statystyki

Waloryzacja emerytur i rent w 2013 roku - o 4,48 procent

03.07.2012, 11:03; Aktualizacja: 03.07.2012, 11:07

Waloryzacja emerytur i rent w 2013 roku będzie na poziomie 4,48 proc., co daje łączny koszt dla budżetu w wysokości 7,13 mld zł - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Reklama


Reklama


"(...) Każde zwiększenie wskaźnika waloryzacji o 0,1 pkt procentowego to dodatkowy koszt w skali 10 miesięcy 2013 r. w kwocie ok. 159 mln zł. Przy prognozie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2012 r. na poziomie 104,3 proc. i prognozie realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2012 r. wynoszącej 0,9 proc. (20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń za rok 2012 - 0,18 proc.) - prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2013 r. kształtuje się na poziomie 104,48 proc. Łączny koszt waloryzacji przy tym wskaźniku szacowany jest na kwotę około 7,13 mld zł w skali 10 miesięcy 2013 r." - napisano w projekcie rządowego dokumentu.

Z projektowanego rozporządzenia wynika, że rząd, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2013, ustalił wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2013 r. na minimalnym ustawowym poziomie wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2012 r. 

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • hihi(2012-07-08 07:14) Odpowiedz 00

    No i się obudzili w rządzie ,że pod dyktando WYMIERAĆ NIE CHCEMY...więc trzeba PRZYSOLIĆ naszym Dzieciom i Wnukom by broń Boże nie mieli sił ani środków by nam pomóc...nie zapominać należy starych ale jarych przysłów polskich...np: kto (mieczem) czym wojuje od tego ginie...hihi

  • ograbiony (bo mam teraz 2000 netto)(2012-12-19 07:05) Odpowiedz 00

    No znowu bedzie oszustwo ... Skoro mieli mi dać rewaloryzacje procentowa a dali kwotowa - winni naliczyc nową kwotę w 2013 od naleznej w 2012 (procentowej) o wyliczony wskaznik na rok 2013 Wiadomo srednia pensja stale rosnie a najlepiej ubic emerytów "ustawowo" w/g widzimisie ZUS, Rostowskiego i Tuska!!!

  • Jolanta(2012-09-07 22:52) Odpowiedz 00

    Całkowicie zgadzam się z panem Jaromirem Ja również straciłam na podwyżce kwotowej . Podał pan świetne przykłady siły nabywczej. Może wreszcie ludzie zrozumieją , że na wysokość emerytury wpływa staż pracy i odprowadzone składki.

  • WYBORCA PO ?(2012-09-26 21:35) Odpowiedz 00

    JAK LUDZIE WYJDA NA ULICE TO BEDZIE GORZEJ NIZ W HISZPANI GRECJI PORTUGALI SMIAKI SIE ZE ZA KOMUNY URBAN POQWIEDZIAL ZE RZAD SIE SAM WYRZYWI ONI TERAZ ROBIA GORZEJ

  • ya(2012-10-17 14:20) Odpowiedz 00

    tTrybynał nie wypowiadając się w kwestii waloryzacji , ponizą najbiedniejsza część społeczeństwa , emerytów i renxistów

  • Janusz emeryt.(2012-10-31 18:37) Odpowiedz 00

    do poz nr.41Skad chlopie wiesz, że TK sie boi, kto Ci takich glupot naopowiadał, lub z czego to wywnioskowałeś, od jakiego matoła. Jak Cie to guzik obchodzi to nie zabieraj glosu, bo to może szkodzic Twojemu zdrowiu.Do kogo Ty piszesz wy czyncie swoje powinności i obowiązku, do kogo ten niby apel, odezwa, Ty mówisz o działaniu, kogos, namawiasz do czegos a to Cie nie powinno obchodzic.

  • nobis(2013-01-03 15:10) Odpowiedz 00

    w calosci zgadzam z jaromirem

  • majka(2012-11-24 17:38) Odpowiedz 00

    popieram DO 4 ,pobierano nam w procentach od zarobkow a wiec oczekujemy zwrotu rowniez w procentach -na wysokosc emerytury nalezy zapracowac nie tylko fizycznie ale i swoim intelektem -nalezalo ukonczyc szkoly i ciezko intelektem pracowac

  • gosc(2012-12-06 13:47) Odpowiedz 00

    To oczywiste, że bogatsi emeryci zostali zmuszeni przez rzad do solidarności z biedniejszymi (nie wnikając w szczegóły). Skoro tak to nie rozumiem dlaczego podobna zasada nie miała by być zastosowana w stosunku do pracujących.

  • emeryt(2012-12-14 17:24) Odpowiedz 00

    i wesoło

  • eme(2012-12-14 17:33) Odpowiedz 00

    dot. poz. 18 Jaras myślę że jesteś zwykłym tępakiem pisząc takie bzdury,takich jak ty na następne 30 lat do kamieniołomów i niech tam się wykazują

  • Maria(2012-12-29 15:32) Odpowiedz 00

    Maria = pracowalam jako nauczyciel 30 lat. Na emeryture przeszlam 2001 roku. W obecnej chwili mam 1000zl neto .Korzystnie bylo by podwyszac emerytury kwotowo = moim zdaniem bylo by to sprawiedliwie . Emeryci nie pracuja = wszyscy sa rowni. Trybunal Konstytucyjny powinien nad tym zastanowic sie!!!

  • dziki(2012-12-19 18:24) Odpowiedz 00

    dlaczego nie jestem zaskoczony.

  • Janusz emeryt.(2012-09-05 11:23) Odpowiedz 00

    Do poz.nr.16 alka. Daj przykład chociaż jednego państwa, gdzie przestrzegane jest prawo. Pieniądze nie zostały ukradzione, tylko wprowadzono zły przepis, odnosnie podwyzki kwotowej. Nie bój się, i napisz kto jest zydem, i kto ma go skazac i za co. Gdzie wyczytałeś, że skowyt jest wieczny. Byc może dla Ciebie szykowane jest piekło.

  • Górnik-wczesny emeryt w ieku 43 lot(2012-07-03 12:23) Odpowiedz 00

    Nom zawsze co roku ZUS podnosi wczesne pynzyje.
    I jakoś nie narzekomy.

  • Tylko renciści i emeryci, rewaloryzację(2012-07-03 11:31) Odpowiedz 00

    przenoszą na popyt wewnętrzny, jak żadna inna grupa społeczna.
    Cała ta pisanina, to tylko hipotezy, jeszcze pół roku gospodarczego mamy przed sobą + 3 miesiące, dlatego zmian może być wiele.

  • Jaromir(2012-07-03 15:00) Odpowiedz 00

    We wcześniejszym artykule z 2 lipca br. „W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o 4,18 proc.”, była mowa o 4,18%, a teraz 4,48%. Ciekawe co napiszą jutro.
    Właśnie ponownie przeliczyłem ile stracę miesięcznie z powodu „waloryzacji kwotowej” w 2012 r. i w 2013 r.
    Gdyby w 2012 r. była waloryzacja PROCENTOWA, to moja emerytura w 2013 r. wzrosłaby o 164 zł, a że piekielna czwórca w 2012 r. wprowadziła „waloryzację kwotową” to obecnie tracę co miesiąc 93 zł. Inflacja w 2011 r. wyniosła 4,8%, a moja tzw. „waloryzacja kwotowa” (wyjaśniam, iż to jest coś takiego jak kwadratowe koło lub kolisty kwadrat) od marca 2012 r. AŻ 2,1%, czyli to NIE BYŁA WALORYZACJA, skoro nastąpiła UTRATA poprzedniej siły nabywczej mojej emerytury!). Od 1 marca 2013 r. ta strata wzrośnie do 205 zł i będzie rosła z roku na rok aż do mojej śmierci.
    „Dobroczyńcy”, żeby ich cholera jasna pokręciła!

  • Krystyna(2012-07-03 16:35) Odpowiedz 00

    Po 22 latach pracy w kadrach otrzymuje taka "wspaniala" emeryture i przy waloryzacji % w 2011 otrzymalam 35 zl. Natomiast w 2012 otrzymalam 71zl, natomiast w 2013 otrzymam 45zl. Czy w takich warunkach ci co domagaja sie waloryzacji % musza byc lepiej nagradzani? Gdy wiecej odprowadzano do ZUSu z ich wynagrodzenia to dostaja na poczatek wieksza emeryture, a waloryzacja powinna byc taka sama jaka dostaja emerycie innych panstw np. USA

  • Do 4(2012-07-03 17:28) Odpowiedz 00

    Wszyscy przez cały okres aktywności zawodowej odprowadzamy składki % i mamy prawo oczekiwać rewaloryzacji %, jest to podkreślanie, że warto się uczyć, warto dłużej pracować, a nie odwrotnie - większy wkład daje większe odsetki.
    Dlatego zasiłki też muszą być niskie, bo już dzisiaj niektórzy kalkulują, że za te parę złotych nie opłaca mu się pracować - wygodniej na zasiłku.
    Pracowitość, zaradność, należy premiować - lenistwo potępiać.

  • Zosia(2012-07-03 21:08) Odpowiedz 00

    A może dołożyć posłom bo tym z... ciągle mało, tym co pracowali całe życie nie potrzeba
    a tym oszustom od lipca 500 zł więcej zabrać emerytom to mieliby więcej
    przecież na pewno to mogą przegłosować i będą za, bo na następną kadencję mogą się nie załapać. Przecież na leki i tak nie ma to szybciej emeryci odejdą.
    A oni mają opiekę zapewnioną i kasa im też się przyda bo przecież potrzeby mają duże ale za te oszustwa chyba ludzie ich rozliczą.