statystyki

Nielegalna eksploatacja kopalin pod przykrywką ochrony środowiska

autor: Jacek Murzydło23.08.2017, 09:30; Aktualizacja: 23.08.2017, 09:38
Zasady ochrony złóż kopalin należy uwzględnić, wydając pozwolenia wodnoprawne

Zasady ochrony złóż kopalin należy uwzględnić, wydając pozwolenia wodnoprawneźródło: ShutterStock

Kopalnia czy zbiornik retencyjny? Budowa jeziorek czy stawów ma często racjonalne uzasadnienie ekonomiczne oraz ekologiczne. Może jednak służyć także obejściu prawa.

Poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, brak dochodów z opłat eksploatacyjnych, czyn nieuczciwej konkurencji – to skutki nielegalnego wydobywania kopalin (m.in. piasku, żwiru, torfu, bursztynów) ze złóż. Niekorzystne konsekwencje takiej działalności można mnożyć. Nie dziwi więc, że prawo przewiduje za to wysokie opłaty podwyższone oraz odpowiedzialność karną i wykroczeniową. Czy jednak zawsze? Niestety, kreatywność podmiotów zajmujących się takimi sprawami jest na tyle bogata, że zastosowanie sankcji za łamanie prawa okazuje się niekiedy bardzo utrudnione. Co więcej, osoby nielegalnie wydobywające kopaliny zamiast zapłacić karę, mogą jeszcze uzyskać publiczne wsparcie.

Nieuczciwe praktyki

Jednym ze sposobów na obejście przepisów jest wydobywanie kopalin pod pozorem innej legalnej działalności. Niekwestionowany prym w zakresie metod zalegalizowania takiej eksploatacji wiedzie już od lat wykonywanie zbiorników wodnych. Niestety, jej stosowanie ułatwiają niektóre organy wydające pozwolenia na budowę bądź pozwolenia wodnoprawne. Otóż w tych dokumentach nie wpisują bowiem żadnych dodatkowych obostrzeń odnośnie do sposobu zagospodarowania wydobytej kopaliny, niekiedy nawet w obliczu oczywistej chęci uzyskania pozwolenia dla ukrycia nielegalnej działalności.

Przewaga takiej legalizacji dla podmiotów chcących wydobywać kopaliny jest oczywista. Nie dość bowiem, że nie zawsze są one zobowiązane uzyskać pozwolenie na budowę (niekiedy wystarczy zgłoszenie, a czasem mogą nawet przystąpić do realizacji inwestycji bez zgłoszenia), to jeszcze zwalnia ich to z wielu obowiązków związanych z legalną eksploatacją kopalin wynikających przede wszystkim z ustawy z 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1131 ze zm.).


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie