urząd marszałkowski ochrona środowiska

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu urząd marszałkowski ochrona środowiska. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące urząd marszałkowski ochrona środowiska.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rząd: Obywatele kupią tylko ekologiczne piece. Samorząd: Nie ma pieniędzy, będzie czarny rynek

  Rząd: Obywatele kupią tylko ekologiczne piece. Samorząd: Nie ma pieniędzy, będzie czarny rynek

  PROBLEM: Od początku 2018 r. w całym kraju będzie można legalnie kupować tylko ekologiczne, ale zarazem drogie piece na paliwa stałe. Taki projekt rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe o mocy nie większej niż 500 kW przedstawiło niedawno Rządowe Centrum Legislacji. Eksperci z zakresu środowiska są zgodni, że to dobry kierunek w budowaniu proekologicznego systemu. Dodają jednak, że słabym ogniwem będzie człowiek. Bez jego odpowiedniej edukacji nie dojdzie do ograniczenia niskiej emisji. Niektórzy samorządowcy są zdania, że rozporządzenie, zawierające rozwiązania nakazowo-zakazowe, nie ma szans na powodzenie. Wprowadzenie nakazu sprzedaży, a tym samym nabywania lepszych, ale drogich i skomplikowanych w eksploatacji kotłów, może spowodować skutek odwrotny do zamierzonego. Doprowadzi do powstania czarnego rynku tańszych kotłów czy produkcji urządzeń grzewczych metodą chałupniczą. To z kolei zamiast polepszyć stan powietrza w kraju, tylko ten problem pogłębi.

  czytaj więcej

 • Zadłużone Ostrowice doczekały się komisarza. Kukie: Będę zabiegał o utrzymanie gminy

  Zadłużone Ostrowice doczekały się komisarza. Kukie: Będę zabiegał o utrzymanie gminy

  Jedną z najbardziej zadłużonych gmin w Polsce – Ostrowicami – rządzi już komisarz. Marek Kukie zapytany przez DGP o plany sanacyjne gminy stwierdził, że będzie zabiegał o jej utrzymanie na mapie Polski, a nie przyłączenie do sąsiadów. Jednym ze środków naprawczych ma być pomoc z budżetu państwa.

  czytaj więcej

 • Obywatele przeciwko nowelizacji prawa łowieckiego. PZŁ: Wykonywanie polowania nie ogranicza prawa własności

  Obywatele przeciwko nowelizacji prawa łowieckiego. PZŁ: Wykonywanie polowania nie ogranicza prawa własności

  Rządowy projekt nowelizacji Prawa łowieckiego wzmacnia ochronę prawa własności mieszkańców terenów myśliwskich - powiedziała PAP rzecznik prasowy PZŁ Diana Piotrowska. W poniedziałek przedstawiciele organizacji społecznych złożyli w siedzibie władz PiS ponad 50 tys. podpisów pod apelem o przerwanie prac nad nowelizacją.

  czytaj więcej

 • Smog? To nic nowego. Bywało już znacznie gorzej

  Smog? To nic nowego. Bywało już znacznie gorzej

  Chociaż dotkliwe zjawisko jest stałym elementem polskiego krajobrazu, to naprawdę głośno zrobiło się o nim dopiero ostatnio. W związku ze smogiem prezydent Rybnika dziś i jutro zawiesił zajęcia w placówkach oświatowych na terenie miasta. Kraków, Warszawa i Kielce zapewniły wczoraj mieszkańcom darmowy dostęp do komunikacji miejskiej.

  czytaj więcej

 • Cała władza w jedne, rządowe ręce. Ekologia będzie zależna od ministra

  Cała władza w jedne, rządowe ręce. Ekologia będzie zależna od ministra

  Teraz nominanci szefa resortu będą decydować o lokalnych inwestycjach ekologicznych. Minister środowiska chce scentralizować zarządzanie instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody. To on wskaże, kto zasiądzie w ich radach nadzorczych. Tym sposobem minister Szyszko będzie miał decydujące prawo głosu, które gminy – i na co – otrzymają pieniądze.

  czytaj więcej

 • Gminy porządkują ukryte reklamy, ale pomniki i kostka brukowa to problem

  Gminy porządkują ukryte reklamy, ale pomniki i kostka brukowa to problem

  PROBLEM: Ustawa krajobrazowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 774 ze zm.) uderzając w niechciane reklamy w miastach, przysporzyła włodarzom sporo rozterek. W obecnym stanie prawnym bowiem trudno jednoznacznie stwierdzić, jak należy np. traktować dane fundatora pomnika, które są na nim umieszczone. A co z kostką brukową z napisem firmy? Czy jest to tylko niewinna informacja o inwestorze, czy już powinna być traktowana jak reklama? A jeśli tak, to czy musi być na nią wydane pozwolenie i czy powinna być regulowana w specjalnej uchwale? A może trzeba za nią płacić, gdy jest umieszczona w pasie drogowym? Postanowiliśmy sprawdzić, jak poszczególne jednostki samorządowe radzą sobie z tego typu problemami. Pytania w sprawie reklam umieszczanych na elementach architektonicznych zadaliśmy także prawnikom. I choć ich opinie się różnią co do zasadności podejmowania uchwał w tym zakresie, to zgodnie twierdzą, że to, które z regulacji stosuje się w konkretnym przypadku i kiedy jest mowa o reklamie, uzależnione jest od faktycznych okoliczności w danej sprawie. Taki wniosek płynie też z lektury pionierskiej „uchwały pomnikowej” miasta Wrocławia.

  czytaj więcej

 • Samorządy ruszają na wojnę ze smogiem. Będą zakazy dla mieszkańców

  Samorządy ruszają na wojnę ze smogiem. Będą zakazy dla mieszkańców

  Śląsk, Małopolska, Mazowsze, Podkarpacie i Opole pracują nad przepisami zakazującymi m.in. palenia węglem i ogrzewania domów starymi piecami.

  czytaj więcej

 • Sport w rękach ministra. Samorządy tracą kolejne kompetencje

  Sport w rękach ministra. Samorządy tracą kolejne kompetencje

  Procedura ubiegania się o środki na infrastrukturę sportową będzie toczyć się bez udziału urzędów marszałkowskich. W ocenie władz lokalnych to kolejny przykład centralistycznych zapędów władzy.

  czytaj więcej

 • Prawie 50 mld zł pomocy publicznej dla pięciu firm

  Prawie 50 mld zł pomocy publicznej dla pięciu firm

  Listę największych beneficjentów zdominowały firmy publiczne: z udziałem Skarbu Państwa i samorządowe.

  czytaj więcej

 • Smog w Krakowie. Coraz więcej osób w maseczkach na twarzy

  Smog w Krakowie. Coraz więcej osób w maseczkach na twarzy

  Mimo zniesienia alarmu smogowego dla Krakowa, nad miastem wciąż unosi się smog. Coraz więcej krakowian nosi maseczki na twarzy. Zgodnie z prognozami, w najbliższych dniach jakość powietrza w mieście wciąż będzie bardzo zła.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej