statystyki

Waloryzacja emerytur i rent w 2013 roku - o 4,48 procent

03.07.2012, 11:03; Aktualizacja: 03.07.2012, 11:07
  • Wyślij
  • Drukuj

Waloryzacja emerytur i rent w 2013 roku będzie na poziomie 4,48 proc., co daje łączny koszt dla budżetu w wysokości 7,13 mld zł - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

reklama


"(...) Każde zwiększenie wskaźnika waloryzacji o 0,1 pkt procentowego to dodatkowy koszt w skali 10 miesięcy 2013 r. w kwocie ok. 159 mln zł. Przy prognozie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2012 r. na poziomie 104,3 proc. i prognozie realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2012 r. wynoszącej 0,9 proc. (20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń za rok 2012 - 0,18 proc.) - prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2013 r. kształtuje się na poziomie 104,48 proc. Łączny koszt waloryzacji przy tym wskaźniku szacowany jest na kwotę około 7,13 mld zł w skali 10 miesięcy 2013 r." - napisano w projekcie rządowego dokumentu.

Z projektowanego rozporządzenia wynika, że rząd, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2013, ustalił wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2013 r. na minimalnym ustawowym poziomie wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2012 r. 


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:PAP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 51

  • 1: nobis z IP: 83.12.12.* (2013-01-03 15:10)

    w calosci zgadzam z jaromirem

  • 2: Maria z IP: 193.106.192.* (2012-12-29 15:32)

    Maria = pracowalam jako nauczyciel 30 lat. Na emeryture przeszlam 2001 roku. W obecnej chwili mam 1000zl neto .Korzystnie bylo by podwyszac emerytury kwotowo = moim zdaniem bylo by to sprawiedliwie . Emeryci nie pracuja = wszyscy sa rowni. Trybunal Konstytucyjny powinien nad tym zastanowic sie!!!

  • 3: dziki z IP: 195.66.16.* (2012-12-19 18:24)

    dlaczego nie jestem zaskoczony.

  • 4: ograbiony (bo mam teraz 2000 netto) z IP: 89.78.179.* (2012-12-19 07:05)

    No znowu bedzie oszustwo ... Skoro mieli mi dać rewaloryzacje procentowa a dali kwotowa - winni naliczyc nową kwotę w 2013 od naleznej w 2012 (procentowej) o wyliczony wskaznik na rok 2013 Wiadomo srednia pensja stale rosnie a najlepiej ubic emerytów "ustawowo" w/g widzimisie ZUS, Rostowskiego i Tuska!!!

  • 5: eme z IP: 83.2.213.* (2012-12-14 17:33)

    dot. poz. 18 Jaras myślę że jesteś zwykłym tępakiem pisząc takie bzdury,takich jak ty na następne 30 lat do kamieniołomów i niech tam się wykazują

  • 6: emeryt z IP: 83.2.213.* (2012-12-14 17:24)

    i wesoło

  • 7: gosc z IP: 89.70.149.* (2012-12-06 13:47)

    To oczywiste, że bogatsi emeryci zostali zmuszeni przez rzad do solidarności z biedniejszymi (nie wnikając w szczegóły). Skoro tak to nie rozumiem dlaczego podobna zasada nie miała by być zastosowana w stosunku do pracujących.

  • 8: majka z IP: 88.156.58.* (2012-11-24 17:38)

    popieram DO 4 ,pobierano nam w procentach od zarobkow a wiec oczekujemy zwrotu rowniez w procentach -na wysokosc emerytury nalezy zapracowac nie tylko fizycznie ale i swoim intelektem -nalezalo ukonczyc szkoly i ciezko intelektem pracowac

  • 9: Janusz emeryt. z IP: 89.234.202.* (2012-10-31 18:37)

    do poz nr.41Skad chlopie wiesz, że TK sie boi, kto Ci takich glupot naopowiadał, lub z czego to wywnioskowałeś, od jakiego matoła. Jak Cie to guzik obchodzi to nie zabieraj glosu, bo to może szkodzic Twojemu zdrowiu.Do kogo Ty piszesz wy czyncie swoje powinności i obowiązku, do kogo ten niby apel, odezwa, Ty mówisz o działaniu, kogos, namawiasz do czegos a to Cie nie powinno obchodzic.

  • 10: ya z IP: 212.106.9.* (2012-10-17 14:20)

    tTrybynał nie wypowiadając się w kwestii waloryzacji , ponizą najbiedniejsza część społeczeństwa , emerytów i renxistów

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie