Kobieta, która ukończyła 60 lat, i 65-letni mężczyzna będący rencistami nabędą prawo do emerytury z mocy przepisów. To oznacza, że ZUS sam, bez ich inicjatywy wyda decyzję o uzyskaniu świadczenia.
Osoby otrzymujące rentę z tytułu niezdolności do pracy, po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, zostaną pozbawione tego świadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W zamian przyzna on im emeryturę z urzędu. Pobierający rentę nie musi zatem składać do ZUS wniosku, aby dostał nowe świadczenie. Zakład przyzna prawo do niego osobie, która ma:
● 60 lat (kobieta)
● 65 lat (mężczyzna).
Kolejnym warunkiem uzyskania emerytury jest obowiązek podlegania przez rencistę przez dowolny czas ubezpieczeniu społecznemu, emerytalnemu albo ubezpieczeniom rentowym. Musi mieć on udokumentowany jakikolwiek okres ubezpieczenia. To oznacza, że ustawodawca nie wymaga określonego stażu, np. przynajmniej pięcioletniego, od którego zależy przyznanie emerytury. Zatem ZUS zamieni z urzędu ubezpieczonemu rentę z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę po osiągnięciu przez niego ustawowego wieku emerytalnego i wykazaniu posiadania przez uprawnionego jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak ZUS przyznaje z urzędu emeryturę osobom pobierającym rentę
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania:
- Kto jest uprawniony do emerytury?
- Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie?
- Kto ma gwarantowaną emeryturę?
- Jak złożyć wniosek samodzielnie?