statystyki

ZUS wysyła już decyzje o waloryzacji kwotowej w wysokości 71 zł

autor: Paweł Jakubczak16.03.2012, 07:27; Aktualizacja: 16.03.2012, 08:21
  • Wyślij
  • Drukuj

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od trzech dni wysyła decyzje emerytalne uwzględniające waloryzację kwotową wynoszącą 71 złotych. Pierwsze listy już mogły więc trafić do świadczeniobiorców.

reklama


Decyzje, zdaniem Jacka Dziekana, rzecznika prasowego ZUS, będą przekazywane na pocztę sukcesywnie do końca marca. Emeryci, renciści z tytułu niezdolności do pracy i inni świadczeniobiorcy będą co miesiąc otrzymywali wyższe świadczenia, licząc od marca bieżącego roku do lutego 2013 roku włącznie. Potem, zgodnie z przepisami ustawy o zmianie ustawy z 13 stycznia 2012 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 118), ma nastąpić powrót do tradycyjnej waloryzacji, czyli procentowej. A zatem im wyższe świadczenie, tym większa będzie podwyżka po uwzględnieniu waloryzacji.

Waloryzacją kwotową są objęte te wnioski o emeryturę, które wpłynęły do ZUS do końca lutego. Z informacji z jego oddziałów wynika, że w tym czasie nie zanotowały one większej liczby składających. Ci, którzy robili to w marcu, otrzymają emeryturę, ale bez waloryzacji, ale za to z nową kwotą bazową.

Jacek Dziekan zapewnia, iż w tym roku ZUS sprawnej i szybciej niż dotychczas przeprowadzi waloryzację świadczeń. Zakład będzie drukował tylko jeden egzemplarz decyzji, już z nadrukowanym podpisem pracownika. Ten egzemplarz otrzyma świadczeniobiorca. Natomiast kopia decyzji wyłącznie w formie elektronicznej będzie przechowywana w systemie informatycznym ZUS.

– Zaoszczędzony w ten sposób czas spożytkujemy do lepszej obsługi klientów – mówi rzecznik ZUS.

W poprzednich latach zakład przy waloryzacji świadczeń wydawał decyzję drukowaną w dwóch egzemplarzach, którą następnie urzędnik musiał podpisać. Kopia trafiała do akt, zaś oryginał trzeba było włożyć do koperty, zaadresować i wysłać do świadczeniobiorcy. Corocznie wydawanych jest około 7,5 mln takich decyzji.

– Starsze osoby nie rozumieją decyzji emerytalnych ZUS, dlatego zakład powinien je tak upraszczać, żeby zawierały jak najmniej informacji – mówi Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 138

  • 1: GK z IP: 46.205.6.* (2012-03-25 23:14)

    TO CO ZROBIŁ TEN RZĄD W SPRAWIE EMERYTÓW TO JEST HANIEBNE ...!!! POWIEM TAK..NIKT Z MOJEJ RODZINY I ZNAJOMYCH JUŻ NIGDY NIE ZAGŁOSUJE NA TUSKA..!!! ANI NIGDY NA JEGO PARTIĘ ...TE NAZWISKA ZAPAMIĘTAMY...MYŚLĘ ZE WIĘKSZOŚĆ NARODU ZROBI TO TAKŻE...

  • 2: l z IP: 89.231.244.* (2012-03-25 18:53)

    ewo...zaglądamy na stronę stop waloryzacji kwotowej?...( JaroMIR serdeczne dzięki :)

  • 3: ewa z IP: 82.160.219.* (2012-03-25 15:39)

    Gdzie moje 71 zł dostałam tylko 42 zł

  • 4: XXYYZZ z IP: 83.27.140.* (2012-03-24 19:35)

    6 bm. mam na koncie dodatek - pseudowaloryzację, a do dzisiaj nie mam stosownego powiadomienia z ZUS. Ciekawi mnie z jaką datą i jaką przesyłką ZUS mnie powiadomi. ZUS i ja jesteśmy w tej samej miejscowości.
    Ponawiam prośbę: tym emerytom, którzy nie porozumiewają się przez internet, nie śledzą rozwoju sprawy przez nas poruszanej - pomagajmy, kopiujmy i motywujmy do wysyłania odwołań.

  • 5: JANA z IP: 82.160.18.* (2012-03-24 18:34)

    Czekam na decyzję ZUS żeby się odwołać.Celowo opóźnia się decyzje waloryzacyjne bo to żadna waloryzacja tylko jałmużna i większość na pewno się odwoła> To niesprawiedliwe że zabrano mi należną waloryzację a przyznano dodatek nijak nie mający się do przysługującej mi waloryzacji. Zostałam okradziona w demokratycznym państwie w którym nie przestrzega się konstytucji .NIGDY NIE ZAGŁOSUJĘ NA PO.

  • 6: Jaromir z IP: 88.156.61.* (2012-03-24 18:09)

    Do: 124: f z IP: 89.231.242.*
    Dlaczego nie czytasz POPRZEDNICH POSTÓW? Tam jest to, o co prosisz. Trzeba Ci pokazywać palcem?
    Powtarzam OSTATNI RAZ!
    JUŻ MAMY WZÓR ODWOŁANIA od decyzji ZUS dotyczący tzw. "waloryzacji kwotowej" SKONSULTOWANY Z KILKOMA PRAWNIKAMI!
    Teraz zaczynamy wysyłać je do ZUS-ów. Dopiero zwalimy ich odwołaniami. Każde ma 4 strony A4.

    Chcecie je pobrać? Wchodźcie na stronę:
    http://stop-waloryzacji-kwotowej.manifo.com/

    a na stronie
    serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/dzialy/emerytury/
    możecie prześledzić dyskusję na ten temat.
    ZAPRASZAM!

  • 7: l z IP: 89.231.244.* (2012-03-24 16:26)

    Jasne ,że najbiedniejszy jest Klucznik...domu/mieszkania nie masz?samochodu? telewizora czy innych dóbr?... ja nie mam ani samochodu ,mieszkam w klitce bez telewizora..a stary komputer dostałem od wnuka :) ...faktycznie bogacz ze mnie za 37 lat pracy po studiach mam już po "pseudowaloryzacji " 1600zł -a to kokosy-prawda?...nie wiem co robić z mamoną...ano nie..bo nawet do domu starców za te "kokosy" nie przyjmą...więc życzę ci tego samego co ja mam łącznie ze zdrowiem wtedy pogadamy:) o karpiach...

  • 8: Ryszard z IP: 91.192.88.* (2012-03-24 10:22)

    Z opinii Pani Radczyni wynika, że jak się nie obrócisz to i tak ogon z tyłu.TK zrobi tak,że przepis będzie niekonstytucyjny ale bez konsekwencji finansowych bo to tylko na rok.Skarżyć w sądzie nikt nie będzie bo koszta sądowe wysokie.I tak rząd wyjdzie na swoje łamiąc Konstytucje RP

  • 9: zc z IP: 91.231.169.* (2012-03-24 06:55)

    Mam 2200 emerytury po 46 latach pracy i wiem co robic z mamoną...1000 zł wydaje na leki , na stracone zdrowie na wydziale gorącym w hucie/tylko tam 19 lat/

  • 10: Klucznik z IP: 31.175.62.* (2012-03-24 04:41)

    Zgadzam się z Gerwazym, to rzeczywiście są karpie, np. taki Protazy, pewnie nie wie, co robić z mamoną, ale kiesa musi być ciągle grubsza i grubsza. Czubek z postu 113 też ma łeb na karku, odebrać karpiom emerytury, to jest pomysł, nie będą mieli internetu i będzie z nimi spokój.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie