statystyki

Matki z KRUS zostaną objęte specjalnymi przywilejami w opłacaniu składek emerytalnych

autor: Bożena Wiktorowska12.10.2012, 07:03; Aktualizacja: 12.10.2012, 08:24
Korzystne rozwiązania zwiększające kapitał na indywidualnym koncie emerytalnym.

Korzystne rozwiązania zwiększające kapitał na indywidualnym koncie emerytalnym.źródło: ShutterStock

Resort pracy broni pomysłu płacenia przez budżet składek za rolników na wychowawczym. Korzystne rozwiązania zwiększające kapitał na indywidualnym koncie emerytalnym osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem w okresie przerwy w prowadzeniu działalności zarobkowe. Resort do przedsiębiorców zaliczył również rolników ubezpieczonych w KRUS.

Reklama


Reklama


– Domagaliśmy się zrównania praw matek prowadzących działalność gospodarczą z pracownicami. Nieporozumieniem jest jednak potraktowanie rolników jak przedsiębiorców – zauważa Małgorzata Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Korzystne rozwiązania zwiększające kapitał na indywidualnym koncie emerytalnym osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem w okresie przerwy w prowadzeniu działalności zarobkowej wprowadza projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

– Zakończyły się konsultacje społeczne. Gotowy projekt zostanie jak najszybciej skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów – twierdzi Janusz Sejmej, rzecznik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS).

Nowe zasady obejmą też rolników i domowników ubezpieczonych w KRUS na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 291 z późn. zm.). Na zmianach skorzystają osoby podlegające ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy albo na swój wniosek, które sprawują osobistą m.in.opiekę nad dzieckiem przez trzy lata, ale nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku. Składki za takie osoby będą finansowane z dotacji budżetu państwa do Funduszu Emerytalno-Rentowego.

Termin opłacania składek będzie liczony od dnia zgłoszenia przez rolnika, opłacającego składki za te osoby, wniosku z oświadczeniem o sprawowaniu przez te osoby osobistej opieki nad dzieckiem. Z takiej formy pomocy będą też korzystać rolnicy dodatkowo prowadzący własne firmy. Wysokość składki to 10 proc. emerytury podstawowej (dziś 80 zł miesięcznie). To nie uspakaja KRUS. W uwagach do projektu ustawy Janina Pszczółkowska, wiceprezes Kasy, wskazuje, że dokument wymaga doprecyzowania. Ma to na celu usunięcie wątpliwości, czy rolnicy posiadających ponad 50 hektarów, będą musieli dopłacić do tej podwyższonej składki. Ekspertom nie podoba się takie rozwiązanie, bo emerytura rolnicza nie jest liczona na podstawie składek na koncie emerytalnych, lecz jest dofinansowana z budżetu państwa. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpiera zarzuty. Zdaniem resortu takim rozwiązaniom nie można postawić zarzutu związanego z naruszeniem konstytucyjnej zasady równości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • TDP(2012-10-20 14:06) Odpowiedz 00

  O tak "KRUS to wymysł i pozostałość po komunie" i dlatego powstał 1991 roku , a żeby było śmieszniej , wzorowany jest na niemieckim systemie emerytalnym rolników. Ech... reszty tych bzdur nawet niema co komentować , bo jak to mawiał George Bernard Shaw "Wielką siłą głupców jest to, że nie boją się mówić głupstw".

 • Z miasta(2012-10-14 11:37) Odpowiedz 00

  Ludzie na wsi , którzy choć częściowo trudnią się rolnictwem mówią o wyrównywaniu poziomu życia na wsi i w mieście.

  Chodzi o socjalistyczną - komunistyczną równość społeczną. Oni myślą ,że pracują ciężko i mieszkają na wsi , a w związku z tym nie dotyczą ich prawa rynku i kapitalizm.Oni żyją jeszcze w PRL!

 • radzi(2013-10-23 08:38) Odpowiedz 00

  a ja proponuję tym wszystkim którzy tak zazdroszczą rolnikom niskich składek i tych "mega emerytur" żeby przenieśli się na wieś i poharowali tam choć kilka lat!!!
  gwarantuję, szybko zmienicie zdanie cwaniaczki !!!

 • Andrzej(2013-09-25 14:55) Odpowiedz 00

  Rolnicy od dawna"ŻYWILI i BRONILI" naród.
  Jeżeli ktoś wypowiada się w ten sposób o rolnikach to sam sobie wystawia świadectwo.
  Przecież nienawiść do chłopów miała swój początek za komuny.
  No ktoś tu tkwi jeszcze w KOMUNIE ale na pewno nie są to chłopi.
  A jeżeli chodzi o KRUS,podatki czy inne składki to już tyle się o tym mówiło,że każdy jak chce to może znaleźć odpowiedź dlaczego tak jest np.na stronach Ministerstwa Rolnictwa albo KRUS.

 • h(2013-07-03 21:57) Odpowiedz 00

  pzl widac sam jestes nierób ,w dodatku niedouczony bo rolnik too przedsiebiorca ktory musi zapier... dzien i noc by miec z czego zyc i co jesc i nie być na niczyjej lasce ty pewnie bys nawet ziemniaka nie posadzil nie miałbys pojecia ile trzeba pracy w to włoozyc a comowic prosiaczka uchować niedorajdo zyciowa.

 • fil(2013-04-10 18:39) Odpowiedz 00

  Rolnik ma 800 zl renty za lata ciężkiej pracy...jest od czego zabierać

 • pad(2012-12-30 18:57) Odpowiedz 00

  moza sie zamienisz z rolniczka to zobaczysz jak jest cudownie i bogato ze az glowa peka .700 zloty emerytury to nie nasza wina ze mamy takie prawo to nasi kochani politycy a rolnik ma tyle do powiedzenia co kot naplakal.nikt nie mowi o mundurowych sedziach.politykach a rolnik polski to biedak i zawsze dla miasta to wsiok zastanowcie sei nad tym.

 • ela(2012-10-13 15:35) Odpowiedz 00

  KRUS to jedna wielka patologia powinien zostać dawno zlikwidowany, ale Pawlak i reszta tej sitwy do tego nie dopuści ,gdzie by znalezli wierniejszy elektorat

 • Niuniek(2012-10-15 13:49) Odpowiedz 00

  KRUS to wymysł i pozostałość po komunie. Nie ma co się dziwić ,że rolnicy wszelkimi sposobami bronią KRUS - toż to ich konfitury fundowane przez pozostałą część społeczeństwa. A naród wiejski jest hardy i uważa to jako naturalny i oczywisty obowiązek mieszczaństwa łożenia na wieś. Ba , jak widać nawet w tym wszystkim okazuje niezadowolenie z wysokości swoich świadczeń - de facto fundowanych przez niewolników z powszecnego systemu emerytalnego harującego do śmierci aby opłacić wszystkich tych , którzy nabyli w komunie przywileje i potrafia je w dzisiejszej rzeczywistości obronić i zakonserwować.Cały naród powinien wyjść na ulicę i protestować do skutku przeciwko jawnemu wyzyskowi .To przecież współczesne niewolnictwo , to skandal aby jedni zaharowywali się na śmierć a inni korzystali z ich pracy i pławili się w dobrobycie i bezczynności.

 • Wikusia(2012-10-13 13:16) Odpowiedz 00

  DO Beaty Chyba pani coś tu nie rozumie dać rolnikom prawdzie dochody a niee ochłaby tak pani mówi że my się równi wobec konsytutucji tylko że rolnik dostaje ochłaby a nie godziwe peniądze żeby przeżyc z rodziną

 • Papcio(2012-10-15 09:13) Odpowiedz 00

  kiedy w końcu nie będziemy dokładać do chamstwa?

 • EWA(2012-10-15 09:07) Odpowiedz 00

  Wikusiu, ja chcę tylko płacić tyle podatków ile rolnik na wsi! 1 zł składki zdrowotnej i nie płacić podatku PIT! A w mieście żyje się ciężko, szczególnie w dużym mieście - jazda codziennie do pracy w jedna stronę - od 1 do 1,5 godziny x 2 (łącznie z powrotem) - kobieta miejska traci codziennie 2-3 godziny na dojazd! A gdzie zakupy, sprzatanie, pranie? To kobiety na wsi mają raj! Co robia teraz rolniczki, które uprawiają zboża? Pracują w polu? Orzą? A może będą pracowały w polu całą jesień i zimę? Siedzą baby i co najwyżej sprzatną chałupę! Wiosna też się nie narobią! A teraz najważniejsze - wyobraź sobie kobietę wiejską, która 5 dni w tygodniu jeździ do pracy, gdzie pracuje 8-10 godzin (bo taka jest rzeczywistość) i traci 2-3 godziny na dojazd. Nie czarujmy się, nie oszukujmy. Wielu przedsiębiorców, którzy chcieli stworzyć tzw. miejsca pracy na wsi zbankrutowało, bo rolnik NIE JEST PRZYZWYCZAJONY do długiej, codziennej pracy.

 • poirytowana(2012-10-13 11:07) Odpowiedz 00

  Rozumiem wszyscy krzyczą krus mała składka ale nikt nie widzi ze jest to tez śmiesznie niska emerytura; państwo doklada do kazdej emerytury bo system jest niewydolny i myśle że kilkakrotnie większe emerytury zaopatrzeniowe mundurowych są większym obciążeniem dla budżetu niż 600-700 zł jakie otrzymują rolnicy

 • Wikusia(2012-11-16 09:28) Odpowiedz 00

  Do EWY słuchaj gdzie ty pracujesz bo rolniczki pracuje od świtu to zmierzchu a teraz może odocząć ty masz rolnikczki nie ty możesz wyjechać na urlop a rolniczki a ty pracujesz za biurkiem jak byś pracowała fizycznie to byś zrozumiała los polskich kobiet na wsi . Ciebie jest stać na makijaz i kosmetyki lepsze a rolniczki musią kupić kosmetyki najgorszego gatunku bo nie jest stać

 • EWA(2012-10-13 17:41) Odpowiedz 00

  Ja myślę, żę rząd, dotujący w swej łaskawości wieś, powinien to robić z WŁASNYCH pieniędzy, a nie pieniędzy podatników!!! Niech rząd przeznaczy dla kobiet wiejskich własne pensje - zobaczymy, na ile wystarczy! A ja - jako podatnik - mam już dosyć finansowania tej cholernej, pasożytniczej szarej strefy! Gdzie kasy fiskalne dla rolników??? Gdzie wykazywanie KAŻDEGO przychodu? Gdzie podatki osobiste??? Gdzie PROCENTOWE OD PRZYCHODÓW składki zdrowotne? MAM JUŻ DOSYĆ DYSKRYMINOWANIA mnie jako obywatela! Ja też chcę płacić 1 zł składki zdrowotnej miesięcznie, ja też NIE chcę płacić PIT!!! DOSYĆ TEGO!

 • Wikusia(2012-10-13 10:00) Odpowiedz 00

  do 6b
  Słachaj daj godziwe zarobki a nie jałmużne że ludzie nie jest na normalne życie stać rolniczki nie jest stać na zadbanie o siebie bo jak były stać to by płacił ZUS

 • Beta(2012-10-12 17:26) Odpowiedz 00

  Rolnicy powinni otrzymywać emerytury w zależności od zgromadzonego kapitału tak jak inni i płacić składkę zdrowotną w wysokości nie niższej niż początkujący przedsiębiorcy tzn w chwili obecnej nie mniej niż 254,55 zł, jako że przecież konstytucja gwarantuje nam przecież równe prawa i obowiązki.

 • Wikusia(2012-10-14 08:22) Odpowiedz 00

  do Ewy bardzo prosie litr mleka 1.zł ziemniaki 0.40 zł i t.d. wypaminiacz mam niskie dochody niskie składki proste polske rolniczmie nie stać żeby zadbać o swoje zdrowie tak jak ginegolog i inne sprawy macie czas a rolniczki nie stać bo musi poświeczić pół dnia a przekonać żeby brały H.T.Z to trzeba zjeść beczkie soli nie jest stać na te sprawy najpierw Ewuniu się zastanów co pisać masz a póżniej pisz że każdy ma prawo żyć godnie a dyskryminowanie to są poskie wiejskie koietya w mieście macie raj

 • do 5(2012-10-12 17:12) Odpowiedz 00

  I dlatego Powinny płacić ZUS

 • Wikusia(2012-10-12 14:50) Odpowiedz 00

  tak przywliej że mi się chce wymiotować to mGwerty mało ci to chceszz żeby kobiety na wsi nic nie miały charują ja wół się nie oszczedzają

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama