statystyki

Przejście na wcześniejszą emeryturę czasami nieopłacalne

autor: Marek Opolski03.02.2018, 07:30
Obniżenie wieku emerytalnego wpłynęło na możliwość uzyskania wcześniejszych emerytur oraz na długość okresu, w którym przysługują emerytura pomostowa, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz świadczenie przedemerytalne.

Obniżenie wieku emerytalnego wpłynęło na możliwość uzyskania wcześniejszych emerytur oraz na długość okresu, w którym przysługują emerytura pomostowa, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz świadczenie przedemerytalne.źródło: ShutterStock

Dotyczy to osób, które pracowały w szczególnych warunkach i niedługo ukończą 60 lub 65 lat. W takim przypadku stracą one bowiem prawo do rekompensaty podwyższającej kapitał początkowy.

Reklama


Rozwiązania zawarte w ustawie obniżającej powszechny wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wpływają również na możliwości uzyskania prawa do wcześniejszych emerytur. Przypomnijmy, że ustawa zmieniająca usunęła z polskiego systemu emerytalnego emeryturę częściową. To jednak tylko jeden z efektów wejścia jej w życie. Obniżenie wieku emerytalnego wpłynęło bowiem na możliwość uzyskania wcześniejszych emerytur oraz długość okresu, w którym przysługuje emerytura pomostowa, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz świadczenie przedemerytalne.

Trzeba się spieszyć

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., niezależnie od możliwości uzyskania uprawnień do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym (obniżonym od 1 października 2017 r. do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), mogą również przejść na wcześniejszą emeryturę, jeżeli wykonywały określone ,,szczególne” zatrudnienie w trakcie swojej kariery zawodowej. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy osoby te mogą uzyskać:

● emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na podstawie art. 32 i 33 lub art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dalej: ustawa emerytalna),

● emeryturę nauczycielską na podstawie art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.),


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • B(2018-02-03 08:45) Zgłoś naruszenie 243

    A jeżeli nauczyciel nie chce wcześniejszej emerytury, tzw. kompensówki, a jest na nią wysyłany, bo nie ma dla niego godzin? Dlaczego ma być karany podwójnie: jest zmuszony korzystać z głodowego świadczenia, a jednocześnie ma zabraną waloryzację kapitału początkowego za pracę w szczególnym charakterze. Mało tego, wcześniej odebrano mu obiecaną emeryturę po 30 latach pracy, niezależnie od wieku. Teraz, po przepracowaniu np.36 lat, dostanie świadczenie kompensacyjne, a w przyszłości mniejszą emeryturę.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pracownik(2018-02-03 13:09) Zgłoś naruszenie 230

    Nie jaki dygocący Hausner zlikwidowała zapis nabycia praw emerytalnych po 40 latach pracy bez względu na wiek, mnóstwo pracowników zostało wykiwanych naruszając ich prawa nabywane, ponieważ podjęli pracę często przed 18 rokiem życia i obecnie muszą pracować 47 - 49 lat. Usmarkańcy solidarnościowi z SDL załatwili ich.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-02-03 11:10) Zgłoś naruszenie 230

    Nie tylko okradli tych ludzi z Emerytur ale także z OCHRONY Przed-Emerytalnej i to w sytuacji gdy Ich zdrowie na skutek takie pracy szwankuje ..--13 przykładów w Ustawie o Emeryturach Pomostowych złamania Konstytucji RP, . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur przed 1958r) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w elektrowni -niema ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały. 11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów. 12 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur. 13. Osoby zgodnie z art 21 mające do 98r mniej niż 15 lat np. 12 zadnej rekompensaty już nie dostaną za kazdy rok pracy -a więc?.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Janek(2018-02-03 11:18) Zgłoś naruszenie 193

    Co z tego że obniżono z powrotem wiek 65 dla mężczyzn, ale nie naprawiono tego co zepsuło PO. Nadal ten kto miał na koniec 1998r. nawet 24 lata pracy w warunkach szczególnych, ale nie miał 25 lat ogólnego stażu, nie może skorzystać z obniżonego wieku odejścia na emeryturę 60 lat. To jest niesprawiedliwe, że z dnia na dzień bez zmiany warunków pracy trzeba dłużej pracować. Mnie nie chodzi o wysokość emerytury, chodzi o stracone zdrowie. Nie mogę pracować, mam niski zasiłek i 40 lat pracy. Może "dobra zmiana" przywróci normalność?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Powiedz to emerytom ze Służb(2018-02-03 16:27) Zgłoś naruszenie 164

    Moi Koledzy Oficerowie Służb...40letni kolesie z 7 tys Emki. czy takim jest żle ?????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mural(2018-02-04 15:26) Zgłoś naruszenie 160

    W kraju, gdzie co zmiana rządu, to kompletna dewastacja zasad emerytalnych...i powodowanie nerwowych reakcji ludzi. Bo nie wiadomo, co odbiorą, co zmienią...I czasami decyduje o tym ledwo parę miesięcy. Teraz też nie wiemy, jakie zmiany czekają nas w przyszłych latach. Bo np. 500+ wykończy budżet. Artykuł bez sensu, bo to nie my jesteśmy winni.Ani od nas to zależy. Lepiej wziąć pewne coś, niż czekać na niepewne nic. I może doczekać 1000 zł emerytury obywatelskiej dla wszystkich, bez względu na to ile i czy się pracowało.

    Odpowiedz
  • korina(2018-02-03 20:11) Zgłoś naruszenie 123

    Miał być powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. PiS powinien więc przywrócić możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po 30 latach pracy. Tak obiecywali i tylko dlatego głosowałam na PiS. Niestety zawiodłam się i już się nie dam nabrać. W szkole powinny uczyć młode panie i panowie. Do dzieci powinno się mieć siłę, energię, tańczyć, skakać, a nie starsze panie męczą się w szkołach i tylko patrzą jak tu usiąść i schować się przed tym wrzaskiem. Ja osobiście jestem już potwornie zmęczona i wypalona, do szkoły idę z ogromną niechęcią. Poszłabym w tej chwili nawet na małą emeryturę, bo czuję, że się wykończę nerwowo. Kto czuje się na siłach niechby pracował i do 70-tki, ale powinien być wybór. Wtedy w zawodzie zostaliby ci, którzy naprawdę chcą i do pracy by dopuszczono młode nauczycielki po studiach.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Nina(2018-02-04 16:25) Zgłoś naruszenie 120

    No szlag mnie trafia tym tytułem, chciałam jeszcze pracować, ale niestety zwolnili nas jeszcze przed nabyciem praw żeby odpraw nie dawac.

    Odpowiedz
  • Siwy57(2018-02-09 10:08) Zgłoś naruszenie 40

    Starsi wiemy jak było za komuny,ale wiek emerytalny za pracę mieli wszyscy którzy pracowali w warunkach szczególnych a teraz ma tylko mundurowka ,szybko i dużo a dla nas jalmuzna,a styropianowe bydło przy korycie nieważne czy to pisz czy po.....rzna nas jak baranów!

    Odpowiedz
  • JerzyTruba(2018-02-16 12:11) Zgłoś naruszenie 10

    Czy mogę wystapić o ponowne przeliczenie.Jestem na emeryturze wcześniejszej ze względu na warunki pracy,na którą przeszedłem 2017r.we wrześniu.Obecnie okres 6 lat został cofnięty.We wrześniu ukończę 67 lat.Przwdopodonie straciłem rekompensatę za kapitał początkowy.czy to ostatecznośc

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz