Odpady i recykling

14 kwietnia 2015 r.

Drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią własność samorządową

Śmieci przy drodze powinien posprzątać jej zarządca14 kwietnia 2015 r.

W Niedzielę Palmową pojechałam na Podlasie. Dzień był ładny, słońce świeciło, palmy kolorowe. Tylko jedno przygnębiające wrażenie: pełno śmieci w rowach. Butelki szklane i plastikowe, pudełka po papierosach, puszki po piwie. Wszystko, co można wyrzucić przez okno samochodu. Zieleń jeszcze nie ruszyła, wszystko to widać jak na dłoni. Nie pytam, dlaczego ludzie brudzą. Ale kto powinien posprzątać te pokłady śmieci? Teraz, wiosną jest najlepszy na to czas.

9 kwietnia 2015 r.

Ustawa o elektronicznych odpadach. Zapłacą za nią konsumenci?9 kwietnia 2015 r.

Oddanie zużytego sprzętu elektronicznego, będzie łatwiejsze. Ustawę przygotował resort środowiska. Niektóre organizacje odzyskujące sprzęt elektroniczny oraz sklepy, które nim handlują, krytykują pomysły resortu, które ich zdaniem nie są przełomowe. Uważają, że niektóre przepisy mogą pozostać martwe.

16 lutego 2015 r.

Zgodnie z projektowanymi regulacjami w kolejnych latach poziomy zbierania będą rosły.

Rząd chce uszczelnić system zbierania elektrośmieci16 lutego 2015 r.

Nowe prawo ma wdrażać przepisy unijnej dyrektywy ws. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Celem ustawy jest ułatwienie zbierania, recyklingu oraz odzysku elektrośmieci. Ma ona także uszczelnić system, tak aby takie odpady trafiały do zakładów gwarantujących prawidłowe ich przetworzenie.

30 stycznia 2015 r.

Co zrobić ze zużytymi bateriami i żarówkami?

Co zrobić ze zużytymi bateriami i żarówkami?30 stycznia 2015 r.

Podoba mi się, że dorastamy pomału do segregacji śmieci, denerwuje mnie jednak organizacja tego procesu. Gdzie się nie obejrzeć, jest inaczej – opowiada pani Teresa, ekolożka z zamiłowania. – W moim mieście zbiera się odrębnie tylko szkło, reszta segregowanych ląduje razem jako odpady suche. W gminie, gdzie mam dom letniskowy, zbiera się szkło, plastik, papier. W miasteczku, w którym mieszkają moi rodzice, są tylko odpady segregowane i niesegregowane. Żadna z gmin nie rozwiązała przy tym w sposób jasny, czytelny i wygodny dla obywatela kwestii elektrośmieci. Nie można ich wrzucać ani do odpadów segregowanych, ani do niesegregowanych. Dlaczego muszę zbierać baterie i żarówki i wozić je do specjalnych punktów? Już i tak mam wory różnych odpadów. Nie nadążam z wynoszeniem – twierdzi kobieta. – A tu jeszcze mam kolekcjonować niebezpieczne przedmioty, które powinnam wozić na drugi koniec miasta...

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama