statystyki

Milicjanci esbecy stracą wysokie emerytury

autor: Bożena Wiktorowska09.08.2017, 07:12; Aktualizacja: 09.08.2017, 09:51
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Niższe świadczenia będą wypłacane od 1 października.źródło: ShutterStock

Obniżka świadczeń dotknie osoby, które formalnie były w MO, ale faktycznie wykonywały zadania na rzecz UB i SB.

Reklama


Wbrew wcześniejszym zapewnieniom rządu, który twierdził, że milicjanci nie będą podlegać przepisom ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji (Dz.U. poz. 2270), część funkcjonariuszy tej formacji będzie jednak mieć zmniejszone wypłaty. MSWiA w piśmie skierowanym do Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP (pismo DP=WL-028-177/2017/EM) przyznaje, że obniżenie rent i emerytur dotknie wszystkich funkcjonariuszy pełniących służbę w MO do 14 grudnia 1954 r., bo wówczas podlegała ona organom bezpieczeństwa. Sprawdzane będą także osoby, które formalnie służyły w MO, ale faktycznie pozostawały na etatach UB lub SB. Jak tłumaczy resort, weryfikacja zasobów archiwalnych IPN była konieczna, bowiem „przyjęcie do służby w charakterze milicjanta lub funkcjonariusza UB/SB nie zawsze korespondowało z zakresem wykonywanych zadań, co wiązało się także z organizacyjnym powiązaniem MO i UB/SB”.

Podkreśla, że celem nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym było zniesienie przywilejów emerytalnych związanych z pracą w aparacie bezpieczeństwa PRL. Ale sprawę skomplikowała ustawa z 14 lipca 1983 r. o urzędzie ministra spraw wewnętrznych i zakresie działania podległych mu organów (Dz.U. nr 38, poz. 172), która w sposób wybiórczy i nieprecyzyjny odnosiła się do podstawy działań SB. Dokument nie dokonał wyraźnego rozgraniczenia kompetencji obu formacji. W praktyce więc dochodziło do sytuacji, że milicjanci byli angażowani na etatach UB lub SB. Tym samym – jak podkreśla resort – rozstrzygające znaczenie ma kwestia wykonywanych zadań.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (45)

  • $$$(2017-08-09 11:04) Zgłoś naruszenie 10810

    Pytanie ;czy odebrane pieniądze dostaną pokrzywdzeni przez UB/SB?

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • emerytka(2017-08-09 16:05) Zgłoś naruszenie 777

    Na pozostałych co pracowali w PRL też przyjdzie czas.Już teraz dają nam minimalne podwyżki emerytury n.p.za 2017 rok 0,44 procenta- klika razy poniżej inflacji.

    Odpowiedz
  • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx(2017-08-09 08:34) Zgłoś naruszenie 668

    A z prokuratorami? Taki piotrowicz czy swieczkowski dostaja kase a tez pracowali w PRLu.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • PL(2017-08-09 09:43) Zgłoś naruszenie 3650

    Brawo - nareszcie !!!

    Odpowiedz
  • Czesław(2017-08-09 12:56) Zgłoś naruszenie 335

    pełniących służbę w MO do 14 grudnia 1954 r.? To chyba niewielu...

    Odpowiedz
  • ser(2017-08-09 13:27) Zgłoś naruszenie 3232

    Cała esbecja powinna być na zupkach z pomocy społecznej i to od bardzo dawna.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • elemele(2017-08-09 13:02) Zgłoś naruszenie 314

    Straż pożarna też była w SB. Bo strażak skarżył się na WP że stracił 500 zł. emerytury za parę lat pracy w straży. Pogranicznicy też byli w SB? Borowiki też w SB? Proszę o nazwiska wysokich sbeków, faktycznie sbeków podkreślam wysokiego szczebla, którym zabrano cokolwiek. Obawiam się ze dobrze się zabezpieczyli.

    Odpowiedz
  • cola(2017-08-09 20:18) Zgłoś naruszenie 313

    Dlaczego nikt nie zabiera emerytur wysokich działaczom partyjnym pracujących np. w KC PZPR , prokuratorom sędziom itd . Tylko jedną grupę społeczną poddaje się represji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Podatnik(2017-08-09 16:31) Zgłoś naruszenie 2912

    A umundurowani wojskowi to co? Też maczali rączki tu i tam.

    Odpowiedz
  • paszporcik(2017-08-09 14:24) Zgłoś naruszenie 278

    Ale ci z biura paszportowego to z całą pewnością, powinni mieć obniżone emerytury,całe dossier na mój temat jest przez nich w IPN, innych dokumentów brak.

    Odpowiedz
  • o(2017-08-09 15:28) Zgłoś naruszenie 2536

    Przychodzi powoli sprawiedliwość. Szkoda, że tak powoli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nm(2017-08-09 18:21) Zgłoś naruszenie 253

    Przyjedzie czas i obecnym mundurowym następcy dobrej zmiany będą zabierać.Za zaniechanie w obronie Konstytucji której zobowiązali sie bronić składając przysięgę

    Odpowiedz
  • pokrzywdzona(2017-08-09 20:24) Zgłoś naruszenie 241

    Co z donosicielami do S B. W pierwszej kolejnosci powinni byc rozliczeni za krzywdzenie ludzi a zasiadaja w urzedach i dalej sie panosza.

    Odpowiedz
  • abc(2017-08-09 20:13) Zgłoś naruszenie 207

    Dlaczego posłowie i senatorowie pracujący przed 1990 rokiem ,jak również zwykli obywatele pracujący przed 1990 r nie mają zabieranych emerytur ? Nie tędy droga . Dezubekizacja powinna być załatwiona przed 1990 rokiem. Żadne cywilizowane państwo nie pozbawiło swoich obywateli emerytur . Nikt nie myśli że był taki a nie inny ustrój i wszyscy w nim żyli , a teraz wielkie larum się podnosi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • JAN(2017-08-09 17:05) Zgłoś naruszenie 1818

    JA PRACOWAŁEM 7 LAT W SB .A TERAZ PROWADZĘ FIRMĘ RODZINNĄ I POWIEM WAM ,ŻE PRAWIE WSZYSCY MOI KOLEDZY ZE SŁUŻBY SĄ DOBRZE USTAWIENI W ŻYCIU ,A ICH DZIECI I WNUKI PRACUJĄ W POLICJI I INNYCH URZĘDACH NA WYSOKICH STANOWISKACH,BO DO SB BRALI NAJCZĘŚCIEJ Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM,

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • A co ...(2017-08-09 20:01) Zgłoś naruszenie 172

    .... z politykami esbekami, sędziami esbekami, prokuratorami esbekami, nauczycielami esbekami, księżmi esbekami, prywaciarzami esbekami itd. itp ???

    Odpowiedz
  • Agata(2017-08-14 10:05) Zgłoś naruszenie 171

    A Piotrowicz co z nim?????Sluzy w PIS i ma sie dobrze rzadzi wprowadza ustawy ktore zabieraja nam wolnosc KPINA HANBA !!!!!!Emeryuture tez mu szykuj extra!!!!!W sejmie jet ich kilku co z nimi!!!!!

    Odpowiedz
  • asia(2017-08-10 08:22) Zgłoś naruszenie 161

    nie rozumiem czy emerytura 1400 brutto to dużo bo mojemu ojcu zabrano i dostał teraz 1000 zl brutto. CI co naprawdę mają dużo i decydowali o wszystkim nadal mają dużo, tylko maluczkim się zabiera bo tak najłatwiej

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zawiedziona(2017-08-09 13:26) Zgłoś naruszenie 126

    A kto zabiera pieniądze dyskryminowanych emerytek urodzonych w 1953 r ??? Nasze powszechne emerytury w 2013 r zostały zawieszone. Nie należałyśmy ani do ZOMO ani ORMO ani SB ani MO ani II czy III filara ani OFE - byłyśmy wyłącznie w ZUS i tam uczciwie przez kilkadziesiąt lat odprowadzałyśmy składki. W 2008 r urzędnicy ZUS zapewniali nas że po uzyskaniu wieku 60 lat przejdziemy na wyższe powszechne emerytury, to nie był przywilej dla nas takie było prawo również dla kobiet wcześniej urodzonych, a my w 2013 nie mogłyśmy się wyzbyć, wycofać czy zrezygnować z nabytej w dobrej wierze emerytury. Wszyscy prawnicy od lewa do prawa oraz posłowie i Pan Prezydent twierdzą, że w Polsce ustawa nie może działać wstecz. Kobiety urodzone w 1953 r - w 2013 zostały zaskoczone nową ustawą która działa wstecz do 2008 r . Kiedy PIS naprawi ten błąd legislacyjny, jesteśmy dyskryminowane ze względu na płeć i rok urodzenia (mundurowi dostali 12 lat okres przejściowy).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ola(2017-08-10 07:53) Zgłoś naruszenie 122

    A klawiszom z komuny

    Odpowiedz