statystyki

ZUS wysyła już decyzje o waloryzacji kwotowej w wysokości 71 zł

autor: Paweł Jakubczak16.03.2012, 07:27; Aktualizacja: 16.03.2012, 08:21

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od trzech dni wysyła decyzje emerytalne uwzględniające waloryzację kwotową wynoszącą 71 złotych. Pierwsze listy już mogły więc trafić do świadczeniobiorców.

reklama


reklama


Decyzje, zdaniem Jacka Dziekana, rzecznika prasowego ZUS, będą przekazywane na pocztę sukcesywnie do końca marca. Emeryci, renciści z tytułu niezdolności do pracy i inni świadczeniobiorcy będą co miesiąc otrzymywali wyższe świadczenia, licząc od marca bieżącego roku do lutego 2013 roku włącznie. Potem, zgodnie z przepisami ustawy o zmianie ustawy z 13 stycznia 2012 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 118), ma nastąpić powrót do tradycyjnej waloryzacji, czyli procentowej. A zatem im wyższe świadczenie, tym większa będzie podwyżka po uwzględnieniu waloryzacji.

Waloryzacją kwotową są objęte te wnioski o emeryturę, które wpłynęły do ZUS do końca lutego. Z informacji z jego oddziałów wynika, że w tym czasie nie zanotowały one większej liczby składających. Ci, którzy robili to w marcu, otrzymają emeryturę, ale bez waloryzacji, ale za to z nową kwotą bazową.

Jacek Dziekan zapewnia, iż w tym roku ZUS sprawnej i szybciej niż dotychczas przeprowadzi waloryzację świadczeń. Zakład będzie drukował tylko jeden egzemplarz decyzji, już z nadrukowanym podpisem pracownika. Ten egzemplarz otrzyma świadczeniobiorca. Natomiast kopia decyzji wyłącznie w formie elektronicznej będzie przechowywana w systemie informatycznym ZUS.

– Zaoszczędzony w ten sposób czas spożytkujemy do lepszej obsługi klientów – mówi rzecznik ZUS.

W poprzednich latach zakład przy waloryzacji świadczeń wydawał decyzję drukowaną w dwóch egzemplarzach, którą następnie urzędnik musiał podpisać. Kopia trafiała do akt, zaś oryginał trzeba było włożyć do koperty, zaadresować i wysłać do świadczeniobiorcy. Corocznie wydawanych jest około 7,5 mln takich decyzji.

– Starsze osoby nie rozumieją decyzji emerytalnych ZUS, dlatego zakład powinien je tak upraszczać, żeby zawierały jak najmniej informacji – mówi Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • emerytka rocznik 1950(2012-03-16 19:44) Odpowiedz 00

    Do"Derek03":)
    Jesteś Super! Popieram twoją wypowiedź. Pozdrawiam serdecznie:)

  • emer(2012-03-18 11:22) Odpowiedz 00

    Kilka milionów okradanych emerytów,to elektorat który może obalić każdy rząd.
    Wszyscy majacy świadczenie powyżej 1000zł -JUŻ OKRADANI!
    Mający świadczenie poniżej 1000zł-OKRADANI OD 2013r.
    Czy w Polskce jest TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY,czy trybunał dyspozycyjny?

  • wiktoria zwana słupem po tak nazwaliście(2012-03-19 14:22) Odpowiedz 00

    Ja niestedy się chciałam uczyć tylko niestedy warunki nie pozwoliła po roddzicom ledwo zdarczało na zycie paccanie i bezmózgowcu bez żadnych uczućna ludzko krzywde nie pisz że ja miałam pod górkie mój ojciec z dziadkiem byli chorzy a moja rodzina się utrzymywała z krówek mój ojciec nigdzie nie pracował tylko na roli i już nieżyje 5lat jak ty bez mózgowcu nie masz pojęcia to zaabieraj głos

  • l(2012-03-19 15:34) Odpowiedz 00

    Zajrzyj jeszcze w wolnej chwili na stare fora "iskierko"...masz tam swoich fanów...życząc Tobiei nam POWODZENIA!... pozdrawiam

  • Iskierka(2012-03-19 11:49) Odpowiedz 00

    91: Wiktoria z IP: 83.6.230.* (2012-03-18 18:53)

    94: Słup z IP: 83.6.230.* (2012-03-18 22:18)

    Wiktorio, Słupie zdemaskowałaś/łeś się po IP

    Dziękuję za pozdrowienia. Jestem z Wami, czytam posty, walczę, teraz o prawidłową waloryzację. Myślałam, że po przejściu na emeryturę będę mogła już spokojniej żyć. Niestety, w tym państwie "prawa" nie jest to możliwe.

  • mazurski niemundurowy(2012-03-19 11:28) Odpowiedz 00

    Do: 92: sat z IP: 62.233.211.*
    Nie narzekaj. Jesteś WIELKI BURŻUJ :-)

    Do: 93 Słup i roszczenia ... z IP: 178.73.48.*
    Czytając Twój post przyszło mi na myśl przysłowie; "Mów do słupa, a słup jak ... (stał tak stoi).
    Dwa razy podpowiadałem Wiktorii, w jaki sposób może poprawić swój nędzny żywot, ale ona nadal NIC NIE ROZUMIE, lub też CELOWO mąci.

    Do: 94: Słup z IP: 83.6.230.*
    Może WRESZCIE skorzystasz z moich rad, które dawałem Ci DWUKROTNIE? Jeżeli nie chce Ci się chcieć, to dalej się skarż. Więcej mnie nie usłyszysz, gdyż mam dość Twoich narzekań.

    Do: 98: :) z IP: 155.158.236.*
    Mają nas gdzieś? No to NA DNIACH rusza fala ODWOŁAŃ OD DECYZJI ZUS w sprawie tzw. "waloryzacji kwotowej". Mamy wzór odwołania skonsultowany z kilkoma prawnikami i zobaczymy, czy ich to nie ruszy?
    Więcej informacji na ten temat na stronach:
    http://stop-waloryzacji-kwotowej.manifo.com/
    i
    serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/dzialy/emerytury/
    Pozdrawiam!

  • też emeryt(2012-03-16 12:13) Odpowiedz 00

    5: kenny z IP: 83.9.226.* (2012-03-16 08:52)

    @eg-on - u b e k u, zapracowałeś uczciwie na swoją eemeryturę?

    ===
    O to typowy przyklad kretyna.
    Nie zna człolwieka , a wymyśla mu .

    Waloryzacja "kwotowa" , to zwykłe złodziejstwo i zaniżanie emerytury tym co ciężko i długo pracowali ,a osztem obibokom jak kenny z IP: 83.9.226.*

  • derek03(2012-03-16 18:33) Odpowiedz 00

    30: bodzio z IP: 178.183.133.*
    35: hegemon z IP: 88.156.28.*
    ===
    Oto kliniczne przypadki głupoty , lub płatnej dezinformacji.

    Wg Trybunału konstytucyjnegi Ts 24/01 :
    "waloryzacja to urealnienie , a powodu inflacji , wcześniej przyznanego świadczenia" .
    Tak więc nie jest to podwyżka , ani zapomoga.

    - glupek będzie bredził o równych żoładkach , ale nie wspomnie o latach składkowych pracy i wysokości składek.
    Najczęsciej udaje głupka, KRUSowiec , notoryczny bezrobotny ,lub szara strefa.

    - płatny dezinformator, zrobi wszystko aby zarobić . To typ płatnej ku.wy

    Mam nadzieję ,że Prezydent który wysłał ustawę do TK ,jak i Trybunał Konstytucyjny ,pozwolą wierzyć ,w sprawiedliwość społeczną , prawo i Konstytucję RP.

  • derek03(2012-03-16 19:53) Odpowiedz 00

    Waloryzacja "kwotowa" zmniejsza trwale i nieodwołalnie, wcześniej przyznane świadczenia emerytalne wszystkim , którzy są wg. władzy"burżujami", tzn. maja większe emerytury niż 1150 zł netto.

    Nie dajcie się okradć i ogłupiać .
    Piszcie odwołania od decyzji ZUS ,do Sądu Pracy wg wzorów
    http://stop-waloryzacji-kwotowej.manifo.com/

  • oszukana emerytka(2012-03-16 21:23) Odpowiedz 00

    NIESPRAWIEDLIWA WALORYZACJA EMERYTUR I RENT W 2012 R.
    Straciłeś ? Możesz odwołać się od decyzji organu rentowo-emerytalnego !
    Odwołanie jest bezpłatne !
    Nie możesz skorzystać z Internetu ? Niech dzieci lub wnuki ci pomogą !
    Wzór odwołania zredagowany przez grupę społeczników znajdziesz na stronie:
    http://stop-waloryzacji-kwotowej.manifo.com/
    Wystarczy wydrukować, wypełnić, podpisać i złożyć 2 egzemplarze w siedzibie
    swojego organu rentowo-emerytalnego.
    Szczegóły na podanej stronie internetowej !

  • ŚLIJ PROTESTY!!!!!!(2012-03-17 08:56) Odpowiedz 00

    Szef BiuraTrybunału Konstytycyjnego
    maciej.graniecki@trybunal.gov.pl

    Szanowni Państwo!

    W związku ze skierowaniem przez Prezydenta RP tzw "ustawy waloryzacyjnej rent i emerytur" zwracam sie z apelem do członków Trybunału o zwrócenie uwagi na fakt że powyższa ustawa w sposób trwały obniża rzeczywistą wartość świadczeń milionom emerytów w tym także mojej osobie. Jest również sprzeczna z idea systemu emerytalnego i pojęcia waloryzacji ingerując w świadczenia nabyte cieżką i długoletnią pracą.Przyznanie takiej samej "podwyżki" osobom mającym po 5 i po 50 lat pracy, płacącym różne składki, odprowadzającym podatki w różnej wysokości, zarabiajacym więcej i mniej zaprzecza również zasadom sprawiedliwości społecznej.Apeluję do członków Trybunału o podjęcie działań które spowodują wycofanie z obiegu prawnego tej wadliwej prawnie i społecznie ustawy.

  • derek03(2012-03-16 20:23) Odpowiedz 00

    – Starsze osoby nie rozumieją decyzji emerytalnych ZUS, dlatego zakład powinien je tak upraszczać, żeby zawierały jak najmniej informacji – mówi Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.
    ===
    Następny "ekspert" który usiłuje robić z emerytów idiotów ,aby ich łatwiej okradać, sam będac krety.em.

  • mazurski niemundurowy(2012-03-17 18:04) Odpowiedz 00

    Do: 59: ph z IP: 89.231.252.*
    BARDZO PANI DZIĘKUJĘ za te kilka słów, które mają dla mnie BARDZO DUŻĄ wagę.
    Przykro mi, że Panie „50: Di mazurskiego niemundurowego post 32 z IP: 46.205.91.*” i „56: Do post 55 z IP: 178.180.62.*” tak źle odebrały moje wypowiedzi. Dodam, że nie miałem zamiaru nikogo obrażać, a jeżeli gdzieś użyłem niestosownego określenia, to proszę o wybaczenie.
    Przypomniał mi się podobny przypadek z pracy w 1989 r. W firmie kierowcy i operatorzy różnych maszyn zastrajkowali żądając podwyżek. Okazało się, że w naszej firmie, a takich było na terenie ówczesnego województwa 6, ci strajkujący mieli najwyższe wynagrodzenie spośród tych 6. Jeden ze strajkujących po usłyszeniu tych informacji zarzucił mi, że nie szanuję pracowników. Poprosiłem go więc o jeden, JEDYNY przykład braku szacunku w stosunku do pracowników z mojej strony. Nie podał takiego przykładu, tylko powtórzył, iż nie szanuję pracowników. W tej sytuacji strajk zakończył się niczym. Pozostało tak jak było, ponieważ nie było z czego dawać podwyżek.
    Pozdrawiam!

    Serdecznie zapraszam na stronę:

    http://stop-waloryzacji-kwotowej.manifo.com/
    i
    serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/dzialy/emerytury/

  • mazurski niemundurowy(2012-03-18 12:22) Odpowiedz 00

    Do: 85: do CENAD ! z IP: 91.192.146.*
    BARDZO słuszne ARGUMENTY. Ciekawy jestem, czy CENAD będzie miał kontrargumenty i JAKIE.

    Do: 86: emer z IP: 83.19.140.*
    Rozumiem i podzielam Twoje oburzenie, lecz POCZEKAJMY na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, nie zapominając o ODWOŁANIU OD DECYZJI ZUS o tej niby "waloryzacji kwotowej".
    Pozdrawiam!

    Zapraszam na strony:
    http://stop-waloryzacji-kwotowej.manifo.com/
    i
    serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/dzialy/emerytury/

  • XXYYZZ(2012-03-18 12:55) Odpowiedz 00

    Czytam - wydaje się, że ze zrozumieniem - artykuły dotyczące emerytur i komentarze do nich.
    Smuci mnie "napadanie" wzajemne, niektórych Forumowiczów, nawet ubliżanie czy oskarżanie. Brawo! Zachowujecie się Państwo [ niektórzy ] dokładnie z intencją rządzących. POdrzucą nam jeszcze kilka kontrowersyjnych tematów, w celu odwrócenia uwagi od sposobu POdkradania obywatelom ich słusznych dochodów, zabierania należnych praw, jaskrawego nieprzestrzegania praw przez ludzi u władzy, czy nie wypełniania Postawowych powinności wobec Państwa i Obywatela.
    Ktoś pisze, że nas, emerytów jest przysłowiowa armia [ dodajmy do tego naszych krewnych], a więc moc sprawcza ooooogromna! I co? i NIC!
    Więc zamiast na forum tracić energię na ujadanie, narzekanie i wzajemne oskarżanie się i biadolenie - pomagajmy mniej sprawnym i aktywnym w swoim otoczeniu pisać odwołania, drukujmy ulotki, monitujmy w TK, u RPO, panów prezydenta i premiera, wymagajmy od partii, związków, a przede wszystkim od tych co podszywają się pod reprezentujących Emerytów [ partie, związki, stowarzyszenia ]. Ja tak czynię osobiście i "szczypię" wymienionych. Róbmy coś, a nie biadolmy, w kapciach przy klawiaturze.
    A tyłem odwracam się od znajomego pOSŁA z PO! Może to dziecinne, ale ... jest to ode mnie silniejsze. Wracam z emigracji wewnętrznej!
    Pozdrawiam.

  • mazurski niemundurowy(2012-03-18 17:56) Odpowiedz 00

    88: XXYYZZ z IP: 83.27.147.*!
    Zapraszam na strony:

    http://stop-waloryzacji-kwotowej.manifo.com/
    i
    serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/dzialy/emerytury/

  • :)(2012-03-19 08:32) Odpowiedz 00

    Od 1 października 2011 r. zabrano emerytom i nie są wypłacane przez ZUS emerytury, nawet te powszechne z tytułu wieku i przepracowanych lat pracy.
    Więc uważajcie Państwo, bo na tym się nie skończy. Dalej społeczeństwo będzie okradane i dalej będą manipulować emerytami.
    Władza robi co chce, a tych komentarzy to "ONI" i tak nie czytają, mają społeczeństwo gdzieś.

  • mazurski niemundurowy(2012-03-19 16:59) Odpowiedz 00

    JUŻ MAMY WZÓR ODWOŁANIA od decyzji ZUS dotyczący tzw. "waloryzacji kwotowej" SKONSULTOWANY Z KILKOMA PRAWNIKAMI!
    Teraz zaczynamy wysyłać je do ZUS-ów. Dopiero zwalimy ich odwołaniami. Każde ma 4 strony A4.

    Chcecie je pobrać? Wchodźcie na stronę:
    http://stop-waloryzacji-kwotowej.manifo.com/

    a na stronie
    serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/dzialy/emerytury/
    możecie prześledzić dyskusję na ten temat.
    ZAPRASZAM!

  • l(2012-03-19 06:40) Odpowiedz 00

    Do 93... masz rację .. osoba z IP.83.6.230.. "na siłę" stara się tu wszystkich skłócić ...nie dajmy się niszczyć jeszcze i z tej strony...nikt nie zabrania pisać tym osobom do tych samych instytucji z TK włącznie o prawa dla biednych i chorych...ale TU tematem jest ŁAMANIE PRAWA już kiedyś ustalonego w sytuacji gdy jednym zostawia się prawa nabyte a innym nie ..motywując ,że jest to "niekonstytucyjne" tylko przez rok a atutem "konstytucyjności " ma być "doraźność" tego bubla prawnego z 13 stycznia 2012r.

  • zniesmaczony(2012-03-18 22:59) Odpowiedz 00

    czy WIKTORIA z IP 83.6.230 oraz SŁUP z IP 83.6.230 to nie jeden i ten sam bezmózgowy kretyn ktory dorwał się do klawiatury i wypisuje bzdety? Pewnie miała do szkoły pod górkę, tornistra sie nie chciało dzwigac a teraz ma pretensję

    Po numerach IP widać że to jedna i ta sama osoba ktora ma problemy z główką