statystyki

Emerytura z Karty nauczyciela nie dla każdego

autor: Bożena Wiktorowska08.05.2017, 07:18; Aktualizacja: 08.05.2017, 08:03
nauczyciel, szkoła

Uprawnieni do obliczenia emerytury na starych zasadach mogą zyskać.źródło: ShutterStock

Do 31 sierpnia 2018 r., a w praktyce do końca maja tego roku, nauczyciele mogą składać wnioski o wcześniejsze świadczenie liczone na starych zasadach. Dotyczy to osób, które przed tym terminem ukończą 60 i 65 lat.

Przepisy obniżające powszechny wiek emerytalny, które wchodzą w życie 1 października, w sposób szczególny dotkną nauczycieli urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., czyli tych z prawem do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 88 Karty nauczyciela. Obecnie osoby te mogą składać wnioski o świadczenia obliczane na podstawie starych, korzystniejszych zasad. Jeśli nie zrobią tego przed 31 sierpnia 2018 r., otrzymają niższe wypłaty. Jednak wejście w życie przepisów obniżających wiek emerytalny nie zmusza nauczycieli do zwolnienia się z pracy w obawie przed utratą prawa do zdefiniowanego świadczenia. Ustawodawca wprowadził bowiem przepisy przejściowe.

Działania osłonowe

– To rodzaj parasola ochronnego dla nauczycieli. Inaczej faktycznie mogłoby dojść do sytuacji, że osoby, które nie osiągnęły podwyższonego wieku emerytalnego, już teraz musiałyby odejść z pracy – tłumaczy Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy.

Jednak nie wszyscy wiedzą, jak on działa.

– Każdego dnia z całego kraju docierają do nas sygnały, że dyrektorzy szkół straszą nauczycieli. Próbują ich przekonać, że prawa do wcześniejszej emerytury liczonej po staremu nie stracą tylko te osoby, które się zwolnią przed obniżeniem wieku emerytalnego. A to w praktyce oznacza, że wnioski o zwolnienie powinny być złożone do końca maja – tłumaczy Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • qwerty(2017-05-08 18:49) Zgłoś naruszenie 301

    Co to za brednie ? Po staremu TYLKO dla nauczycieli, którzy mieli 30 lat stażu składkowego i 20 lat pracy nauczycielskiej do końca 2008r.

    Odpowiedz
  • Mural(2017-05-08 19:23) Zgłoś naruszenie 216

    nauczycieli urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 //co za bzdury. Ja, rocznik 1959-zabrakło mi 2,5 roku do starych zasad. Wyjechałam zagranicę w sprawach rodzinnych i zeszło się. Jak ktoś z rocznika 1969 może kwalifikować się do emerytury na starych zasadach, skoro ja nie?

    Odpowiedz
  • uuuu(2017-05-10 08:39) Zgłoś naruszenie 93

    Beda pieniadze na szkolenia z nowej podstawy programowej ale nie bedzie podwyzki dla nauczycieli a zwolnienia nauczycieli beda po to by nie dac im podwyzki i zwolnic niewygodnych. Ludzi oswiecam a rzadu nie interesuje zdanie szarakow tylko ich POparcie. Na szkoleniach zarabiaja sami swoi i za to placi rzad

    Odpowiedz
  • hoho(2017-05-10 06:05) Zgłoś naruszenie 82

    reforma edukacji jest by wyprowadzic kase na szkolenia dla nauczycieli bo kto jak nie resortowi zarabia na tych szkoleniach?

    Odpowiedz
  • Nie dyrektor(2018-03-13 20:16) Zgłoś naruszenie 71

    Jeśli skończy 60 lat i wejdzie w powszechny wiek emerytalny, to może starać się o emeryturę z rekompensatą, o ile wypracowało się 15 lat przy tablicy do 2008 roku i to jest bardziej korzystne dla nauczyciela.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Maria Magdalena(2018-05-22 13:01) Zgłoś naruszenie 50

    A ja nie zastanawiałam się. Przepracowalam 38 lat w nauczycielstwie z tego 19 jako dyrektor. Odeszlam w ub roku. Zus obliczyl mi emeryture wdl nowych zasad, a potem kiedy zanioslam swiadectwo pracy po staremu. Różnica wyniosła ponad 700 zł tzn. Po staremu korzystniej. Teraz, po prawie 9 miesiącach nie wróciła bym do szkoły. Kochani, NIE WARTO. Dopóki jesteśmy jeszcze jako tako młodzi-korzystamy z życia. Współczuję młodszym kolegom..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • azetka(2018-04-20 20:44) Zgłoś naruszenie 20

    Jestem rocznik 1957. 60 lat skończyłam przed obniżeniem wieku emerytalnego (jestem lipcowa). Pracę w zawodzie nauczycielskim rozpoczęłam w sierpniu1979 roku i nadal pracuję. Jak wynika z art. 88 KN nie przysługuje mi emerytura nauczycielska gdyż w 208 roku miałam tylko 29 lat pracy. Waham się, czy przejść na emeryturę w tym roku, czy jednak za 2 lata na powszechną. Dyrekcja bardzo mnie namawia na ten rok, twierdząc, ze dostanę dużo większe świadczenie. Ponoć tak mówili jej na szkoleniach miesiąc temu. Jestem skołowana.

    Odpowiedz
  • mariola(2018-03-02 18:57) Zgłoś naruszenie 22

    Jeśli jestem rocznik 1959 i spełniam warunki, to do kiedy muszę złożyć wniosek o emeryturę na starych zasadach? Czy też muszę do 31 sierpnia 2018 r., chociaż przed tym terminem nie ukończę ukończę 60 lat?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nauczyciel(2018-07-02 14:48) Zgłoś naruszenie 20

    Kto wymyśla te zasady? W 2018 przepracowałam 36 rok przy tablicy. Słaby wzrok, chory kręgosłup, nerwica. Nic mi się nie należy. Owszem świadczenia kompensacyjne, które wystarczą na rachunki. Proponuję 500+ dla ustawodawców.

    Odpowiedz
  • Anna(2018-04-15 12:16) Zgłoś naruszenie 01

    Jeśli dwa dni temu skończyłąm 60 lat to mogę czy nie mogę iść na emeryturę z KN? Pracuję i jeszcze chciałabym popracować 2 lata.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cieplice 1959(2018-05-29 17:24) Zgłoś naruszenie 00

    czy ktoś posiada wiedzę na temat emerytur pedagogów zatrudnionych w PPP ( chodzi o te na starych zasadach)

    Odpowiedz