statystyki

Emerytury 2013: Starszy pracownik nie straci ochrony

autor: Bożena Wiktorowska12.12.2012, 07:00; Aktualizacja: 12.12.2012, 08:34
1000,77 zł to przeciętna kwota świadczenia emerytalnego.

1000,77 zł to przeciętna kwota świadczenia emerytalnego.źródło: ShutterStock

Podniesienie wieku emerytalnego spowoduje, że osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. Termin ten będzie zależeć od daty ich urodzenia. Zasady ich przyznawania zostają takie same

reklama


reklama


Od 1 stycznia 2013 r. rozpocznie się stopniowe wydłużenie okresu aktywności zawodowej dla kobiet i mężczyzn. Nowe zasady obejmą panie urodzone po 31 grudnia 1952 r. oraz panów urodzonych po 31 grudnia 1947 r. Podniesienie wieku emerytalnego ma doprowadzić do sytuacji, że wszyscy bez względu na płeć będą mogli zakończyć pracę po ukończeniu 67 lat. Wiek ten zostanie osiągnięty dla mężczyzn w 2020 r., a dla kobiet 20 lat później.

Te zmiany nie zmniejszą jednak ochrony osób, które mając długi staż ubezpieczeniowy, zostały zwolnione przez pracodawcę np. z powodu upadku firmy. Zachowane zostanie bowiem prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Dłuższy okres wypłaty

Zmiana przepisów spowoduje jednak, że od nowego roku zmianie ulegnie okres wypłaty wyżej wymienionego świadczenia.

Gdyby tego nie zrobiono, osoby w najtrudniejszej sytuacji (z powodu wieku i braku możliwości znalezienia pracy), zostałyby pozbawione środków do życia.

Zmiana ta wynika z faktu, że art. 11 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 637) zmodyfikował treść art. 4 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. nr 120, poz. 1252 z późn. zm.).

Dzięki tej nowelizacji wsparcie będzie wypłacane uprawnionemu do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1a i 1b oraz w art. 27 ust. 2 i 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Długość pobierania takiej formy pomocy będzie zależeć od daty urodzenia zainteresowanego.

Zachowają uprawnienia

Zgodnie z art. 11 ustawy z 11 maja 2012 r. osoby korzystające ze świadczeń przedemerytalnych nie stracą swoich uprawnień. Co prawda będą one wypłacane dłużej, ale nie ulegną zmianie zasady ich przyznawania. Prawo do skorzystania z takiej formy pomocy mają osoby, które spełnią jeden z warunków określonych w ustawie.

Świadczenia przedemerytalne są skierowane m.in. do pracowników, z którymi pracodawca rozwiązał stosunek pracy lub służbowy z powodu likwidacji zakładu. Korzystają z nich również osoby, których pracodawca ogłosił niewypłacalność.

Osoba występująca o takie świadczenie musi jednak udowodnić, że była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy. Dodatkowo musi osiągnąć wiek ochronny, wynikający z art. 39 kodeksu pracy.

O wsparcie wypłacane przez ZUS mogą ubiegać się także renciści w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez co najmniej 5 lat. W takiej sytuacji osoba musi mieć ukończone co najmniej 56 lat – kobieta – oraz 61 lat – mężczyzna. Dodatkowo na podstawie posiadanej dokumentacji pracowniczej zainteresowany musi udowodnić, że posiada staż ubezpieczeniowy uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego zachowuje również osoba, której stosunek pracy lub służbowy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy zdefiniowanego w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).

W przypadku tych przepisów zainteresowany wsparciem musi udowodnić, że był zatrudniony przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy. Inny jest jednak wiek pozwalający na przyznanie takiej pomocy. Prawo do takiego świadczenia mają np. tylko ci, którzy ukończyli co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), a jednocześnie posiadają okres uprawniający do emerytury, wynoszący odpowiednio 30 lat lub 35 lat.

Na pomoc poczekają

Na uzyskanie pomocy z ZUS trzeba jednak poczekać. Świadczenie przedemerytalne przysługuje dopiero po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Osoba ta jednak musi spełnić następujące warunki:

● nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,

● w okresie pobierania zasiłku z urzędu pracy nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,

● nie odmówiła wykonywania czynności w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Niezwykle ważną sprawą jest złożenie wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu potwierdzającego pobieranie zasiłku dla bezrobotnych. Inaczej ZUS odmówi wypłaty.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Halina 1955(2012-12-15 10:30) Odpowiedz 00

    Zgadzam się z Tobą Aniela ja także jestem na świadczeniu przedemerytalnym i także w decyzji ZUS jest zapis że zasiłek będę pobierała do czasu osiągniecia wieku emerytalnego tj 60 lat.

  • alynia(2012-12-29 14:42) Odpowiedz 00

    chenryk--- W Polsce nie obowiązują/już/ przepisy,ze po 40 latach można przejść na emeryturę.Podstawą jest wiek emerytalny i przepracowane minimum dla mężczyzn 25 lat.Czytaj przepisy lub idź do informacji w Zusie.

  • Alina(2012-12-29 14:37) Odpowiedz 00

    Aniela-- prawo do zasiłku nabyłaś w 2006r, i Zus zgodnie z obowiązującymi przepisami w danym czasie/2006/wydał decyzję,ze do osiągnięcia wieku emerytalnego /60/ lat,będziesz na zasiłku.Ale przepisy zmieniono i niestety wiek emerytalny został podwyższony,i to na tyle.Czytaj na bieżąco przepisy i to ze zrozumieniem.

  • noster(2012-12-14 16:20) Odpowiedz 00

    Ktoś tu kużwa kręci."Nowe zasady obejmą panie urodzone po 31 grudnia 1952 r. oraz panów urodzonych po 31 grudnia 1947 r."Jeszcze w lipcu bylem w zusie i pytałem sie czy jak skoncze 65 lat(list 2013 r,1948) bede mogł miec przeliczoną ponownie emeryture bo bede miał przepracowane 30 m-cy na wczesniejszej emeryturze-dotałem odp że oczywiscie tak.I zapytałem sie czy bede musiał zlozyc je pozniej z tyt wydł wieku emerytalnego-odpowiedziano mi ze NIE! dłużej zaczynaja pracować urodzeni po 31.12.1948 !! a nie jak wyzej po 31.12.1947!?

  • 62 latek(2012-12-15 18:22) Odpowiedz 00

    pracownik w tym kraju o 45 letnim stażu pracy pracujący bezpośrednio na produkcji w przemyśle maszynowym nie ma prawa do emerytury a jedynie do nędznego zasiłku przedemerytalnego.To kraj bezprawia i złodzieji którzy są przy wladzy.

  • kazik(2013-02-23 14:17) Odpowiedz 00

    Pobieram świadczenie przedemerytalne od grudnia 2012 roku, przepracowałem w warunkach szkodliwych 20 lat, z tego wlaśnie tytułu nabyłem prawo do wcześniejszej emerytury, którą wedlug starej ustawy emerytalnej mógłbym otrzymać w wieku 60-ciu lat czyli w marcu 2015 roku
    Czy mi też zostanie przedlużony okres pobierania świadczenia emerytalnego, jażeli tak to o jaki okres? Chyba nie będę czekał do osiągnięcia wieku 67 lat?

  • MANIEK(2013-11-16 13:20) Odpowiedz 00

    może było by uczciwie gdyby obowiązkowo kasy fiskalne założyć musieli lekarze dentyści wszelkiej maści prawnicy architekci dekoratorzy a my wyrobnicy mielibyśmy prawo do odliczeń podatkowych żądając faktur wtedy musieliby płacić w ZUS-ie.Ale to jest klika korporacyjna imają NAS.

  • Kostek(2013-10-24 11:04) Odpowiedz 00

    Ja pracuję już 40 lat, mam dorosłego syna i 2 wnuków. Nie mogę przejść na emeryturę i ustąpić miejsce pracy młodszej osobie, wydłuzono mi wiek emerytalny 1 rok i 4 miesiące. No i czy rząd uchwalając nową ustawę nie mógłby uwzględnić emerytury bez względu na wiek po 35 dla kobiet i 40 latach pracy do mężczyzn. To po co obywatele zbierali podpisy pod petycją o to? To jest lekceważenie społeczeństwa.

  • Joanna(2013-03-11 22:24) Odpowiedz 00

    A co z kobietami z 40-sto letnim stażem pracy w tym 25 lat w szkodliwych warunkach a nie mają wieku emerytalnego? Czy jeszcze dłużej muszą pracować ? bo ja już jestem wykończona, a że jeszcze chodzę to żadna renta się nie należy, bo problemy z kręgosłupem to nie choroba.

  • chenryk(2012-12-16 09:16) Odpowiedz 00

    Ile trzeba mieć lat pracy żeby nie musiał polak pracować do 67 roku życia niemając warunków uciążliwych żeby przejść na emeryturę czekam na odpowiedż

  • Aniela(2012-12-14 14:21) Odpowiedz 00

    W decyzji jaką otrzymałam od ZUS do otrzymywania zasiłku przedemerytalnego jest zapis że zasiłek będzie wypłacany do chwili osiągnięcia wieku emerytalnego tj.60 lat.Byłoby bardzo wskazane by Trybunał wypowiedział się w tej sprawie.

  • minister(2012-12-12 15:29) Odpowiedz 00

    Do zapomniani - a taksówkarze zapomnieli jak długo oszukiwali bez kas fiskalnych, trzeba było wtedy lewe pieniądze odkładać- a teraz pretensje do kogo?

  • fedora(2012-12-12 16:52) Odpowiedz 00

    do Ministra - dzięki właśnie takiemu ministrowaniu i podejrzewaniu,że wszyscy kręcą na lewo lody,mamy tak jak mamy. Zero,nic,null. Sądzisz innych w/g siebie?

  • zapomniani(2012-12-12 09:17) Odpowiedz 00

    A co z osobami które prowadzą działalność gospodarczą np.taksówkarz ma ukończone 62 lata 48 lat pracy i z powodu złego stanu zdrowia nie może juz pracowac jako taksówkarz? co z tymi osobami nic sie na ten temat nie mówi a przeciez oni utrzymuja budżet.dlaczego sa traktowani jakby nie istnieli?dlaczego nie moga przejść na świadczenia przedemerytalne lub emeryturę pomostowa ,państwo polskie zapomniało o tych wszuystkich przedsiębiorcach i osobach prowadzących działalność.Czekam na odpowiedz ze strony rządu!!!

  • mika(2012-12-12 18:16) Odpowiedz 00

    Przepis jest bzdurny. Ogromnie dużo osób jest w sytuacji p. Jana lub zapomnianego. Zaklady rozbią co mogą aby zwalniać przed osiągnięciem wieku emerytalnego lub z innego paragrafu . Osoby po przepracowaniu ponad 35 lat pozostają bez niczego. Postępowanie rządu, ktory udaje, że nie ma problemu wola o pomstę do nieba.

  • pismak opisuje bzdety=nie zapoznał się z(2012-12-12 19:08) Odpowiedz 00

    ustawą o świadczeniach przedemerytalnych to niech wejdzie na strone ZUS-świadczenia i przeczyta a nie głupoty pisze-ot giszeft!!!

  • Aniela(2012-12-14 18:19) Odpowiedz 00

    Nikt nie kręci ,jeżeli nabyłam prawo do zasiłku przedemerytalnego w 2006r i w decyzji ZUS jest zapis że zasiłek będzie wypłacany do chwili osiągnięcia wieku emerytalnego tj.60 lat to kiedy przechodzę na emeryturę? z decyzji z 2006r czy z przepisów które wejdą od 2013r.60 lat skończę w 2015r.Uważam że powinien wypowiedzieć się Trybunał w tej sprawie aby,wszyscy mający wątpliwości mieli jasność przepisu.

  • k(2012-12-13 17:14) Odpowiedz 00

    Osoby które już uzyskały prawo do świadczenia przedemerytalnego powinny przejśc na emeryture w wieku obowiazujacego w tym czasie prawa tj.60 lat i 65 lat to prawo uzyskali na obecnych warunkach, więc Trybunał sie tutaj wypowie.

  • NIUNIEK(2012-12-13 13:51) Odpowiedz 00

    PAŃSTWO POLSKIE WYPINA SIE NA OBYWATELI ( TYCH OBJĘTYCH POWSZECHNYM SYSTEMEM EMERYTALNYM ). OSZUKAŃSTWO ; DRAŃSTWO ; ZŁODZIEJSTWO ; PRZYWILEJE DLA JEDNYCH KOSZTEM DRUGICH ; WBREW ZAPISOM KONSTYTUCJI RZECZYWISTE RÓŻNICOWANIE UPRAWNIEŃ OBYWATELSKICH ; WIAROŁOMNOŚC PAŃSTWA ; NIEWYWIĄZYWANIE SIE PAŃSTWA Z ELEMENTARNYCH OBOWIAZKÓW WOBEC OBYWATELA . CZY TO NIE WYSTARCZY ABY WYJECHAĆ STĄD NA STAŁE I ZAPOMNIEC O TYM PIEKLE NA ZIEMI ?

  • Jan(2012-12-12 09:01) Odpowiedz 00

    A co ma zrobic pracownik który został zwolnony z innego paragrafu aby zakład pracy nie wypłacił odprawy pracowniczej mimo wymaganego okresu do swiadczenia przedemerytalnego , a jest w takim wieku ze nikt go nie zatrudni ???