statystyki

Prezes ZUS: Przejście na emeryturę musi być świadome

22.08.2017, 10:50; Aktualizacja: 22.08.2017, 10:54
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUSźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- W dzisiejszym systemie emerytalnym na wysokość emerytury wpływa każda odprowadzona składka. A składka to nic innego jak wynik osiąganego wynagrodzenia. Jeżeli pracujemy dłużej, dłużej odprowadzamy składki, to więcej pieniędzy gromadzimy na naszą starość. Mówimy o tym naszym klientom, mówią o tym nasi doradcy emerytalni - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

W październiku br. wchodzi w życie reforma emerytalna zakładająca obniżenie wieku emerytalnego. Od września seniorzy mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia. ZUS jest na to gotowy?

Zgodnie z przyjętym na początku roku harmonogramem tydzień po tygodniu i miesiąc po miesiącu przygotowywaliśmy się do 1 września, kiedy będzie możliwość składania wniosków. System informatyczny, który trzeba było dostosować do nowych algorytmów związanych z wyliczaniem świadczenia w nowym obniżonym wieku emerytalnym, jest już przetestowany i – co oczywiste – działa bardzo dobrze. Sprawdziliśmy konta emerytalne wszystkich naszych potencjalnych emerytów, czyli ponad 330 tys. osób. Zweryfikowaliśmy, czy na kontach nie ma żadnych błędów, czy osoby te były od 1999 r. prawidłowo rozliczane przez pracodawców. Wszędzie tam, gdzie pojawiły się błędy, poprawiliśmy je. I dziś, choć wiemy, że wniosków będzie dużo mniej niż te 330 tys., mogę z satysfakcją powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na złożenie wniosku przez każdego uprawnionego. Chciałabym jeszcze raz zaapelować, aby te osoby, które nie mają wyliczonego kapitału początkowego, jak najszybciej złożyły w tej sprawie wniosek. Do wszystkich tych osób wysłaliśmy listy z informacją o potrzebie wyliczenia kapitału początkowego i około 20–30 tys. osób złożyło taki wniosek. Niestety zostało jeszcze około 60 tys. naszych klientów.

Na jakie wsparcie związane ze składaniem wniosku może liczyć przyszły emeryt?


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • iNSPEKTOR pRACY(2017-08-22 11:11) Zgłoś naruszenie 63

  Powinno się zakończyć z pojęciem "Prawo Nabyte" jeżeli jest ono nieuczciwe. System emerytalny w Polsce powinien być na nowo uchwalony i żadne Komunistyczne i POstkomunistyczne przepisy prawa nabytego nie powinny być szanowane. Chodzi o to aby ten co pracował dłużej i uzbierał wyższy kapitał miał większą emeryturę a ten co siedział na Urlopie Górniczym i pracował krótko miał mniejszą. Powinien się liczyć tylko wkład do ZUS i uczciwy sposób liczeni

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Emerytura czerwcowa - błąd ZUS i MRPiPS(2017-08-23 01:40) Zgłoś naruszenie 51

  System informatyczny jest przetestowany - czy usunięto też błąd w wyliczaniu emerytur w czerwcu? Błąd jest oczywisty, polega na naliczaniu waloryzacji rocznej zamiast kwartalnej. Efektem jest o 10% niższa emerytura. Jeśli ten błąd nie został usunięty, to mamy drastyczny przykład oportunizmu rządzących - przecież znakomita większość okradzionych w ten sposób emerytów nie będzie się kilka lat procesowała o 100, czy 200 zł miesięcznie. A ZUS, czy MRPiPS udaje, że wszystko jest zgodnie z prawem, bo nikt nie ma nawet tyle odwagi cywilnej, żeby naprawić błąd popełniony przez poprzedników.

  Odpowiedz
 • dramat(2017-08-23 08:23) Zgłoś naruszenie 50

  Co z ludzi ze stażem 40 lat pracy ,wypracowanym kapitałem,w wieku 60+,którzy dziś pozostają bez pracy,ani szans na nią i chodzą po śmietnikach.Taki dramat tylko w Polsce.

  Odpowiedz
 • stary pracownik(2017-09-01 16:32) Zgłoś naruszenie 40

  Wieloletni pracownicy z ponad 40 letnim stażem pracy ,którzy nie osiągnęli wieku nie mają żadnych praw.Paranoja!!! Wstyd dla całego PARLAMENTU dbającego o spracowanych Polakach!!!

  Odpowiedz
 • Mural(2017-08-27 09:31) Zgłoś naruszenie 31

  Taaa, nawet w ZUS-ie stosuje się techniki marketingowe! Już oni nam wybiją z głowy chęć pójścia na emeryturę! Tym bardziej, że promil ludzi orientuje się w sprawie, i wszystko można im wmówić!Dlatego uczmy sie Polacy swoich praw, aby nie być niewolnikami.

  Odpowiedz
 • kmicic(2017-08-29 12:27) Zgłoś naruszenie 10

  Pani kłamie pracuje już 12 lat placę ZUS a moja emerytura nie wzrośnie może ktoś się nad tym pochyli

  Odpowiedz
 • kaka(2017-08-30 15:01) Zgłoś naruszenie 11

  my pracujemy płacimy podatki i składki do zus-u, a emerytury i tak będziemy mieć niższe od biurokratów.pani prezes zus mówi im dłużej będziemy pracować tym będziemy mieli wyższe emerytury.ja jestem z zawodu cieśla wykonuje dosyć ciężką prace żadne choroby zawodowe nie są uwzględnione do wykonywanego zawodu jaki wykonuje,biurokraci mają wpisaną dyskopatie bo mają prace siedzącą ,a co ma powiedzieć reszta narodu co na tych biurokratów pracuje i jak przyjdziesz do urzędu to widzisz jak urzędnicy spacerują od pokoju do pokoju a my zarywamy dzień w pracy aby coś załatwić. a może trzeba było by wprowadzić dodatkowa sobote pracy w urzędach żeby szary człowiek mógł coś załatwić!!!! .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane