Emerytury opóźnione i na raty. Przez szczegółową weryfikację

autor: Bożena Wiktorowska17.07.2017, 06:58; Aktualizacja: 17.07.2017, 08:11
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

emeryci, emerytura, seniorzy, emerytźródło: ShutterStock

Nawet jeśli przyszły emeryt ma zgromadzone wszystkie dokumenty potrzebne do uzyskania świadczenia, i tak nie może być pewny, że od razu otrzyma pierwszą wypłatę.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • x(2017-07-17 08:36) Zgłoś naruszenie 324

    Zaczyna się. Niedlugo będą emerytury wypłacać, jak będą chcieli. Co jak co, ale dotąd emerytury były wypłacane punktualnie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Alicja56(2017-07-17 09:11) Zgłoś naruszenie 191

    Zlozylam papiery 02.06.17 I do tej pory nie otrzymałam żadnej informacji ile to będzie trwało.Mialam przygotowane również wszystkie rp-7 Ale nie przyjęto ich w zus gdansk twierdząc że nie potrzebują ich obecnie .Na stronie epuezus zniknęły dane o zaliczonych składkach za ten rok .Zastanawiam się ile to będzie trwało kiedy osobiście zlozylam dużo wcześniej niż inni będą składać swoje wnioski - nikogo praktycznie nie było w oddziale zus .Jak to możliwe że znowu przeliczane jest raz już ustalony kapitał początkowy? Nie wydaje się to normalne !

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Rencista(2017-07-17 09:30) Zgłoś naruszenie 42

    Ja tam jestem spokojny. Jeszcze nigdy się nie spóźnili z moją rentą.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Orka(2017-07-17 09:32) Zgłoś naruszenie 130

    Jak ktoś nie ma kapitału początkowego to będzie czekał. Trzeba było wcześniej wniosek składać.

    Odpowiedz
  • Oo(2017-07-17 10:14) Zgłoś naruszenie 132

    ZUS otrzymuje co miesiąc imienne wpłaty (z PESEL) dotyczące każdego pracownika - JAKIE DOKUMENTY ?

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Mural(2017-07-17 11:56) Zgłoś naruszenie 70

    Do tej pory pisano, że takie dokumenty potrzebne są tylko do emerytur wcześniejszych, pomostówek i kompensówek nauczycielskich. W normalnej emeryturze jest istotny spełniony wiek: od 1.09.2017 60 kobiety, 65 faceci. Kto miał kapitał początkowy wyliczony/ i w raportach rocznych ma podawaną kwotę i waloryzację jej/, co roku dostaje raporty o składkach, a ze swojego OFE raporty o przesyłanych sukcesywnie pieniądzach na subkonto w ZUS, dla osób które są przed emeryturą! Od pracodawcy dostaję raport szczegółowy o składkach/RMUA/, jakie przesyła. Moim pracodawcą jest zespół szkół państwowy, od IX 2000 r. Czekam na taki raport za 2016 r., podobno wysłali go w tym roku do prawie 20 mln ludzi. Tym, którzy nie mają konta internetowego w ZUS. Ja nie mam. Za ostatnie 3 lata musiałam dopominać się, przysłali.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Joanna(2017-07-17 12:54) Zgłoś naruszenie 104

    A to będzie jeszcze gorzej? PIS w psuciu tego co funkcjonowaniu do tej było wzorem, będzie szedł do przodu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qwerty(2017-07-17 13:14) Zgłoś naruszenie 90

    Znawcy, nie zawsze wyliczony kapitał jest ostateczny. W ostatnich latach zmieniała się ustawa. Dla niektórych osób urlop macierzyski będzie liczony wg współczynnika 1,3 zamiast wczesiej wyliczonego 0,7, okresy nieskładkowe zaliczone częsciowo moga być teraz zaliczone w całości, do kapitału moze być doliczona praca w warunkach szkodliwych/uciążliwych. Te 2 ostatnie przypadki uwzględniane są przez ZUS w kapitale początkowym DOPIERO PRZY WYLICZANIU EMERYTURY a ten ostatni DOPIERO PO OSIĄGNIECIU WIEKU EMERYTALNEGO. Nic wiec nie przyspieszy przyznania emerytury przez wcześniejsze złożenie dokumentów o pracy w warunkach szkodliwych/uciążliwych (przynajmniej 15 lat na pełnym etacie przed 2009r)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qwerty(2017-07-17 13:20) Zgłoś naruszenie 152

    Autorka robi wodę z mózgu czytającym mieszajac potrzebne dokumenty do wyliczania emerytur "po staremu" i "po nowemu". A róznice są istotne

    Odpowiedz
  • Bolek(2017-07-17 13:20) Zgłoś naruszenie 80

    Zaczyna się. A kto jest przy władzy i miesza kasą?

    Odpowiedz
  • Strzyżenie owiec ....(2017-07-17 14:10) Zgłoś naruszenie 102

    .... rozpoczęte, a odsetki pójdą na 500+.

    Odpowiedz
  • XYZ(2017-07-18 11:57) Zgłoś naruszenie 22

    Znowu nakręcanie afery i straszenie społeczeństwa...

    Odpowiedz