statystyki

ZUS nie daje rent socjalnych zamiast świadczeń w drodze wyjątku

autor: Bożena Wiktorowska06.07.2012, 07:14; Aktualizacja: 06.07.2012, 11:46

Trudna sytuacja materialna oraz brak okresów składowych nie oznacza, że prezes ZUS w drodze wyjątku przyzna rentę socjalną każdemu chętnemu.

Reklama


Reklama


Spada liczba osób otrzymujących specjalne renty lub emerytury wypłacone przez ZUS. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba uprawnionych do nich zmniejszyła się o 20 proc. Obecnie zaledwie 10,2 tys. osób pobiera świadczenie przyznane przez prezesa zakładu w drodze wyjątku. Podstawą do ich wypłaty jest art. 83 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r., nr 153 poz. 1227 z późn. zm.).

Zmniejszająca się liczba wypłat wynika z tego, że do ZUS wnioski o przyznanie pomocy składają osoby niespełniające wymogów ustawowych. Potwierdzają to ostatnie wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych (wyrok z 29 maja 2012 r., sygn. akt II SA / Wa 262/12). Okazuje się, że o przyznanie renty finansowanej bezpośrednio z budżetu państwa występują osoby, które świadczenie w drodze wyjątku traktują na równi z zasiłkiem dla bezrobotnych.

Ustawodawca w sposób jednoznaczny wskazał, że o taką pomoc mogą się ubiegać wyłącznie osoby, które np. same podlegały ubezpieczeniu społecznemu i nie posiadają niezbędnych środków do utrzymania. A jednocześnie nie spełniają ustawowych warunków do uzyskania renty w trybie zwykłym z powodu nadzwyczajnych okoliczności. Nie wystarczy więc wskazać, że przyczyną ubiegania się o takie świadczenie jest trudna sytuacja finansowa.

Osoba składająca wiosek o przyznanie wspomnianej renty w drodze wyjątku nie może tłumaczyć krótkiego okresu ubezpieczenia np. opieką nad dzieckiem. Orzecznictwo wskazuje, że piecza jest uznawana jako osobisty wybór danej osoby.

Warunkiem jego uzyskania jest też brak zatrudnienia z powodu wieku lub całkowitej niezdolności do pracy. Ten ostatni wymóg jest uznawany za spełniony, kiedy niezdolność do pracy została potwierdzona orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • jak trzeba(2012-07-08 14:40) Odpowiedz 00

    Działaczka katolicka czyli osoba bardzo chora.Dwie podobne operacje, ta sama choroba, kuzynce odebrano rentę , księdzu nie.I gdzie tu sprawiedliwość?.

  • Wikusia(2012-07-09 12:37) Odpowiedz 00

    Do komentarza 13 M.J w Końcu jest dobry komentarz ja też pozdrawiam

  • M.J.(2012-07-09 10:38) Odpowiedz 00

    Kochani "przedpiści": Renty specjalne nie są i nigdy nie były dla "plebsu"! Rentę specjalną może dostać ,np. córka zamordowanego gen. Papały/ 5000zł/miesiąc, rodziny ogiar katastrofy smoleńskiej, dzieci i żony lotników, którzy giną podczas służby i są wysokimi rangą oficerami. Renty specjalne sa swoistą "łapówką". Tam ,gdzie państwo nie może, lub nie chce wypełnić swoich obowiązków, np. wyjaśnić przyczyny katastrof, złapać zabójcy/gen. Papała/, kupuje sobie spokój, przyznając rentę specjalną, którą zawsze może odebrać, gdy beneficjeny zacznie "podskakiwać"! A Pani Wiktoria/Wikusia, to Osoba chora nie tylko na DPM... Pozdrawiam.

  • Wojtek(2014-09-22 09:14) Odpowiedz 00

    Komornik może zaabrać rente wyjątkową przyznaną prezesa ZUS

  • qwerty(2012-07-06 10:59) Odpowiedz 00

    Tylko cokolwiek pojawi sie o rentach czy emeryturach od razu pojawia się WIKUSIA alias WIKTORIA. Taka chora, bidulka, co całymi dniami przesiaduje w internecie i żąda od panstwa GODNEGO zycia, BO JEJ SIĘ NALEZY. Ale zarobić na siebie ani grosza nie chce. Taka chora.

  • ZUSKA(2012-07-06 09:28) Odpowiedz 00

    To, że jest sezon ogórkowy i trzeba pisac o ZUS-ie, nie oznacza że należy wypisywać bzdury. ZUS przyznaje renty socjalne! - na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej. Renty, o których pisze niedouczona Pani Redaktor - to renty wyjątkowe... i nie mają nic wspólnego z rentami socjalnymi. Odsylam do przepisów przed pisaniem artykułów, a nie po.

  • ,mdm(2012-07-06 10:13) Odpowiedz 00

    rent socjalnych w tytule ... chyba miało być rent specjalnych, a to drobna różnica...

  • ubezpieczony(2012-07-06 10:22) Odpowiedz 00

    renta specjalna (tzw. w drodze wyjątku) a nie socjalna.

    ZUS przyznaje renty socjalne (!!!) kiedy w 2003 roku przejął na siebie taki obowiązek.

    Ten kto pisał ten tekst powinien zostać zwolniony w trybie natychmiastowym.

  • Wikusia(2012-07-06 10:35) Odpowiedz 00

    człowiek który ma porażenie mózgowe dziecięce ma być pozostawione same sobie za co ma ży c bezsensu co ma Wiktorowska wypisuje bzdury , ona by napeewno chciała pozstawić osoby niepełnosprawne od dziecka bez żadnej pomocu państwa

  • Zdrowy(2012-07-06 11:01) Odpowiedz 00

    Wśród moich znajomych wszystkie renty w tym i socjalne zostały załatwione ludziom zdrowym po znajomości lub za prezenty.Renta socjalna np.na chorobę
    umyslową u nauczycielki ,katolickiej działaczki i aktywistki.Naprawdę chorym rent się raczej nie przyznaje ,bo dla nich już nie starcza pieniedzy.Taka jest
    katolicka polska.

  • ZUSKA(2012-07-06 11:16) Odpowiedz 00

    Do ubezpieczonego.
    Dla ścisłości - renta specjalna, to nie jest renta przyznana w drodze wyjątku.
    Rentę specjalną może przyznać Prezes Rady Ministrów ( art. 82 ustawy o emeryturach i rentach), a ZUS tylko taką rente wypłaca.
    Rentę wyjątkową może przyznać Prezes ZUS ( art. 83 ustawy) - podejmując stosowną decyzję.

  • el(2012-07-06 11:21) Odpowiedz 00

    co za bzdury, renta socjalna to renta nabyta w dziećinstwie a nie w drodze wyjątku, taka renta socjalna nie jest z ZUS

  • ubezpieczony(2012-07-06 12:07) Odpowiedz 00

    do ZUSKA

    Renta specjalna, w drodze wyjątku zwał to jak zwał- to zamienniki, cały czas poruszamy się w obszarze ZUS, a nie rent od premiera, czyż nie?.

    A tu wyskoczyli z rentami socjalnymi.

  • Wikusia(2012-07-06 12:41) Odpowiedz 00

    Do gwerty a ty musi wtykać nos jak bym zdrowa to bym pracoawła a nie była na rencie socjalnej ja się do pracy nie nadaje a gwerty za załotówkie by ganiał złowtówkie do Bodzanowa tak się upomina o swoje ja ma prawo do życia a nie wegetacji ze względy na Porażenie Mózgowe Dziecięc to ja nie mogę do sentorium pokjechać ja chce trochę poleczyć

  • ?(2012-07-06 18:48) Odpowiedz 00

    Dlaczego redaktorzy GP wypisują artykuły z takimi nieścisłościami, ze wprost są one SF. Jak wygląda proces rekrutacji do pracy w GP ?