Resort nauki i szkolnictwa wyższego chce usprawnić tryb przyznawania i przekazywania pieniędzy w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”. Ma on na celu stworzenie warunków do współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a gospodarczym. W konkursie uczelnie i jednostki naukowe mogą ubiegać się o środki finansowe na prowadzenie stacjonarnych studiów doktoranckich, na których kształcenie będzie odbywało się we współpracy z pracodawcą doktoranta.



Konkurs ogłaszany jest raz w roku przez ministra właściwego do spraw nauki. Pierwsza edycja odbyła się w maju ub.r., teraz resort zamierza skorygować niektóre zasady programu.
W tym celu przygotował nowe rozporządzenie, które trafiło do konsultacji społecznych. Pierwsza ważna zmiana polega na wydłużeniu terminu na złożenie wniosku o przyznanie pieniędzy w ramach programu. Dotychczas uczelnie i jednostki naukowe miały na to miesiąc od dnia ogłoszenia konkursu. W ocenie resortu termin ten jest jednak zbyt krótki, aby podmioty te mogły rzetelnie przygotować wnioski. Muszą bowiem skontaktować się z przedsiębiorcami oraz potencjalnymi kandydatami oraz przygotować odpowiednią dokumentację. Dlatego ministerstwo chce dać im więcej czasu, tj. 60 dni.
MNiSW planuje też zmianę trybu przekazywania środków finansowych w ramach programu. Do tej pory były one wypłacane raz – w pełnej kwocie na dany rok studiów doktoranckich.
W rozporządzeniu zaproponowano wypłatę w dwóch ratach. Pierwszą transzę uczelnia otrzyma zaraz po podpisaniu umowy, kolejną zaś do 5 lutego kolejnego roku kalendarzowego.
Natomiast w kolejnych latach studiów doktoranckich jednostka będzie otrzymywać za każdym razem część kwoty niezwłocznie po przyjęciu raportu rocznego z wykorzystania przyznanych środków w poprzednim roku. Pozostałe pieniądze zostaną jej wypłacone w terminie do 5 lutego kolejnego roku, w którym przyjęto raport.
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do konsultacji społecznych