowej kasy nie śmierdzą!

 • Her Tusk(2013-01-02 13:03) Odpowiedz 00

  Tylko nie zapomnijcie zapłacić abonamentu RTV za 2013r.
  Bo Owsiak musi dostać kasę.
  Kiedyś mówiłem żeby nie go płacić , ale tylko tak żartowałem.
  Chyba znacie się na żartach?

 • kr(2013-01-02 18:24) Odpowiedz 00

  @Beata Komisja lekarska ZUS a orzeczenie o niepełnosprawności to są dwie zupełnie różne kwestie. Rozumiem, że chodziło o niezdolność do pracy?

 • maria(2013-01-02 19:51) Odpowiedz 00

  znowu ktos bredzi. Wiek emerytalny ma być podnoszony o trzy miesiące co rok tzn. co cztery miesiące a nie co kwartał.

 • Arek(2013-01-03 09:54) Odpowiedz 00

  A jak z rentami przyznanymi w związku z wypadkiem w pracy ?

 • prawnik - Szczecin(2013-01-04 08:36) Odpowiedz 00

  Do @1 Beata
  Badania przedmiotowe, to nie badania specjalistyczne. Po wtóre, to ubezpieczony ma przynieść wyniki badań specjalistycznych, a nie oczekiwać, ze dopiero dostanie na nie skierowanie.
  Jeśli w badaniu przedmiotowym nie można potwierdzić padaczki, to w aktualnej ocenie medycznej, nie można uznać, że schorzenie nadal występuje. Potrzebne są badania specjalistyczne, a nie "gabinetowe", a badanie EEG (fal mózgowych) jest standardowym specjalistycznym badaniem w przypadku epilepsji .

 • BURT(2013-05-16 17:51) Odpowiedz 00

  DO PANA PRAWNIKA- SZCZECIN

  CO Z TEGO, SKORO NA KOMISJI W ZUSIE SIEDZĄ LUDZIE, KTÓRZY NIE MAJĄ POJĘCIA O KONKRETNYM SCHORZENIU - MAM PRZYKŁAD NA TEŚCIOWEJ, KTÓRA WLAŚNIE MA EPILEPSJĘ PO WYPADKU JUŻ OD 16 LAT, ANA OSTATNIEJ KOMISJI BADAŁ JĄ JKIŚ OKULISTA, I TYLKO PRZEKARTKOWAŁ ANI ZA BARDZO NIE ZERKNĄŁ W PAPIERY!!!

  GDZIE TU LOGIKA A WSZĘDZIE KORUPCJA I BURDEL ZUS POWINIEN PRZESTAC ISTNIEĆ JAK W URUGWAJU I PODATI MAX 12% TAM SĄ

 • Geaza(2013-07-24 18:18) Odpowiedz 00

  moze mi ktos odpiwie mam obecnie 59 lat i staz pracy 41 lat i przebywam obecnie na rencie do 30.08.2013 r i własnie zlozylem ponownie dokumenty lekarskie na komisje do ZUS.W zwiazku z tym mam pytanie czy lekarz orzecznik da mi rente do otrzymanie wieku emerytalnego.Obecnie mam częściowa zdolnośc do pracy

 • w(2014-02-04 13:54) Odpowiedz 00

  Jaka to sprawiedliwość ?! Ci co mieli etaty jeszcze z PRL gdzie 4-ech pracowało jak jeden mają super wypracowane dochody i wczesną emeryturkę a ci z drapieżnego kapitalizmu gdzie trzeba harować samemu za 4-ech do 67 lat ?! Ilu dziś chodzi młodych zadowolonych emerytów ?! Za taki system powinien ktoś beknąć i mam nadzieję że to się stanie w końcu

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama