statystyki

Czeka nas reforma reformy? Wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat może nie wystarczyć

autor: Janusz K. Kowalski14.03.2012, 06:33; Aktualizacja: 14.03.2012, 07:14
Emeryt

Emerytźródło: ShutterStock

Uzasadniając konieczność podniesienia wieku emerytalnego i ustanawiając go na poziomie 67. roku życia, rząd podparł się prognozami GUS z 2008 roku i Eurostatu z 2010 roku, zakładającymi, że do 2027 roku ludność Polski skurczy się do 37,2 mln. Te prognozy są nieaktualne, bo tak niski poziom ludności osiągnęliśmy już w ubiegłym roku, czyli... 15 lat przed założonym terminem.

reklama


reklama


To oznacza, że wszelkie dotychczasowe projekcje Ministerstwa Finansów dotyczące reformy emerytalnej są zbyt optymistyczne. Wiąże się to głównie ze współczynnikami aktywności zawodowej oraz wpływem wyższego wieku emerytalnego na finanse publiczne.

Trzeba szybko przygotować nową, aktualną prognozę demograficzną

Rząd projektował reformę na bazie danych statystycznych ogólnodostępnych na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku. Wynikało z nich, że ludność Polski wynosi 38,2 mln. Tymczasem parę tygodni później upublicznione zostały wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011, które dowiodły, że rezydentów (czyli osób, które faktycznie mieszkają w kraju) jest „tylko” 37,2 mln. Brakujący milion wyjechał za granicę i przebywa tam co najmniej rok – rośnie zatem prawdopodobieństwo, że zostanie tam na stałe.

Sprawę komplikuje to, że teraz, opierając się na danych ze spisu powszechnego, swoje statystyki uaktualnią Eurostat i ONZ – od 2014 roku w ich bazach w rubryce „ludność Polski” figurowała będzie liczba 37,2 mln. A to oznacza, że równocześnie zaktualizowane zostaną inne dane dotyczące naszego kraju, jak choćby PKB per capita czy właśnie prognozy demograficzne.

Mniejsza o milion liczba ludności będzie oznaczała mniejsze wpływy do FUS, z którego wypłacane są emerytury i renty, oraz do budżetów centralnego i terytorialnych. Będzie też mniej dzieci, bo wśród tych, którzy wyjechali za granicę, dominowały osoby w wieku prokreacyjnym. Oznacza to, że za 15 lat na jednego pracującego będzie przypadało więcej emerytów, niż założył rząd. A to grozi nam poważnymi perturbacjami.

– Może się okazać, że wydłużenie wieku emerytalnego do 67. roku życia nie wystarczy i powinniśmy pracować jeszcze dłużej, bo bez tego załamie się system emerytalny, a świadczenia będą głodowe – ocenia prof. Krystyna Iglicka, ekonomista i demograf, rektor Uczelni Łazarskiego. Nie ma ona wątpliwości, że rząd przyjął zbyt optymistyczne założenia. – Wysoce prawdopodobne jest, że dłużej niż rok przebywa za granicą jeszcze więcej Polaków, niż wynika to ze spisu powszechnego. To oznaczałoby, że mieszkańców jest jeszcze mniej niż 37,2 mln – twierdzi prof. Iglicka. Według niej należy szybko przygotować nową prognozę demograficzną. Powinna ona zawierać kilka różnych wariantów zmian liczby ludności Polski. Również takie, które zakładają, że milion rodaków wróci z zagranicy albo że jeszcze jeden milion wyjedzie na obczyznę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • nj(2012-03-14 08:34) Odpowiedz 00

    a co zkosciolem i darmozjadami tez do 67roku

  • Jan(2012-03-14 17:29) Odpowiedz 00

    Ludzie chcecie myśleć za siebie i robić na siebie a nie na innych? Właczcie myslenie i zamiast narzekać sporzytkujcie ten czas na myślenie jak trzepać kasiorę. To bardzo proste ale trzeba przestać pier... trzy po trzy.

  • Ola(2012-03-14 23:01) Odpowiedz 00

    Do Kasi poz.52.Nie wykorzystuj forum dyskusyjnego do reklamy.To jest nadużycie.A fundusze w ...wsadż sobie głęboko w d...bo to nie jest opłacalne.

  • Anna(2012-03-14 20:44) Odpowiedz 00

    KAŻDY POSEŁ I SENATOR, KTÓRY ZAGŁOSUJE ZA WYDŁUŻENIEM WIEKU EMERYTALNEGO MOŻE POŻEGNAĆ SIE Z DALSZĄ KARIERA POLITYCZNĄ. DO SEJMU CZY SENATU NIGDY JUŻ NIE WEJDZIE!!!

    A jeżeli Tusk mówi, że w budżecie nie ma pieniędzy to najpierw nich:
    1. zlikwiduje wszystkie przywileje emerytalne tj. emerytury mundurowych po 15 latach pracy, stany spoczynku sędziów i prokuratorów - sędziowie i prokuratorzy mogą przejść w stan spoczynku w dowolnym czasie ze względu na zły stan zdrowia lub utratę sił, emerytury rolników 55lat K i 60 lat M, polityków - ostatnio Tusk załatwił emerytury dla premierów tak więc po zakończeniu kadencji tj. w wieku 56 lat będzie miał ponad 4200 emerytury, górników, księży, sportowców, artystów itd.
    2. Niech każdy odprowadza składki bez wyjątków
    3. zlikwiduje wielomilionowe coroczne subwencje wypłacane partiom politycznym
    4. zlikwiduje 50% koszty uzyskania przychodów
    5. opodatkuje wszystkie dochody posłów i senatorów
    wprowadzając ww nie będzie potrzeby wydłużania wieku emerytalnego.
    4.

  • kasia(2012-03-14 21:05) Odpowiedz 00

    Aż mi skóra cierpnie jak coś takiego czytam. Jeden z tego wniosek. Nie ma na co czekać tylko trzeba samodzielnie swój portfel zabezpieczać. Ja to robię za pomocą funduszy w noble więc mam nadzieję, że starość nie bęzie taka straszna.

  • Paweł(2012-03-14 19:53) Odpowiedz 00

    Mam 40 lat i widzę że emerytura się ode mnie oddala. kiedy zaczynałem pracować wiek emerytalny dla faceta wynosił 50 lat. Teraz ma być 67, pewnie jak będę miał 50lat to wiek emerytalny będzie wynosił 75 lat.
    Jestem mechanikiem, pracuję codziennie od 15 roku życia. Co dzień wstaje rano o 4,20 i pracuje po 10-12 godzin żeby utrzymać rodzinę.
    Nie mogę sobie wyobrazić żebym mógł wykonywać swoją pracę w wieku 65 lat, nie da się.
    Ten co wymyślił prace do 67 lat życia jest idiotą i nigdy nie pracował fizycznie.
    Człowiek nie doczeka tego wieku bo prędzej wyciągnie kopyta, a całe życie robi na takich idiotów i chyba o to rządowi chodzi i w dupie nas obywateli ma. Nie trzeba będzie wypłacać emerytury

  • Lutek(2012-03-14 19:10) Odpowiedz 00

    No tak, to też można było łatwo przewidzieć.Bo ta cała reforma to jest tylko z nazwy.To są zabiegi kosmetyczne na staruszkach w celu upiększenia ,odmłodzenia-a efekty??/-już się pokazują.Dlaczego ta niby reforma zaczęla się wypuszczeniem armii wcześniejszych emerytów-czyj był to pomysł?Czy tak trudno było przewidzieć tego skutki?.Kto rozdawał przywileje?.Dlaczego dzisiaj trudno je wycofać?.Dlaczego np.mój syn jest na emeryturze,a ja muszę pracować jeszcze dłużej niż do 65-roku życia?.Czy to jest normalne?.Jestem budowlańcem -czy na rusztowanie mam brać laskę do opierania się?.Czy mój wnuk powinien mnie odprowadzać do pracy idąc do szkoły?.PARANOJA do potęgi n-tej.

  • ktosik(2012-03-14 17:53) Odpowiedz 00

    Tzw. świadczenia już teraz są głodowe

  • OSZUKIWANY(2012-03-14 17:23) Odpowiedz 00

    A CIEKAWY JESTEM SKAD PREMIER DA EMERYTURKE MUNDUROWKOM I UPPRZYWILEJOWANYM GDY WSZYSCY NIEWOLNICY WYEMIGRUJA!? APELUJE DO LUDZI MLODYCH! OBSERWUJCIE JAK DZIS TRAKTUJE SIE LUDZI STARYCH I ZASTANOWCIE SIE CZY POLSKA TO ODPOWIEDNI KRAJ DO MARNOWANIA WASZEJ MLODOSCI! POLSKA TO RAJ DLA CWANIAKOW I OSZUSTOW!

  • xxxxxxxxxx(2012-03-14 19:51) Odpowiedz 00

    szkoda gadać niech staruchy wymrą ważne są poplecznicy na których tyrowali

  • orinoco(2012-03-14 17:23) Odpowiedz 00

    A ja przepraszam, psiakrew. Dlaczego nasze pokolenie ma tyrać zarówno na emeryturę własną jak i obecnych emerytów?

  • zbulwersowana(2012-03-14 16:56) Odpowiedz 00

    no to dalej niech rząd wojsku i policji, bogatym obecnym emerytom rozdaje pieniądze z naszych składek - to nie są ich uskładane pieniądze tylko nasze, pobierane z naszych składek, emerytury powinny zostać już teraz zmniejszone, dla tych co mają np. powyżej 2,5 tys. zł, a wiek emerytalny dla służb wydłużony od dziś, skandal, że ktoś dziś żyje dobrze z moich pieniędzy podczas gdy ja, pod 50, muszę wemigrować.

  • zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz(2012-03-14 17:04) Odpowiedz 00

    Nie narzekać tylko do roboty. Trzeba było myśleć głową a nie czym innym.
    Macie czego chcieliście. Szkoda słów!

  • Jasiek(2012-03-14 16:10) Odpowiedz 00

    Zastanawiam się, kiedy do Rządu dotrze, że postępująca automatyzacja i robotyzacja skutecznie pozwala ograniczać zatrudnienie, przy wyższej wydajności. Ot konwencjonalna obrabiarka, wymagająca fachowej obsługi kiedyś, dziś zostaje zastąpiona obrabiarką automatyczną, która wymaga pracownika jedynie do załadunku materiału - wyładunku detali i cały proces (również dzięki nowym narzędziom) przeprowadza kilkakrotnie szybciej. Kiedyś telewizory były lutowane na taśmach, dziś (to tak dla pobudzenie wyobraźni) wszystko lutuje na płytce automat.

    Ludzie stają się coraz mniej potrzebni. Pracy jest mniej, a produkty, wyprodukowane automatycznie stają się tańsze. Wystarczy porównać ceny komputerów, czy elektroniki kiedyś i dziś.Automatycznie podatek od tych produktów też jest mniejszy, ale ważniejsze jest to, że ludzie nie są już dziś potrzebni w tym stopniu, co kiedyś, a będą potrzebni jeszcze mniej.

    Skąd rząd weźmie dla tych ludzi pracę, skoro już dziś musi zmagać się z 14 procentowym bezrobociem?

  • lolek(2012-03-14 15:36) Odpowiedz 00

    Pracować d o samej śmierci za miskę ryżu to dopiero dobry projekt

  • Jan(2012-03-14 15:36) Odpowiedz 00

    Jeśli na coś ma brakować pieniędzy to przyczyną tego jest obecny rząd.A emerytalna to nie jest reforma tylko jeszcze jeden skok na kasę społeczeństwa pracującego.

  • Libertas(2012-03-15 06:49) Odpowiedz 00

    Już żydokomuna odbiła się czkawką i rządy solidaruchów ! Tak głupi narodzie , mądry polak po szkodzie . Nasze kamienice , a wasze ulice . Po 22 latach brat , nie kocha już brata .To wymyślił wasz Ojciec z Reganem , żebyś był u siebie niewolnikiem , a żyd panem . Powstań z klęczek Narodzie , nie żyj w takim smrodzie !

  • niezapominajka(2012-03-15 10:11) Odpowiedz 00

    Szkoda słów, dziś mówią pracujcie do 67l. za kilka lat okaże się ,że to za mało. Mówią nam ,jak to jest źle w Hiszpanii, Grecji ,a ile my problemów mamy na swoim podwórku. Tylko tematy zastępcze, euro, i sprawy wokół euro, już mnie to irytuje.
    Ludzie nie mają pracy, nie mają na chleb, od pierwszego do pierwszego nie starcza, młodzi nie mają pracy, za x lat to się zmieni??? Oczywiście ,że nie, będzie jeszcze gorzej niż jest. Będziemy Zieloną Afryką.

  • PATRIOTA(2012-03-14 12:39) Odpowiedz 00

    Jak to jest że Naród Polski już to dawno wie a społeczeństwo obywatelskie nie może tego dalej pojąć.Żydzi od dawna mają plan likwidacji Narodu Polskiego i od pierwszego rządu UW i Liberałów tuska wcielają to w życie .Obecnie POlszewicja poszła na całego Naród Polski jest gnębiony nie miłosiernie ,obecna służba zdrowia i polityka dostępu do lekarstw to nic innego jak wprowadzenie EUTANAZJI przez obecny rząd Polszewicki.Otwórzcie szeroko oczy i natężcie w końcu słuch a nie piszcie ciągle to samo obarczając za politykę kościół i księży ,miliardy dolarów rząd przeznacza na wojny i szykuje już na nową wojnę z Iranem a tylko dla tego że tego chce izrael ,to przecież nie nasze wojny.ZROZUMCIE TO W KOŃCU WSZYSCY KTÓRYM LEŻY NA SERCU DOBRO OJCZYZNY !!!

  • ŚWIĘTY(2012-03-18 23:36) Odpowiedz 00

    AMEN