statystyki

Emeryci będą rozczarowani: waloryzacja świadczeń będzie niższa niż zakładano

autor: Janusz K. Kowalski, Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki20.09.2012, 07:09; Aktualizacja: 20.09.2012, 11:02
Emerytury i renty będą zmienione tylko o wysokość inflacji. A rząd zaoszczędzi 159 mln zł.

Emerytury i renty będą zmienione tylko o wysokość inflacji. A rząd zaoszczędzi 159 mln zł.źródło: ShutterStock

Złe wieści dla emerytów i rencistów. W przyszłym roku waloryzacja ich świadczeń może być niższa, niż zakłada rząd w projekcie budżetu na 2013 r., i praktycznie będzie równała się inflacji.

Reklama


Reklama


W wariancie pesymistycznym, ale coraz bardziej realnym, emerytury i renty będą indeksowane tylko o poziom wzrostu cen. Z naszych wyliczeń wynika, że przeciętna emerytura w przyszłym roku może wzrosnąć o niecałe 81 zł, a najniższa o mniej więcej 34 zł.

Emerytury są bowiem waloryzowane o wielkość średniorocznej inflacji plus 20 proc. realnego wzrostu płac w gospodarce. Rząd założył, że realnie płace wzrosną o 0,4 proc. Dodana do inflacji jedna piąta z tego to 0,08 pkt proc. – o tyle oprócz inflacji wzrosłyby świadczenia, jeśli rząd ma rację. Ale zdaniem ekonomistów realnego wzrostu płac może w ogóle nie być. Wówczas renty i emerytury wzrosłyby tylko o wysokość inflacji, która zdaniem rządu dla gospodarstw emerytów i rencistów wyniesie 4,3 proc., podczas gdy rząd założył w budżecie, że waloryzacja wyniesie 4,4 proc.

Różnice nie są duże. Gdyby wskaźnik płac był taki jak dwa lata temu (ok. 1,5 proc.), to przeciętna emerytura byłaby o 5 zł wyższa. Jednak gdyby wzrost płac nie nadążył za inflacją, byłby to pierwszy od lat przypadek, kiedy podwyżka emerytur uwzględniałaby tylko wzrost cen.

Nasze realne wynagrodzenia mogą spaść. Ostatni raz stało się tak 19 lat temu

Jeszcze w 2008 roku realny wzrost wynagrodzeń, czyli po odliczeniu inflacji, wyniósł 5,9 proc. W tym roku nasze realne wynagrodzenia mogą spaść. A jeśli nie, nawet najwięksi optymiści nie spodziewają się, że będzie to więcej niż 0,4 proc., czyli tyle, ile przewidział rząd w projekcie budżetu na przyszły rok. – Nasze szacunki wskazują, że po uwzględnieniu inflacji płace wzrosną o 0,3 proc. – informuje Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK. Będzie to głównie zasługa podwyżek zarobków w sektorze publicznym. – Choć mówi się o zamrożeniu płac w sferze budżetowej, ale rosną one w przypadku m.in. nauczycieli – wyjaśnia Bielski. Pesymiści spodziewają się spadku siły nabywczej płac. Eksperci Kredyt Banku np. twierdzą, że obniżą się one w całym roku o 0,5 proc.

Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, emerytury i renty będą zmienione tylko o wysokość inflacji. A rząd zaoszczędzi 159 mln zł.

Komisja trójstronna próbuje ustalić, jaki procent realnego wzrostu płac ma zostać dodany do wskaźnika inflacji. Musi to być co najmniej 20 proc. wskaźnika wzrostu płac. Ale jeśli wynosi on zero lub jest niższy, to świadczenia rosną o wysokość inflacji. W tym roku obowiązuje właśnie 20 proc., bo rząd nie porozumiał się ze związkami w sprawie wyższego wskaźnika. Dlatego zgodnie z przyszłorocznym projektem budżetu, w którym rząd szacuje wzrost płac w 2012 r. na 0,4 proc., taki wkład wzrostu płac do podwyżki emerytur wyniesie zaledwie 0,08 pkt proc. Do tego dochodzi szacowana na 4,3 proc. inflacja w gospodarstwach emerytów. Dlatego rząd założył w budżecie, że waloryzacja wyniesie 4,4 proc. ( ten wskaźnik zostanie ustalony na początku 2013 r., po tym, jak GUS poda dane o średniorocznej inflacji i średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów oraz wskaźnik realnego wzrostu płac w gospodarce narodowej). Na podstawie tych informacji minister pracy i polityki społecznej ogłosi w rozporządzeniu ostateczną wielkość wskaźnika waloryzacji. Jeśli inflacja będzie niższa od prognozowanej, może obniżyć to podwyżkę emerytur i rent.

Tegoroczny niski wzrost siły nabywczej płac to nie tylko efekt wysokiej inflacji, ale i małego wzrostu wynagrodzeń. A wynika on z trudnej sytuacji na rynku pracy: bezrobocie w końcu grudnia może przekroczyć 13 proc. Ponadto przedsiębiorstwa szykują się na trudniejsze czasy, bo kryzys w strefie euro coraz mocniej zaraża nasz kraj. W rezultacie firmy trzymają mocno płace na uwięzi – w sierpniu wynagrodzenia w firmach były zaledwie o 2,7 proc. wyższe niż przed rokiem, a po uwzględnieniu inflacji ich siła nabywcza spadła o 1,1 proc. W przyszłym roku nie musi być lepiej, co także odbije się na emeryturach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • xyz(2012-09-27 14:34) Odpowiedz 00

  Jak ktoś jeszcze ufa państwu polskiemu , rzadowi , sądom m prokuraturze , TK to już jego problem , powinien się udać do lekarza "odpowiedniej specjalnosci " i po prostu poddac sie leczeniu.
  Mamy pecha , większość już wie , że żyjemy i pracujemy w oszukańczym , złodziejskim oraz bandyckim państwie gdzie sie nas oszukuje i okrada w imię prawa i demokracji.
  Widać , że tutaj zawsze będzie kwitło oszustwo i złodziejstwo - jedyne sensowne rozwiązanie to wyjazd z tego przekletego miejsca.

 • Fakty cyniku prosty(2012-09-21 14:47) Odpowiedz 00

  Oszołomku- matołku aby byc uczciwym to brak waloryzacji w latach 2005-2007 a raczej jej przesunięcie aż suma inflacji z poszczególnych lat przekroczy 5% to był pomysł i działanie niejakiego Leszka Millera z SLD. Właśnie PiS przywróciło coroczną waloryzację emerytur. To tak gwoli faktom. Nie jestem zwolennikiem ani jednych ani drugich ale należy zauważyć że kazdy kto baknął cokolwiek o waloryzacji tzw 'kwotowej" w okresie jej uchwalania ze jest sprzeczna z prawem i w ogóle nie ma nic wspólnego z waloryzacja był pokazywany jako wróg tych którzy pomagaja biednym / w domyśle PO/ to efekt propagandy na wysokim poziomie jaki reprezentuje propaganda Tuska. To tak gwoli faktom. Watpiącym wujek google pomoze

 • leda(2012-09-23 14:22) Odpowiedz 00

  Emerytowi z Podkarpackiego:
  w zacietrzewieniu zapomniał pan, że na waloryzacji kwotowej stracili tylko najbogatsi emeryci, do których widocznie pan się zalicza.
  Skorzystali ci z najniższymi emeryturami, których wysokość często wynika z przyczyn innych niż krótki staż pracy. I zapewne więcej skorzystało niż straciło - to źle?

 • yu(2012-09-24 09:25) Odpowiedz 00

  Platforma Obłudy i jej aferały ...szykują kolejny...skok na kasę ...emerytów. Drożyzna ogromna, gonitwa cen ... dla aferałów...milionowe nagrody...dla emerytów...niby- rewaloryzacje. Utrzymujemy ponad 500tys. reżimowych urzędasów za 25 mld zł rocznie...Czas odstwić złodzieji od koryta!!!.

 • obuch(2012-09-24 07:40) Odpowiedz 00

  Rostowski jaka ty masz średnia pensję? czy z niej tez zapłacisz wyższe składki? czy może dostajesz w euro i masz to w dupie!!!Jak ty i tusk musicie nienawidzic polaków,jak musicie być podnóżkiem ue żeby w razie czego was tam schronili,jak zioniecie nienawiścia do tego narodu to widać za każdym razem,ale kij ma dwa końce!!!

 • HIH(2012-09-23 19:47) Odpowiedz 00

  do IP.81.190.0...kto koo przezywa sam się tak nazywa...śpiewają pierwszaki...wstydu to ty nie masz upominać się o niezapracowane pieniądze...przepracowałaś/eś ile lat...pochwal się...jak wysokie opłacałaś/eś składki...tfu...JA...JA...I JA...ot czubek własnego nosa widzisz więc nie dostrzeżesz głupoty pseudowaloryzacji kwotowej z mózgiem zmanipulowanym przez...???

 • HIH(2012-09-23 19:39) Odpowiedz 00

  Do "leda"...nikt z nas nie zapomina o emerytach z najniższymi emeryturami nie własnej winy...ale uważamy ,że potrzebującym i chorym są inne formy pomocy potrzebne(jak np obniżenie im podatku) a nie zrujnowanie całeo systemu ubezpieczeń by odebrać tym którzy w was mają za dużo...ja zawsze mam na to odpowiedź...NIE TRZEBA BYŁO IM TYCH WYSOKICH EMERYTUR DAWAĆ po 15-20-czy 25 latach ...ale jeśli ktoś uczciwie przepracował lat 35-45-a nawet 50 lat to jak można go okradać?...gdybyśmy wiedzieli ,że im kto większy leser to więcej dostanie emerytury nie płacilibyśmy uczciwie składek przez te lata...na czarno byśmy pracowali DORABIAJĄC SIĘ MAJĄTKU a leda by za nas płaciła składki...prawda?albo byśmy zamiast pracować kombinowali lewe zwolnienia i budowali domy a jeszcze lepiej lewe emerytury ...bo tak to już jest w naszej kochanej ojczyźnie ,że cwaniaczka ani alkoholika się nie potępi...ba...nawet pożałuje ...runt to się nie dać wykiwać a innych WYKIWAĆ TO PRZRCIEŻ MOŻNA!

 • do: chciwych emerytów(2012-09-23 19:32) Odpowiedz 00

  Bogaty biednego nigdy nie zrozumie. Podwyżka kwotowa tylko i wyłącznie jest sprawiedliwa. Czy np 5-cio złotowa "podwyżka" dla biednego a równocześnie 50 zł dla bogatego to jest sprawiedliwość ? Ja nie przyjęłabym tej" podwyżki" tylko dołożyłabym ją bogatemu niech się jeszcze bardziej wzbogaci. Wstydu nie macie za grosz. Tacy właśnie są Polacy niestety.

 • emeryt(2012-09-23 19:33) Odpowiedz 00

  Donald Tusk traktuje emerytów jak Marcin Plichta klientów!

 • emeryt(2012-09-23 18:51) Odpowiedz 00

  będzie więcej na podwyżki "dla siebie" i różne nagrody,przecież się należy "aby nam się żyło lepiej". Banda złodziei.A może by tak zabrać jeszcze emerytom i rencistom? Zamożyć ich głodem?

 • okradziony(2012-09-23 08:27) Odpowiedz 00

  Tak moi drodzy oszukani emeryci wygląda hipokryzja obecnej władzy.:
  ...kasa pójdzie tylko na nagrody dla kadry kierowniczej!
  Gazeta przypomina, że Donald Tusk zapowiadał oszczędności w budżetówce:

  Rok 2013 będzie rokiem postępowania ...ostrożnego

  – mówi szef rządu Donald Tusk, omawiając wydatki państwa w przyszłym roku.

  Będziemy bronić zasady budżetu bezpiecznego, zrównoważonego

  – dodał. I, jak zauważa z przekąsem "Fakt" z pewnością będzie on bezpieczny. Ale tylko dla władzy...

 • nowy generał(2012-09-22 19:38) Odpowiedz 00

  słyszeliście to rozkaz generała - słuchać i wykonywać

 • ON(2012-09-21 22:16) Odpowiedz 00

  EMERYCI UWAŻAJCIE NA KOGO GŁOSUJECIE ZNOWU SITWA WAS OSKUBUJE

 • pisiorek oszołomek(2012-09-21 13:23) Odpowiedz 00

  Jeśli kiedyś wybory wygra nasz umiłowany wódz to emeryci będą żyli w luksusach-to była POmyłka,że w latach 2005-2007 w ogóle nie było żadnej waloryzacji rent i emerytur-nasz wódz tego błędu już nie powtórzy.POmyłką był też jego brak sprzeciwu przeciwko kwotowej waloryzacji na ten rok.

 • xarxar(2012-09-20 21:48) Odpowiedz 00

  Żebyście Wy tam w "Rządzie" SRACZKI dostali na trzy łokcie za krzywdzenie
  nas emerytów.

 • Janusz emeryt z Tarnowa.(2012-10-03 17:17) Odpowiedz 00

  Do poz 102 emeryt. TK, bada przede wszystkim, masę dokumentów, aktów prawnych,, ustawy, komentarzy, biegłych. To nie jest zwykła rozprawa sądowa, gdzie przesłuchiwani sa, świadkowie, podejrzami, strony, biegli. Sędziowie TK, pracuja nad tysiacami dokumentów, nie potrzebuja, gapiów, wysłuchiwac głupich komentarzy, sugesti niektórych polityków, zbłądzonych ludzi.Nie widzisz, bo masz problem ze wzrokiem, skontaktuj sie z rzecznikiem, lub wynajmij prawnika to Ci wszystko wytłumaczy.

 • Janusz emeryt z Tarnowa.(2012-10-03 17:09) Odpowiedz 00

  do poz.nr.90. Bogaty, biednego zrozumie, lecz ten musi mowic mądrze, rzeczowo, na temat, bez zazdrości, z wyciągnięciem pewnych wniosków na przyszłośc. Skąd taka pewna jesteś, czy akurat ten bogadszy emeryt chciałby Twoje ******** 5 zł, ja bym odmówił.Pracownicy sa różni, bezdomni sa rózni, kobiety i mężczyzni też. A TY chcesz i piszesz o równość emerytów i rencistów jakby wszyscy byli tacy sami. A TY jaka jestes, pochwal sie co Ty zrobiłas dla kraju, to Ty jestes chciwa, i zazdrosna. Jak nie masz co robic to ; zciąg ubranie i pilnuj;.

 • za %(2012-09-23 16:26) Odpowiedz 00

  Do 87 : Żle.

 • Jan Osik(2012-09-20 21:06) Odpowiedz 00

  Kiedy odbierano decyzją posłów emerytury SBkom,nawet sekretarkom z paszportów,mówiłem,że to skandal.Co innego gdyby to były decyzje sądów.Nie byłoby komentarza.Wskazywałem na populistyczne działanie sejmu.Pamiętam te głosy,że jak odbierze się SBkom to ta olbrzymia suma pieniędzy pójdzie na poprawę bytu emerytów.A to była przygrywka do bezprawnych działań sejmu,a z pewnością mocno nagięte prawo.Teraz odbije się to czkawką.Trybunał jest platformiany,większość sędziów pochodzi z nominacji PO.Drżyjcie emeryci i inni,pozwoliliście na działania bezprawne,to teraz jest dalszy ciąg tych działań.To dopiero początek...

 • Indeksacja....(2012-09-20 21:04) Odpowiedz 00

  Indeksacja emerytur od 30 zl do 80 zl GP/.
  Indeksacja wynagrodzen sedziowskich od 600 zl do 900 zl /GP/.

  W jakim kraju my zyjemy?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama