statystyki

Praca w warunkach szczególnych? ZUS nierówno traktuje osoby starające się o wcześniejsze emerytury

autor: Bożena Wiktorowska27.09.2012, 06:40; Aktualizacja: 27.09.2012, 08:47

Coraz więcej pracowników starających się o wcześniejsze emerytury skarży się na nierówne traktowanie przez ZUS. W zakładach o takim samym profilu produkcji osoby zatrudnione na identycznych stanowiskach są bowiem różnie traktowane.

reklama


reklama


– Takich spraw trafia do nas coraz więcej. ZUS coraz chętniej wprowadza własną interpretację przepisów, która jest niekorzystna dla ubezpieczonych. W efekcie tego odmowy przyznania świadczeń dostają osoby, które faktycznie ciężko pracowały w trudnych warunkach – denerwuje się Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek Rady Nadzorczej ZUS.

Problem zakwestionowania świadectwa pracy wystawionego przez pracodawcę osobie zatrudnionej w szczególnym charakterze stał się więc przedmiotem interpelacji poselskiej. Posłanka Małgorzata Marcinkiewicz (RP) zwróciła uwagę, że żadne przepisy nie wymieniają ZUS jako instytucji mającej prawo do sprawdzania warunków pracy w zakładzie pracy. Powodem szczególnego zaniepokojenia jest przypadek pracownika jednej z rafinerii na południu Polski. ZUS uznał, że wykonywana przez niego praca uprawniająca do wcześniejszej emerytury nie była pełniona przez pełną dniówkę.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej broni ZUS. Zdaniem Marka Buciora, wiceministra w tym resorcie, prawo do wcześniejszej emerytury z racji wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze możliwe jest po spełnieniu wymagań określonych w art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Osoba ubiegająca się o takie świadczenie musi nie tylko wykonywać prace wymienioną w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43), ale musi ją świadczyć stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Ministerstwo zwraca także uwagę, że pracodawcy mogą dla własnych potrzeb organizacyjnych, w oparciu o wykazy resortowe, ustalać zakładowe wykazy stanowisk pracy w szczególnych warunkach. Muszą one być jednak zgodne z przepisami resortowymi. W praktyce oznacza to, że samo zakwalifikowanie pracownika jako wykonującego prace w szczególnych warunkach nie może przesądzać o tym, że praca ta istotnie taką jest.

Natomiast resort, odpowiadając na zarzut odmiennego traktowania pracowników zatrudnionych na analogicznych stanowiskach w różnych firmach, wskazuje, że każdy zakład posiada własną specyficzną organizację, co może determinować odmienną ocenę warunków pracy na poszczególnych stanowiskach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • PRAWIE EMERYT(2014-02-15 08:37) Odpowiedz 10

    W MOIM PRZYPADKU ZUS NIE ZALICZYŁ PRACY W WARUNKACH SZKODLIWYCH TYLKO DLATEGO,ŻE W ŚWIADECTWIE PRACY WIDNIEJE STANOWISKO I ŚLUSARZ KONSTRUKCJI STALOWYCH,NATOMIAST W ŚWIADECTWIE PRACY WYKONYWANEJ W SZCZEGÓLNYCH WARUNKACH WPISANO STANOWISKO ŚLUSARZ.
    DLA URZĘDNIKA ZUS ,ŚLUSARZ KONSTRUKCJI STALOWYCH NIE JEST ŚLUSARZEM.UZNANO ,ŻE W OGÓLNYM ŚWIADECTWIE NAZWA STANOWISKA RÓŻNI SIĘ OD TEJ ZE ŚWIADECTWA O PRACY W SZCZEGÓLNYCH WARUNKACH I DOSTAŁEM ODMOWNĄ DECYZJE ZUS O PRZJŚCIU NA WCZEŚNIEJSZĄ EMERYTURĘ.
    JEST TO DECYZJA ZUS-u z CHRZANOWA

  • Górnik(2012-09-27 12:34) Odpowiedz 00

    Nieprowda.
    My Górniki-wczesne emeryty w wieku 43 lot , som równo traktowane razem z robioncymi Związkowcami PISanymi na dole Kopalni.

  • Mm(2015-03-17 20:05) Odpowiedz 00

    w moim przypadku wniosłem sprawę do Sądu apelacyjnego sąd odrzucił odwołanie, mimo tego iż podałem świadków, którzy potwierdzili pracę w szkodliwych warunkach, a nie stać mnie na adwokata , złoźyłem wniosek o odwokata z urzędu i sąd się przychylił do wniosku i przyznał mi adwokata z urzędu a ten odmówił kasacji na podstawie wyroku nie kontaktując się ze mną postawił mnie przed faktem dokonanym, przysłał tylko pismo tak więc zadzwoniłem do niego a ten stwierdził, że on się takimi sprawami nie zajmuje, że to Sąd go wybrał.

  • Kris(2012-10-15 10:21) Odpowiedz 00

    2 miliony złotych - tyle kosztuje załatwienie korzystnego wyroku w Sądzie Najwyższym
    skomentuj

    Dwóch milionów złotych zażądali prawnicy za pozytywne rozstrzygnięcie skargi kasacyjnej w Sądzie Najwyższym - donosi "Gazeta Polska Codziennie".

    Publikacja: 11 października 2012, 07:32 Aktualizacja: 11 października 2012, 07:45

    Tak wygląda sprawiedliwość po Polsku .Komentować tego nie będę

  • Jaromir49(2012-10-14 11:31) Odpowiedz 00

    Ja jestem na wcześniejszej emeryturze od 2 lat i NIE MIAŁEM nawet jakichkolwiek zapytań ze strony ZUS-u o dodatkowe wyjaśnienia, nie mówiąc o zaświadczeniach. Emeryturę ZUS przyznał mi BEZ PROBLEMÓW! A tak dla pewności NIE MIAŁEM i NIE MAM żadnych pociotków z ZUS-ie.

    Do: 10 ręcista z IP: 78.9.75.*
    Myślę, że skoro jesteś rĘcistą, a nie rENcistą, to wcześniejsza emerytury Ci nie przysługuje.

    Do: 13: klakier z IP: 89.17.247.*
    Mała poprawka - mężczyźnie przysługuje świadczenie emerytalne OD UKOŃCZENIA 61 ROKU ŻYCIA, a nie od ukończenia 60 lat!

    Do: 17 Sten z IP: 82.177.26.*
    UZUPEŁNIENIE - oprócz MINIMUM 15 lat do końca 1998 r. trzeba też mieć MINIMUM 25 lat ogólnego stażu pracy.

    Do: 21 Sten z IP: 82.177.26.*
    Nie wprowadzaj "W BŁĄD" - państwo nie dopłaca > to PODATNICY DOPŁACAJĄ, w także emeryci.

  • Sten(2012-10-12 13:19) Odpowiedz 00

    Dziś mundurowi mogą przechodzić na emeryturę już po 15 latach pracy. Ich świadczenia są średnio o 1000 zł wyższe niż w przypadku cywili. By było to możliwe, państwo musi sporo dopłacać. Tylko w tym roku emerytury policjantów, żołnierzy, strażaków i funkcjonariuszy ośmiu innych służb będą kosztować budżet około 8 mld zł. Wszystkie finansowane przez państwo świadczenia to ponad 12,5 mld zł. To oznacza, że każdy podatnik dołoży do nich 490 zł.

  • Preczzhooylandiom(2012-12-14 20:40) Odpowiedz 00

    Technicy RADIOLOGII wzywaja naród do powstania z kolan i chwycenia za kosy!!

  • Ciekawy.(2012-12-14 11:33) Odpowiedz 00

    Czy sa zwracane procentowe dodatki do emerytur a zabrane przez premiera Suchocka?

  • jurand(2013-01-09 21:37) Odpowiedz 00

    TECHNIKOM RTG -rząd Tuska zabrał wszystko to SKANDAL tak za okupacji hitlerowskiej nie było tragicznie w Polsce !!

  • burza(2012-09-27 13:29) Odpowiedz 00

    No to może praworządne państwo polskie poprzez swoich wybrańców coś zaradzi, znam osoby ,, nasza klasa,, których praca na równorzędnych stanowiskach, w tym samym profilu produkcyjnym została uznana, innym nie co mamy dwie Polski - nie bajzel prawny, niedowład , na kogo płacimy podatki.

  • NIUNIA58(2012-09-27 12:56) Odpowiedz 00

    MOJA KOLEŻANKA BYŁA ZATRUDNIONA JAKO PRACOWNIK FIZYCZNY I PRACOWAŁA W KADRACH. I CO JEJ SIĘ POWINNO NALEŻEĆ? JEST OBURZONA ,ŻE NIE DOSTAŁA "ZASŁUŻONEJ" EMERYTURY.
    STWORZYĆ JASNE PRZEPISY I WYKLUCZYĆ PATOLOGIĘ W PRZYZNAWANIU RENT I EMERYTUR PO KAŻDEJ ZE STRON.
    KOBIETA NA RENCIE Z ROZSZCZEPEM KRĘGOSŁUPA PRACUJE W SKLEPIE MIĘSNYM JAKO SPRZEDAWCA A Z RENTĄ ZAWODOWĄ NA UTRATĘ W 80% SŁUCHU W FIRMIE OCHRONIARSKIEJ
    PARANOJA

  • Kenaj1952(2012-09-27 13:03) Odpowiedz 00

    @Górnik zmień śpiewkę bo ci się w gębę nasypie i to na powierzchni i ciekawe czy w ogóle nim jesteś bo mam szacunek do tych co ciężko pracują na dole ale mierzą mnie ci co załapali się do przywilejów,jątrzą i robią zadymy!

  • vvv(2012-09-27 11:22) Odpowiedz 00

    tuskolandia - kraina wiecznej szczęśliwości... po śmierci

  • bbb(2012-09-27 14:44) Odpowiedz 00

    nowych rent nie dają...a nie zweryfikują tych sprzed wielu lat

  • klakier(2012-09-27 15:13) Odpowiedz 00

    ZUS ma rację, NIE ufając Ludziom, to KOMBINATORZY i złodzieje, mają "lewe" świadectwa pracy, różne dokumenty itd... i wpisy "warunki szczególne" na dokumentach. ZUS załatwia wszystkich SUPER, i proszę NIE obrażać pracowników ZUS-u, ćwoki jedne, było sobie pilnować swoich spraw,a NIE udawać,że Wam się coś TERAZ należy. KTO uczciwie pracował to NIE ma żadnych problemów z ZUS-em

  • Kenaj1952(2012-09-27 09:44) Odpowiedz 00

    Dzieje się tak dlatego bo ZUS ma przykazane odgórnie by doczepiać się do wszystkiego aby utrudnić przechodzenie na wcześniejsze emerytury ludziom steranym ciężką pracą bo nie należą do osób uprzywilejowanych.Na sprawy sądowe ZUS ma w tym roku przyznane około 8mln złotych i tylko tak można dochodzić roszczeń a że nasze sądy nierychliwe to to trwa.Do tego dochodzą bzdurne przepisy,że starając się o to świadczenie trzeba zwolnić się z pracy i kto ponownie zatrudni taką osobę na etat na czas nieokreślony? Mam określenie na to: eutanazja urzędnicza! Miałem to szczęście,że do mnie się nie można było doczepić chociaż dzięki kolegom wcześniej mogłem zweryfikować moje świadectwo o detale no i zakład istnieje i napisał sprostowanie tak jak chciał ZUS.Dlatego uczulam przyszłych wcześniejszych emerytów utrzymujcie kontakty z kolegami bo to może wam pomóc w batalii z machiną urzędniczą i sądowniczą

  • Sten(2012-10-03 20:50) Odpowiedz 00

    Do bibera poz16. Musisz mieć przepracowane do 1 stycznia 1999roku minimum 15 lat w warunkach szczególnych .Stanowisko musi być wyszczególnione w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 1983r dokładnie wszystkich szczegółów nie pamiętam bo mnie to interesowało 4 lata temu ale poszperaj w necie tam wszystko jest .Pozdrawiam

  • biber(2012-10-03 20:07) Odpowiedz 00

    jaki jest potrzebny okres pracy w warunkach szczególnych żeby ubiegać się o wczesniejszą emeryturę

  • ustawa na kolanie zrobiona z chciwości????????(2012-10-07 15:53) Odpowiedz 00

    gdzie Kopacz zakopała wniosek obywatelski OPZZ po 40 l pracy==emerytura???reszta spraw dotyczących emerytur pomostowych,okradanie pracowników po 40 l pracy to TOP TRENDY tego rządu???

  • top trendy---zakopywanie sejmowe projektów ustaw(2012-10-07 10:11) Odpowiedz 00

    obywatelskich...kopacz zakopała K/M 35/40 l stażu=emerytura.=brak zaufania do rządzących!!!11