statystyki

Opłaty środowiskowe za piece, przeładunek paliw

autor: Łukasz Kuligowski04.08.2009, 15:25; Aktualizacja: 04.08.2009, 17:27

Jeżeli w firmie jest kotłownia lub przedsiębiorstwo zajmuje się przeładunkiem paliw albo lakierowaniem samochodów, to musi płacić za korzystanie ze środowiska i prowadzić odpowiednią ewidencję wyemitowanych zanieczyszczeń.

Reklama


Reklama


W firmie może pojawić się obowiązek płacenia za korzystanie ze środowiska nie tylko w przypadku korzystania z samochodów, wózków widłowych. Płaci także za emisję gazów i pyłów z innych źródeł. Obowiązek ten nie dotyczy jedynie rafinerii i dużych zakładów przemysłowych. Opłaty należy uiszczać także za przeładunek paliw, lakierowanie samochodów, spawanie czy korzystanie z kotła gazowego lub na węgiel w miejscu pracy.

Przeładunek paliw

Naliczanie opłat za przeładunek paliw na stacjach paliw benzyn silnikowych wylicza się mnożąc ilość przeładowanego paliwa (benzyny) wyrażoną w tonach przez jednostkową stawkę opłat zawartą w tabeli B załącznika nr 1 rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. z 2008 r. nr 196, poz. 1217).
Stawki są różne w zależności od metody przeładunku paliw, jak i ich miejsca. Rozporządzenie określa stawki jednostkowe za napełnianie, jak i opróżnianie zbiorników. Inne są dla takich operacji w przypadku cystern, kontenerów czy zbiorników podziemnych.
Jeżeli stacja posiada rozwiązania techniczne o udokumentowanej skuteczności redukcji emisji w procentach czyli urządzenia odpylające, to do obliczenia opłaty stosuje się współczynnik:
(100 - n) / 100

n – oznacza skuteczność redukcji w procentach W przypadku przeładunku oleju napędowego lub gazu płynnego opłatę ustala się wyliczając emisję poszczególnych zanieczyszczeń przedostających się podczas przeładunku z zastosowaniem właściwych wskaźników (gęstość paliw) oraz przy użyciu stawek jednostkowych określonych w rozporządzeniu.

Kotłownie

Wysokość opłaty za korzystanie ze środowiska zależy także od tego jakie kotły grzewcze wykorzystuje dana firma. Inne stawki są za emisje z kotłów węglowych, a inne na olej opałowy czy drewno. W przypadku spalania paliw w kotłowniach o nominalnej mocy do 5 MW przy wyliczaniu opłaty stawkę ryczałtową dla danego paliwa mnoży się przez ilość spalonego paliwa w tonach.

WZÓR
opłata = zużycie paliwa w tonach x jednostkowa stawka obowiązująca w danym roku

PRZYKŁAD
Firma korzysta z kotła na olej opałowy o zawartości siarki nie większej niż 1 proc.. Stawka jednostkowa za tonę takiego paliwa wynosi 9,58 zł. W pierwszym półroczu 2009 roku przedsiębiorca zużył 15 ton oleju opałowego.
Opłata = 9,58 zł x 15 MG
Opłata = 143,7 zł

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP
Tagi:firmy

Reklama

  • Aoa(2014-02-17 07:31) Odpowiedz 00

    Za samochody służbowe również trzeba płacić. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy ze swoich obowiązków środowiskowych, co później skutkuje karami. Widzę, że Ty również masz z tym problem i myślę, że wszystkich potrzebnych informacji może udzielić Ci dobre doradztwo w zakresie ochrony środowiska. Zapłacisz niewiele, a masz pewność, że nie będziesz mieć później problemów. Dodatkowo zyskasz profesjonalną pomoc w załatwianiu tych wszystkich opłat, raportów itd.

  • West30(2014-02-13 07:29) Odpowiedz 00

    A co jesli posiada dwa samochody słuzbowe, czy to też trzeba jakoś rozliczac? Bo przecież takie samochody tez emitują spaliny, tak jak kotłownia. Czy ktoś wie jak to sie załatwia? I dlaczego nikt o tym nie mówi, podczas zakładania firmy. Przydałby się jakiś zbiór obowiązków włascicieli firm!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama