statystyki

Ustawa dezubekizacyjna trafi do Strasburga

autor: Bożena Wiktorowska06.02.2017, 07:40; Aktualizacja: 06.02.2017, 08:26
prawo

Eksperci nie mają wątpliwości, że takie sprawy mogą się ciągnąć latami.źródło: ShutterStock

Będzie pomoc prawna dla byłych funkcjonariuszy służących w jednostkach podległych Służbie Bezpieczeństwa, którzy zechcą zaskarżyć ustawę dezubekizacyjną. Taką wspólną akcję przygotowuje NSZZ Policjantów oraz Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych.

Reklama


– Opracujemy specjalny pakiet informacyjny wraz ze wzorami wniosków do sądów dla osób, które będą się odwoływać od decyzji zakładu emerytalnego obniżającej wysokość wypłacanego świadczenia. Rozmawiamy z prawnikami, którzy mają prowadzić taką pomoc prawną – wyjaśnił DGP Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Obniżkę wysokości emerytur, rent rodzinnych oraz z tytułu niezdolności do służby wprowadziła ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. z 2016 r. poz. 2270). Zgodnie z nią ze zmniejszeniem świadczeń nawet do tysiąca złotych muszą się liczyć osoby, które między 22 lipca 1944 r. a 31 lipca 1990 r. pracowały w mundurowych i cywilnych formacjach podległych UB i SB. Ustawa wskazuje, że niższe świadczenia za okres służby będą otrzymywać osoby zatrudnione m.in. w urzędach paszportowych, w Biurze Ochrony Rządu, w ochronie Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu lub odpowiedzialne za szkolnictwo, dyscyplinę, kadry i ideowo-wychowawcze aspekty pracy w SB. Obniżka wypłacanych świadczeń dotknie także kadrę naukowo-dydaktyczną oraz naukowo-techniczną oraz studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Legionowie. Obniżka będzie dotyczyć nie tylko rent i emerytur przysługujących byłym funkcjonariuszom, ale także rent rodzinnych wypłacanych dzieciom i wdowom. Przy czym takie restrykcje nie obejmą strażaków i milicjantów.

Chociaż pierwsze obniżone świadczenia będą wypłacane od 1 października, już teraz do rzecznika praw obywatelskich trafiają skargi osób, które są oburzone obniżeniem do zera wysokości świadczenia za – według nomenklatury Instytutu Pamięci Narodowej „okresy służby na rzecz totalitarnego państwa”.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (70)

  • gość(2017-02-06 13:05) Zgłoś naruszenie 22215

    i słusznie nich skarżą. Większość to uczciwi ludzie , którzy przepracowali ponad 26 lat w III RP

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • XXYYZZ(2017-02-06 10:49) Zgłoś naruszenie 20719

    Wszystkie dotychczasowe rządy - przez 27 lat - popełniły grzech zaniechania, a dzisiaj jest nieetyczne i nieprawne rozliczanie, dzisiaj to igrzyska dla gawiedzi! Nie ma to nic wspólnego ze sprawiedliwością społeczną. Szczeniackie, nieaktualne odgrywanie się, po tylu latach, podobnie jak degradacja pośmiertna Jaruzelskiego i Kiszczaka. Dzisiaj ważne jest jutro naszych dzieci i wnuków i tej sprawie należy poświęcić czas, energię i szelką wiedzę! Nasi sąsiedzi poradzili sobie i spokojnie budują PRZYSZŁOŚĆ! A my żyjemy przeszłością, rocznicami, miesięcznicami i rozliczaniem za przeszłość. JEST DZISIAJ I JUTRO!!! W Stasburgu logiczne myślenie jest logiczne! Dla jasności - nie należę do benificjentów rozliczanego okresu, należę do jego ofiar.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Miroslawa(2017-02-06 14:59) Zgłoś naruszenie 17215

    Glupi lud to kupi. Boze zal mi tych prostakow z podstawowym wyksztalceniem, ktorzy mysla ze pis da im wszystko. Kto pod kim dolkiem kopie sam w nie wpada.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Nikt(2017-02-07 11:08) Zgłoś naruszenie 1656

    Ja pracowałem 4 lata w paszportach, 22 lata służyłem w III RP w Policji , straciłem zdrowie posiadam obecnie III grupę inwalidztwa w związku ze służbą i teraz mi się odbiera wysłużone uprawnienia emerytalno-rentowe. To gdzie miałem pracować przed 90 rokiem. w ZSRR jak mówi pzieliński ?.

    Odpowiedz
  • opt(2017-02-06 15:19) Zgłoś naruszenie 14710

    To taka metodologia dobrej zmiany, Trzeba zaoszczędzić na rozdawnictwo, to skądś trzeba brać. Teraz ustawa odbierająca pieniążki dla tej grupy, a w następnej kolejności dla innych grup, które żyły i pracowały w tym niesłusznym ustroju, np. dla indoktrynujących nauczycieli od przedszkola po uczelnie wyższe i na innych powód też się znajdzie. Wystarczy raz spróbować to i dalej będzie łatwo.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ob(2017-02-07 19:04) Zgłoś naruszenie 1327

    Jakim prawem można bez procesu osądzać innych ludzi. Wiele osób zatrunilo się w latach 80 tych już po zniesieniu stanu wojennego wierząc w zmiany, reformy i nie prześladując nikogo. Pracowali tak samo po roku 90 tym, przecież człowiek nie zmienia się z dnia na dzień. Skoro dobrze wykonywali swoją pracę, to jak można tak potraktować ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zniesmaczony(2017-02-08 01:54) Zgłoś naruszenie 1196

    rzekomo katolicki kraj sprawiedliwości społecznej a uchwalane są wredne i haniebne ustawy kosztem w większości porządnych, uczciwych i sumiennych ludzi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ca(2017-02-07 18:52) Zgłoś naruszenie 1147

    Jak można karać niewinnych ludzi bez postawienia im jakiegokolwiek zarzutu. To nie jest 2000 zł emerytury, bo to kwota brutto, więc netto do wypłaty to ponad 1500 zł, a średnia z ZUS będzie malała w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. Zatem za chwilę to będzie emerytura najniższa 1000 zł brutto, na rękę trochę ponad 700 zł. Czy za tyle lat pracy w trudnych warunkach moralnym jest wypłacić takie emerytury. To jest skazanie ludzi na niebyt egzystencjalny, to to samo co uchwalić eutanazję, a nawet gorzej, to torturowanie ludzi głodem. Tak wygląda sprawiedliwość społeczna. Ten kto nigdy nie pracował lub przesiedział za zbrodnie w więzieniu na wyższą emeryturę od uczciwie pracujących przez lata ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Święty katoprawak(2017-02-06 15:49) Zgłoś naruszenie 10717

    Czerwoną komunę zastąpiła czarna komuna. Nigdy nie rozliczona za swe zbrodnie. Teraz zboki płci obojga chodzą w chwale i żyją za nasze. I mają wynagrodzenia wyższe od przeciętnego Polaka, za darmo ZUS i NFZ zwolnieni od ceł i podatki. A jeśli płacą to są grosze i huk jest na pół polski. Hodują nienawiść do Moskwy, Berlina, uchodźców, Polek i innowierców, agnostyków i ateistów.. Szerzą złudzenia pomocowe przez GB I USA krajowi. Pasożyty płci obojga chcą pomagać tylko chrześcijanom, a uczciwym ludziom Islamu już nie. Płatni oszuści i bandyci z Rzymu - chodzą w nimbie świętości i uczciwości, po uprzednim złupieni i wykorzystaniu ogłupiałych wiernych.

    Odpowiedz
  • Łucja (2017-02-08 06:10) Zgłoś naruszenie 845

    Obiektywny to ty nie jesteś ale pałacem za który pociąga PiS lancia. Ci co teraz pracują dla rządu policja wojsko itd. Pamiętajcie że kiedyś przyjdzie nowa władza i może też wam zrobić takie *********

    Odpowiedz
  • ewer(2017-02-06 10:50) Zgłoś naruszenie 32192

    SB-cy już kiedyś odwolywali sie do europejskiego trybunału i nic z tego nie wyszło - oddalone,to sprawa wewnętrzna kraju. Swoją drogą,trzeba mieć tupet

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Roger (2017-02-08 15:39) Zgłoś naruszenie 261

    Typowe dla praktykujących katolików najpierw przysięga i wierność kapitalizmowi i ciężka robota w policji i za to zabieranie emerytury i kto tu jest zbrodniarzem?

    Odpowiedz
  • ZSRR(2017-02-06 11:02) Zgłoś naruszenie 22223

    to nie byli funkcjonariusze, lecz płatni bandyci kierowani przez Moskwę, a pasożytujący na Polsce. Niech *********** do Putina po świadczenia te zaplute karły

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Moby Dick(2017-02-06 15:00) Zgłoś naruszenie 19127

    ..trafi do Strasburga? ... a powinna do NORYNBERGII !!!!!!

    Odpowiedz
  • Mały Jaś(2017-02-06 10:22) Zgłoś naruszenie 17165

    Co to za" Solidarność", która wspiera poszkodowanych ustawą dezubekizacyjną? Oczywiście, że ustawa wrzuca do jednego worka osoby o różnym stopniu działalności przestępczej, ale szukając analogii podałbym przykład portiera jednego z posterunków Gestapo w okupowanej Polsce, który wnioskowałby do ZUS o uznanie mu tego okresu pracy. Osoby dobrowolnie zatrudniające się w UB lub SB musiałyby charakteryzować się krańcową głupotą, nie wiedząc co to za służby i czym się zajmują.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • emma(2017-02-06 12:03) Zgłoś naruszenie 15181

    No żebyście się nie przepracowali w obronie ubeków!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • w regulacji emerytur - państwo decyduje o wysokośc(2017-02-06 19:59) Zgłoś naruszenie 1297

    emerytur oraz praw do nich.Tusk orzekł o tym że można zagrabić emerytury wczesniejsze tuż przed uzyskaniem do nich praw ze spełnionymi warunkami,UE TK przyklepali to za słuszne.Więc esbecja nie będzie narzucała państwu utrzymania wysokości swoich emerytur nawet i przez Lucyfera !!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Pracownik(2017-02-07 08:28) Zgłoś naruszenie 11133

    I co Sb i UB teraz wam się krzywda dzieje,z wami powinno się zrobić porządek już w latach 90-tych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ~obiektywny(2017-02-07 07:19) Zgłoś naruszenie 10146

    2000 złotych tyle wynosi ubecka emerytura. To i tak więcej, niż to co otrzymują ich OFIARY . SB cy nie mają powodów do narzekania, gdyż przez 27 lat łupili majątek i ustawiali swoje dzieci. I dziś nawet gdyby im odebrano do zera wypłacanie emerytur , to nie stanowiłoby dla nich jakiegokolwiek problemu w obniżeniu standardu życia.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Borsuk(2017-02-06 16:38) Zgłoś naruszenie 869

    Przecież ub stworzyło solidarność żeby w trudnych czsach ich wspierała A dla nich właśnie ta chwila nadeszła to swoi im prawników załatwia toś Bolek przykład dał jak kłamać trzeba

    Odpowiedz