urząd marszałkowski ochrona środowiska

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu urząd marszałkowski ochrona środowiska. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące urząd marszałkowski ochrona środowiska.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ściągawka: Dotacje dla samorządów z regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020

  Ściągawka: Dotacje dla samorządów z regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020

  Dwa tygodnie temu przedstawialiśmy trwające wciąż nabory z 2015 r. z programów krajowych. Dziś przedstawiamy aktualne konkursy ogłoszone w ramach regionalnych programów operacyjnych, w znacznej części także ogłoszone w ubiegłym roku, ale takie, do których wciąż jeszcze można się zgłaszać.

  czytaj więcej

 • Miasta chcą ograniczyć smog. Będą kolejne zakazy palenia szkodliwymi materiałami

  Miasta chcą ograniczyć smog. Będą kolejne zakazy palenia szkodliwymi materiałami

  Rzeszów, Wrocław, Nowa Ruda to kolejne miejscowości, w których mogą zostać wprowadzone obostrzenia lub zakazy dotyczące palenia w piecach szkodliwymi materiałami

  czytaj więcej

 • Czas na marcowe ekosprawozdania

  Czas na marcowe ekosprawozdania

  W marcu znaczna część przedsiębiorców musi wypełnić obowiązki sprawozdawcze za 2015 rok związane z ochroną środowiska i ewentualnie dokonać rozliczeń. To ogrom pracy i nierzadko kłopotów zarówno dla małych, jak i dużych firm. Bo choć stosunkowo niewielka grupa musi uiszczać wymagane przepisami opłaty, to sama sprawozdawczość, a nawet tylko opracowanie do niej danych i przekazanie ich zewnętrznej firmie, zajmuje dużo czasu i spędza sen z powiek większości właścicieli firm. Dzisiaj przypominamy krótko najważniejsze marcowe rozliczenia, które dotyczą największych grup przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Samorząd: Wały jak sito, 268 obszarów w niebezpieczeństwie

  Samorząd: Wały jak sito, 268 obszarów w niebezpieczeństwie

  Zarządom melioracji i urządzeń wodnych brakuje pieniędzy na remonty i modernizacje zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Do naprawy nadaje się ponad 3000 km umocnień. Nie powstrzymają wielkiej wody

  czytaj więcej

 • Powiaty chcą zarabiać na pasażerach. Prywatni przewoźnicy zagrożeni

  Powiaty chcą zarabiać na pasażerach. Prywatni przewoźnicy zagrożeni

  Samorządy chciałyby się pozbyć prywatnych firm z najbardziej dochodowych tras komunikacyjnych. Sprzeciwiają się temu UOKiK i środowisko przewoźników autobusowych. A w podtekście są pieniądze i nowe przepisy.

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorcy chcą sprawnej administracji, nie rzecznika

  Przedsiębiorcy chcą sprawnej administracji, nie rzecznika

  Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie projekt ustawy o rzeczniku praw przedsiębiorców (RPP). Miałby on przede wszystkim dbać o interesy małych i średnich firm w sporach z sądami i organami administracji. „Szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców, których nie stać na profesjonalną obsługę prawną, są to spory trudne do wygrania, nawet jeśli racje są po ich stronie” – uzasadniają autorzy projektu. A jak wskazują statystyki, w ciągu ostatnich pięciu lat odsetek uchylanych decyzji ministrów czy organów administracji ciągle utrzymuje się na poziomie powyżej 30 proc.

  czytaj więcej

 • Recykling po polsku: Zawieszone sankcje i fikcyjne sprawozdania

  Recykling po polsku: Zawieszone sankcje i fikcyjne sprawozdania

  Setkom gmin, które nie osiągnęły wymaganych poziomów przetwarzania odpadów, grożą milionowe kary. – Gdyby składały prawdziwe zeznania, byłyby to miliardy – twierdzą eksperci.

  czytaj więcej

 • Czeka nas fala niekontrolowanej wycinki drzew? Gminy już zacierają ręce

  Czeka nas fala niekontrolowanej wycinki drzew? Gminy już zacierają ręce

  Grozi nam niekontrolowana wycinka drzew w skali całego kraju – alarmują marszałkowie województw w kontekście zmian prawa szykowanych przez resort środowiska. Władze na samym dole się cieszą.

  czytaj więcej

 • Rząd: Obywatele kupią tylko ekologiczne piece. Samorząd: Nie ma pieniędzy, będzie czarny rynek

  Rząd: Obywatele kupią tylko ekologiczne piece. Samorząd: Nie ma pieniędzy, będzie czarny rynek

  PROBLEM: Od początku 2018 r. w całym kraju będzie można legalnie kupować tylko ekologiczne, ale zarazem drogie piece na paliwa stałe. Taki projekt rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe o mocy nie większej niż 500 kW przedstawiło niedawno Rządowe Centrum Legislacji. Eksperci z zakresu środowiska są zgodni, że to dobry kierunek w budowaniu proekologicznego systemu. Dodają jednak, że słabym ogniwem będzie człowiek. Bez jego odpowiedniej edukacji nie dojdzie do ograniczenia niskiej emisji. Niektórzy samorządowcy są zdania, że rozporządzenie, zawierające rozwiązania nakazowo-zakazowe, nie ma szans na powodzenie. Wprowadzenie nakazu sprzedaży, a tym samym nabywania lepszych, ale drogich i skomplikowanych w eksploatacji kotłów, może spowodować skutek odwrotny do zamierzonego. Doprowadzi do powstania czarnego rynku tańszych kotłów czy produkcji urządzeń grzewczych metodą chałupniczą. To z kolei zamiast polepszyć stan powietrza w kraju, tylko ten problem pogłębi.

  czytaj więcej

 • Zadłużone Ostrowice doczekały się komisarza. Kukie: Będę zabiegał o utrzymanie gminy

  Zadłużone Ostrowice doczekały się komisarza. Kukie: Będę zabiegał o utrzymanie gminy

  Jedną z najbardziej zadłużonych gmin w Polsce – Ostrowicami – rządzi już komisarz. Marek Kukie zapytany przez DGP o plany sanacyjne gminy stwierdził, że będzie zabiegał o jej utrzymanie na mapie Polski, a nie przyłączenie do sąsiadów. Jednym ze środków naprawczych ma być pomoc z budżetu państwa.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej