statystyki

Na nowej emeryturze straci ten, kto pobierał wcześniejszą

autor: Marek Opolski29.11.2012, 06:35; Aktualizacja: 29.11.2012, 11:20
7,32 mln osób pobiera emerytury i renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

7,32 mln osób pobiera emerytury i renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2013 r. osoby, które nabędą prawo do świadczenia powszechnego, a wcześniej pobierali wypłaty z ZUS, będą mieli w niekorzystny sposób przeliczane wysokości nowych emerytur. Podstawa jej obliczenia będzie pomniejszona o kwoty, które pobierali do tej pory.

Reklama


Reklama


Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. przechodzą na tzw. nową emeryturę, uzależnioną od kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS. Nowe świadczenie to wynik podzielenia sumy składek i kapitału (podstawy jej obliczenia) przez tzw. średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku zakończenia aktywności zawodowej.

Zmienione wyliczenia

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają osobie uprawnionej do wcześniejszej emerytury nabyć prawo do świadczenia przyznawanego po ukończeniu powszechnego wieku uprawniającego do wypłat z ZUS. Ten oblicza jego wysokość na ogólnych zasadach, a świadczeniobiorca może następnie wybrać, z jakiego tytułu chce pobierać pieniądze.

Od 1 stycznia 2013 r. wcześniejsi emeryci nadal będą mogli nabywać prawo do świadczenia powszechnego. Na ich niekorzyść zmienią się jednak zasady ustalania jego wysokości. Wszystko za sprawą ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja przewiduje, że podstawa obliczenia emerytury przyznawanej na podstawie art. 24 ustawy będzie pomniejszana o kwoty pobranych wcześniejszych świadczeń z ZUS. Chodzi zarówno o te przyznane na podstawie obowiązującej od 1 stycznia 1999 r. ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z FUS (np. emerytury pracowniczej, kolejowej, górniczej, z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze), jak i przepisów emerytalnych obowiązujących przed dniem wejścia jej w życie.

Niższe wypłaty

Podstawa obliczenia świadczenia zostanie również pomniejszona o wysokość pobranej emerytury nauczycielskiej przewidzianej w art. 88 Karty nauczyciela. W każdym przypadku redukcji będą podlegały kwoty wcześniejszych świadczeń przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Na analogicznych zasadach podstawa obliczenia wypłat z ZUS po 1 stycznia 2013 r. będzie zmniejszana o kwoty pobieranych emerytur częściowych (świadczeń wprowadzonych wyżej wspomnianą nowelizacją, które będą przyznawane przed ukończeniem wydłużonego wieku emerytalnego).

Wprowadzone od 1 stycznia 2013 r. zmiany będą niekorzystne szczególnie dla tych osób, które przed uzyskaniem powszechnego wieku pobierały wcześniejszą emeryturę przez długi okres, np. kilka lat. Muszą się wówczas liczyć ze znacznym zmniejszeniem właściwego świadczenia.

7,32 mln osób pobiera emerytury i renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Art. 24–26 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Art. 1 pkt 6 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 637). Art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • czesio(2012-11-30 00:22) Odpowiedz 21

    cyt: ... To skończy się strajkiem na niebywałą skalę. Na złodziejstwo musi być odpowiedź. ...
    A komu to zaszkodzi? teraz, gdy zakłady są w rękach prywatnych, gdy niemal że nie ma zakładów państwowych żaden strajk nie zaboli rządzących tak, jak w latach 80. To dlatego tak chętnie wszystko prywatyzowali, - by strajkujący mogli im skoczyć.

  • Czuję sie oszukana!(2012-11-30 00:34) Odpowiedz 10

    CZUJĘ SIĘ OSZUKANA!!!Jak zwykle w Polsce, prawo działa wstecz, jeśli tylko państwo ma na tym skorzystać. Gdyby obywatel miał skorzystać, to już prawo nie działa wstecz. Oto sprawiedliwość!

  • Znawca(2012-11-30 11:27) Odpowiedz 00

    Do pani konsultant ZUS.
    Po co miała by być ta ustawa znowelizowana w 2012r. , jeśli można by było wybrać sobie dalej wcześniejszą emeryturę do końca życia?
    To nie miałoby żadnego sensu.

  • Maryla(2012-12-01 12:55) Odpowiedz 00

    Czy Kobiety z rocznika 1953 przebywające w latach 1978 lub1980 na urlopach wychowawczych będa mogły w 2013r wystąpic o przeliczenie kapitału początkowego- czy to będzie korzystny przelicznik ? Jeżeli przebywały obecnie na wczesniejszych emeryturach. W moim przypadku w lutym kończe 60 lat a wg nowej ustawy z 11.V 2012 musze wystapic do ZUS czy moge pozostac i cieszyc się zemerytury którą juz otrzymuję żeby nie być stratną. Proszę o wyjaśnienie.

  • Znawca(2012-11-30 12:59) Odpowiedz 00

    Do poz 76 tak to widzę.
    Bedą brali więcej , bo dalej wcześniejsze większe emerytury będą mieli co roku waloryzowane.

  • Jaromir(2012-11-29 22:22) Odpowiedz 00

    Do: 32 cd Spoko z IP: 88.156.69.*
    i DO WSZYSTKICH WCZESNYCH EMERYTEK I EMERYTÓW

    Przychylam się do Twojego zdania. W związku z tym artykułem przypomniało mi się coś i zajrzałem do swoich dokumentów i okazuje się, że:
    Przechodząc 2 lata temu na wcześniejszą emeryturę w decyzji o przeliczeniu kapitału początkowego mam następujący BARDZO WAŻNY zapis:
    „Przeliczenie kapitału początkowego następuje poprzez DODANIE do udowodnionych okresów składkowych, okresu równego różnicy pomiędzy wiekiem emerytalnym 65 lat, a faktycznym wiekiem przejścia na emeryturę i ponowne ustalenie kapitału początkowego z uwzględnieniem tego okresu”. A więc ZUS JUŻ DODAŁ PRZYSZŁE miesiące do osiągnięcia przez mnie wieku 65 lat i wyliczył zwaloryzowany kapitał, który następnie posłużył do wyliczenia emerytury. To BARDZO WAŻNE i KORZYSTNE! Tylko ciekawe czy tak do samego końca. Ciśnie mi się tu jednak pytanie – w JAKI SPOSÓB ZUS PRZEWIDZIAŁ procent corocznej waloryzacji do osiągnięcia przez mnie wieku 65 lat? W tej sytuacji jak przyjdzie czas, to SAM SOBIE PRZELICZĘ, co dla mnie jest korzystniejsze. Innym też zalecam ten sposób postępowania, aby ZUS nas nie wykiwał, gdy go poprosimy o takie wyliczenie. I dopiero po tym można zadecydować, czy występować o przeliczenie emerytury, czy nie.
    Sprawdźcie czy też macie PODODAWANE PRZYSZŁE LATA w swoich decyzjach o WALORYZACJI KAPITAŁU POCZĄTKOWEGO potrzebnego DO WYLICZENIA EMERYTUR!
    A 41 Znawca z IP: 84.234.1.* chyba jednak w tej sytuacji NIE MA RACJI.
    Pozdrawiam!

  • Jaromir(2012-11-29 22:00) Odpowiedz 00

    52 klakier z IP: 89.17.247.* - Już tylko KUBA i KOREA PÓŁNOCNA CZEKA NA CIEBIE!

  • tak to widzę.(2012-11-30 12:02) Odpowiedz 00

    tego co już bierzesz nikt ani nic ci nie odbierze , tu chodzi o to , że niebędziesz brała , brał więcej.

  • Jan(2012-11-29 20:49) Odpowiedz 00

    GB !
    Emerytura kapitałowa to świadczenie wyliczone w oparciu o zwaloryzowany kapitał początkowy i składki. Sumując ta dwa składniki, a następnie dzieląc je przez średnie dalsze trwanie życia osoby w wieku 60/65 lat obecnie (od 2013r. odpowiednio dłużej), otrzyma się wysokość nowej, kapitałowej emerytury.
    Jeśli jesteś na świadczeniu przedemerytalnym i powszechny wiek emerytalny ukończysz w 2013r. lub póżniej to ZUS wyliczy Ci emeryturę na NOWYCH zasadach (czyli emeryturę kapitałową).
    Świadczenie kompensacyjne dotyczy tylko nauczycieli.

  • Wanda 1953(2012-12-01 09:26) Odpowiedz 00

    Jestem z rocznika 1953. Pracowałam do 2007roku w szkole jako nauczycielka. W lutym 2007r. roku przeszłam na emeryturę. Nadal pracowałam w tej placówce ( od lutego 2007 do czerwca 2008). W styczniu ukończę 60 lat. Czy w grudniu powinnam składać o ponowne przeliczenie emerytury , czy to się opłaca?

  • Jaromir(2012-11-30 12:03) Odpowiedz 00

    Do: 66 Znawca z IP: 84.234.1.*
    Chyba po to, aby nam się NIE NUDZIŁO na emeryturach :-)

  • klakier(2012-11-29 20:24) Odpowiedz 00

    No i co Panowie i Panie-KATOLICY- emeryci i przyszli emeryci, czy warto było latać po ulicach i WYĆ z radości na widok p.K.Wojtyły [JP2], p.Wałęsy i radia "Wolna Europa"i DRZEĆ "ryja"-precz z komuną.!!, chcemy Solidarności, a p.Wałęsa i tak kazał dokumenty płacowe do 1978r. Macie to co wywalczyliście- Boga i klerykałów u władzy z własną NĘDZĄ, i ...klawo. Po co teraz te żale, pod kościół polskie koscielno-prawicowe barany. Goowno Wam sie należą jakiekolwiek emerytury. Cieszcie się,że żyjecie i wszy Was jeszcze nie zjadły.

  • Helena(2012-11-30 22:52) Odpowiedz 00

    Proszę o wyjasnienie.
    Jestem z rocznika 1953 w wieku 55 lat skorzystałam/ po 30 latach pracy / z wczesniejszej emerytury. W lipcu 2013 ukończę 60 lat czy moja emerytura będzie przeliczona na niekorzystnych warunkach z ustawy 11.V 2012 ?

  • tylko pytam(2012-11-30 14:20) Odpowiedz 00

    Mężczyźni z rocznika 1948 (65+...) na emeryturę przejdą w 2013 roku i nie mieli wyliczonego kapitału początkowego, więc z jakiego kapitału wyliczą im emeryturę ??? A co z rencistami, którzy od 20-tu lat pobierają renty? Wiek emerytalny osiągną po 2013 roku i z czego będą mieli wyliczone emerytury?

  • Spoko(2012-11-29 11:03) Odpowiedz 00

    Jeśli Ubezpieczony - płacący składki do FUS ma prawo do dwóch lub więcej świadczeń to ZUS wypłaca mu jedno świadczenie (od tej zasady są nieliczne wyjątki). Jeśli nie dokona wyboru świadczenia to ZUS zawsze wypłaca wyższe świadczenie. Ustawa o FUS mówi, że jeśli emeryt lub rencista pobierał wcześniej świadczenie to jeśli nabędzie prawo do nowego (innego) świadczenia to nie może ono być niższe od poprzednio pobieranego.

  • do znawcy(2012-11-30 14:13) Odpowiedz 00

    Czego jesteś znawcą ? Czy to, że będą brali więcej oznacza, że większa będzie siła nabywcza tego co wezmą ? Na pewno nie. A waloryzacja dotyczy również kapitału początkowego i składek emerytalnych wpłaconych na wirtualne konta emerytalne w ZUS.

  • ja;)(2012-11-29 11:00) Odpowiedz 00

    Sygnatura: K 9/12 Termin: 19 grudnia 2012 roku, godz. 9:00 Miejsce: duża sala rozpraw Trybunału Konstytucyjnego Wnioskodawca: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Obywatelskich Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone wnioski: Prezydent RP wniósł o zbadanie zgodności: 1) art. 4 ust.1, ust. 4-7, art. 5 ust. 1 i art. 6 w związku z art. 7 i art. 8 ustawy z dnia 13 stycznia 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw z art. 2, art. 32 ust. 1 i art. 67 ust. 1 Konstytucji RP, 2) art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 stycznia 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw z art. 2 Konstytucji RP, 3) art. 5 ust. 1 pkt 4-6 i pkt 12 ustawy z dnia 13 stycznia 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w zakresie, w jakim różnicuje wysokość świadczeń przyznawanych w relacji do najniższej odpowiedniej renty ustalonej zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS, w zależności od daty ich przyznania z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o zbadanie: 1) art. 4, art. 5 ust. 1 oraz art. 7 pkt 1-4 ustawy z dnia 13 stycznia 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji RP, 2) art. 2 oraz art. 5 ust. 1 pkt 9 i 10 powołanej wyżej ustawy z art. 19 Konstytucji RP. Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone wnioski w pełnym składzie. Rozprawie będzie przewodniczyć Wiceprezes TK Stanisław Biernat, sędzią-sprawozdawcą będzie Prezes TK Andrzej Rzepliński.

  • do 8 hanka(2012-11-29 10:57) Odpowiedz 00

    A jeśłi będziesz miała zapis w ZUS na 300tys. zł a w ciągu 10 lat wczęsniejszej emerytury "wybierzesz" te 300tys. (a nie jest to duzo, bo tylko 2500zł BRUTTO/mc) to otrzymasz ZERO emerytury i pójdziesz do MOPS po 200zł zasiłku...

  • Jaromir(2012-11-29 19:45) Odpowiedz 00

    Panie Redaktorze Marku Opolski, co mamy rozumieć przez określenie „wypłaty z ZUS” zawarte w następującym zdaniu: „Od 1 stycznia 2013 r. osoby, które nabędą prawo do świadczenia powszechnego, a wcześniej pobierali wypłaty z ZUS będą mieli w niekorzystny sposób przeliczane wysokości nowych emerytur.”?
    Czy chodzi tu o tylko o EMERYTURY skoro mowa o nich w artykule, czy o inne wypłaty typu: renty, świadczenia przedemerytalne czy jeszcze jakieś inne wypłaty (może jakieś tajne)? Przecież te artykuły pisze chyba Pan DLA LUDZI, a nie sobie a muzom.
    Pozdrawiam!

  • GB(2012-11-29 19:35) Odpowiedz 00

    No dobrze p. Janie-skoro tak w tym pan siedzi. 1. A co się kryje pod pojęciem EMERYTURY KAPITAŁOWEJ ? 2. I .. czy przeliczenie emerytury "po nowemu" , które każdy emeryt może obliczyć ze swojej strony ZUS-owskiej tzw. e-PUE , co będzie obowiązywało dalej - po 2013 r. ? ( tam są 3 możliwości : m. in. 1. Emerytura na nowych zasadach , 2. Emerytura na dotychczasowych zasadach 3. Świadczenia kompensacyjne )