statystyki

ZUS wysyła już decyzje o waloryzacji kwotowej w wysokości 71 zł

autor: Paweł Jakubczak16.03.2012, 07:27; Aktualizacja: 16.03.2012, 08:21
  • Wyślij
  • Drukuj

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od trzech dni wysyła decyzje emerytalne uwzględniające waloryzację kwotową wynoszącą 71 złotych. Pierwsze listy już mogły więc trafić do świadczeniobiorców.



Decyzje, zdaniem Jacka Dziekana, rzecznika prasowego ZUS, będą przekazywane na pocztę sukcesywnie do końca marca. Emeryci, renciści z tytułu niezdolności do pracy i inni świadczeniobiorcy będą co miesiąc otrzymywali wyższe świadczenia, licząc od marca bieżącego roku do lutego 2013 roku włącznie. Potem, zgodnie z przepisami ustawy o zmianie ustawy z 13 stycznia 2012 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 118), ma nastąpić powrót do tradycyjnej waloryzacji, czyli procentowej. A zatem im wyższe świadczenie, tym większa będzie podwyżka po uwzględnieniu waloryzacji.

Waloryzacją kwotową są objęte te wnioski o emeryturę, które wpłynęły do ZUS do końca lutego. Z informacji z jego oddziałów wynika, że w tym czasie nie zanotowały one większej liczby składających. Ci, którzy robili to w marcu, otrzymają emeryturę, ale bez waloryzacji, ale za to z nową kwotą bazową.

Jacek Dziekan zapewnia, iż w tym roku ZUS sprawnej i szybciej niż dotychczas przeprowadzi waloryzację świadczeń. Zakład będzie drukował tylko jeden egzemplarz decyzji, już z nadrukowanym podpisem pracownika. Ten egzemplarz otrzyma świadczeniobiorca. Natomiast kopia decyzji wyłącznie w formie elektronicznej będzie przechowywana w systemie informatycznym ZUS.

– Zaoszczędzony w ten sposób czas spożytkujemy do lepszej obsługi klientów – mówi rzecznik ZUS.

W poprzednich latach zakład przy waloryzacji świadczeń wydawał decyzję drukowaną w dwóch egzemplarzach, którą następnie urzędnik musiał podpisać. Kopia trafiała do akt, zaś oryginał trzeba było włożyć do koperty, zaadresować i wysłać do świadczeniobiorcy. Corocznie wydawanych jest około 7,5 mln takich decyzji.

– Starsze osoby nie rozumieją decyzji emerytalnych ZUS, dlatego zakład powinien je tak upraszczać, żeby zawierały jak najmniej informacji – mówi Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 138

  • 1: obserwator z IP: 83.19.170.* (2012-03-16 08:17)

    Tak każdy emeryt może się odwołać od tej decyzji do Sadu Pracy, jeżeli stwierdzi fakt zaniżenia waloryzacji emerytury mniej niż wskaźnic inflacji.
    Argumentem tej decyzji jest fakt wystawienia Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności zmiany waloryzacji z procentowej na kwotową.
    Jeżeli emeryt nie odwoła się od tej decyzji, to straci możliwość uzyskania niedopłaty z waloryzacji kwotowej pomimo wyroku TK stwierdzającego nieważność wprowadzonych na 1 rok zmian w ustawie o emeryturach.

  • 2: EWA z IP: 83.9.80.* (2012-03-16 08:27)

    Na pewno do sądu pracy? Masz jakiś wzór odwołania?

  • 3: ŚLIJ PROTESTY!!!!!!!!!1 z IP: 91.231.169.* (2012-03-16 08:30)

    Szef BiuraTrybunału Konstytycyjnego
    maciej.graniecki@trybunal.gov.pl

    Szanowni Państwo!

    W związku ze skierowaniem przez Prezydenta RP tzw "ustawy waloryzacyjnej rent i emerytur" zwracam sie z apelem do członków Trybunału o zwrócenie uwagi na fakt że powyższa ustawa w sposób trwały obniża rzeczywistą wartość świadczeń milionom emerytów w tym także mojej osobie. Jest również sprzeczna z idea systemu emerytalnego i pojęcia waloryzacji ingerując w świadczenia nabyte cieżką i długoletnią pracą.Przyznanie takiej samej "podwyżki" osobom mającym po 5 i po 50 lat pracy, płacącym różne składki, odprowadzającym podatki w różnej wysokości, zarabiajacym więcej i mniej zaprzecza również zasadom sprawiedliwości społecznej.Apeluję do członków Trybunału o podjęcie działań które spowodują wycofanie z obiegu prawnego tej wadliwej prawnie i społecznie ustawy.

  • 4: eg-on z IP: 178.217.184.* (2012-03-16 08:34)

    Definicja waloryzacji nie mowi nic o tzw. waloryzacji kwotowej. Dlaczego moim kosztem decyduje sie o waloryzacji najnizszych emerytur i rent? Skoro rzad lituje sie nad niektorymi, niech z budzetu zasili majacych najnizsze swiadczenia, a nie zabiera tym, ktorzy uczciwie zapracowali na swoja emeryture!!!

  • 5: kenny z IP: 83.9.226.* (2012-03-16 08:52)

    @eg-on - u b e k u, zapracowałeś uczciwie na swoją eemeryturę?

  • 6: koo z IP: 91.208.93.* (2012-03-16 08:54)

    należy przesłać odwołanie do sądu poprzez organ wydający decyzje w nakazanym terminie widniejącym w pouczeniu . W innym przypadku nikt nie uwzględni utraconego świadczenia w należnej faktycznie wysokości tj. chyba 4,8% od inflacji nie kwoty 71 zł.

  • 7: UWAGA ! DO WSZYSTKICH ! z IP: 91.192.146.* (2012-03-16 08:54)

    http://stop-waloryzacji-kwotowej.manifo.com/
    Tu wzory odwołań od decyzji ZUS !

  • 8: boy z IP: 78.88.248.* (2012-03-16 08:56)

    Dzień Gniewu 21 Marca 2012

    Wystarczy, że przyjdziesz, a zmienisz losy kraju! Dlaczego wciąż biernie przyglądamy się upadkowi naszego narodu? Dlaczego wreszcie nie powiemy STOP i zaczniemy walczyć o Ojczyznę? Jeszcze możemy wszystko odwrócić, bo drzemie w nas ogromna siła. Siła ludzkich serc i umysłów, które chcą wolności i poszanowania dla każdego człowieka. Chcą równości i prawa do godnego życia! Nie pozwólmy, by heroiczna walka naszych przodków - ich pot, krew i łzy poszły na marne! Nie pozwólmy, by nasze dzieci cierpiały kiedykolwiek niedostatek, bo ich rodzice nie zrobili nic, by temu zapobiec! Dramatyczna sytuacja w służbie zdrowia, ACTA, podniesienie wieku emerytalnego, niegospodarność przy organizacji EURO 2012 czy wreszcie sprawa wydobycia gazu łupkowego czyli podpisanie nowej ustawy Prawo geologiczne i górnicze, które to jest ostatnim gwoździem do trumny, a dotknie każdego z nas (nieodwracalne zanieczyszczenie środowiska, prawo do wywłaszczenia ziem na terenie niemal 2/3 powierzchni Polski przez firmy, które otrzymały koncesje, a to tylko wierzchołek góry lodowej). Dlaczego nie możemy stworzyć państwa, gdzie o jego losach decydowaliby ludzie z ogromną wiedzą, a nie banda populistów i demagogów jak ma to teraz miejsce? Dlaczego by nie zredukować liczby posłów z 460 do 100, a zamiast polityków wybrać uczonych wybitne autorytety z wszystkich najważniejszych dziedzin (ekonomia, prawo, medycyna itd.)? Dlaczego by nie znieść immunitetów, zlikwidować senat, a pensje nowo wybranych parlamentarzystów rozliczać według godzin spędzonych na sali obrad? Wprowadzić zakaz pełnienia ważnych funkcji w państwie dla osób związanych kiedykolwiek z dowolną partią polityczną? Podobnie by uczynić na szczeblach lokalnych od miast po gminy. Dlaczego by nie wziąć pod lupę stenogramów z głosowań (od 1989 roku) nad najważniejszymi dla Polski sprawami i postawić zarzuty osobom, które działały (głosowały) na szkodę państwa? Dlaczego by nie pozbyć się partii politycznych i polityków z życia naszego kraju raz na zawsze? Nie łudźmy się, że politycy któregokolwiek ugrupowania będą sprawować dobre rządy. Partie polityczne są tylko po to, by dbać o własne interesy kosztem kraju. Dlaczego by nie wprowadzić zapisu mówiącego, że o najważniejszych decyzjach dla Polski będą decydować sami obywatele w referendach powszechnych, a te z kolei będą wiążące i niepodważalne przez Sejm czy Prezydenta RP? Apeluję do Narodu Polskiego! Wstańmy wreszcie z kolan i wywalczmy lepsze jutro dla naszych ojców i matek, nas samych, a przede wszystkim dla naszych dzieci! Musimy wziąć los Polski w swoje ręce! Weźmy przykład z Islandczyków, którzy licznymi manifestacjami doprowadzili do obalenia rządu i wielu bardzo ważnych zmian (z konstytucją włącznie). Wyjdźmy na ulice! Pokażmy rządzącym ilu nas jest biorąc udział w manifestacjach w największych miastach Polski (WARSZAWA, KRAKÓW, WROCŁAW, GDAŃSK, POZNAŃ, ŁÓDŹ, SZCZECIN, KATOWICE, BYDGOSZCZ, LUBLIN, BIAŁYSTOK, GORZÓW WIELKOPOLSKI, KIELCE, OLSZTYN, OPOLE, RZESZÓW, TORUŃ, ZIELONA GÓRA). Dzień Gniewu 21 Marzec 2012 Wystarczy, że przyjdziesz, a zmienisz losy kraju!

    P.S.- Kopiujcie/ wklejajcie, drukujcie, przekazujcie dalej, by jak najwięcej ludzi dowiedziało się o akcji.

  • 9: emerytka z IP: 109.110.199.* (2012-03-16 08:57)

    Ta waloryzacja to największa HAŃBA tego rządu ! Po 42 latach uczciwej pracy obniżono mi emeryturę 0 ok. 50 zł miesięcznie ...takiego policzka nie otrzymałam dotąd od żadnej władzy,a żyję już ponad 60 lat!

  • 10: Ludek z IP: 89.231.252.* (2012-03-16 09:14)

    Nie tak ostro "kenny"...mam 1600 zł emerytury...pracowałem na nią 37 lat po wyższych studiach i dokształcaniu się ...nie mam z tej pracy nic ani samochodu ani domu a nie chcę żebrać czy łazić po śmietnikach gdy bedę "staruszkiem"...wytłumacz dlaczego mam się dzielić z tobą?...ile masz lat pracy? pracowałeś w szarej strefie? nie masz samochodu i domu czy innych dóbr?...to wtedy się z tobą podzielę ale jeśli coś masz z wymienionych to JAKIM PRAWEM CHCESZ MI ZABRAĆ UCZCIWĄ WALORYZACJĘ MOJEJ UCZCIWIE WYPRACOWANEJ EMERYTURY?...aha do żadnej partii nigdy nie należałem i ubekiem nie byłem jak widać!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie