Ekologia

11 listopada 2016 r.

Wrocław jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców otrzymał główną nagrodę za budowę spójnej i kompleksowej polityki transportowej, By Jar.ciurus (Own work) [CC-BY-SA-3.0-pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Oto najbardziej ekologiczne polskie miasta 2016 roku 11 listopada 2016 r.

Łącznie do konkursu zgłosiło się 29 miast, z których nagrody główne otrzymało 8 miast, a 8 przyznano wyróżnienia. Miasta biorące udział w konkursie zostały podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, dlatego w każdej kategorii wyłoniono dwóch zwycięzców. Wiele miast rywalizowało w kilku kategoriach i w efekcie przesłano 49 formularzy konkursowych.

12 października 2016 r.

Mieszkańcy JST spalają materiał fatalnej jakości oraz odpady.

Rząd: Obywatele kupią tylko ekologiczne piece. Samorząd: Nie ma pieniędzy, będzie czarny rynek12 października 2016 r.

PROBLEM: Od początku 2018 r. w całym kraju będzie można legalnie kupować tylko ekologiczne, ale zarazem drogie piece na paliwa stałe. Taki projekt rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe o mocy nie większej niż 500 kW przedstawiło niedawno Rządowe Centrum Legislacji. Eksperci z zakresu środowiska są zgodni, że to dobry kierunek w budowaniu proekologicznego systemu. Dodają jednak, że słabym ogniwem będzie człowiek. Bez jego odpowiedniej edukacji nie dojdzie do ograniczenia niskiej emisji. Niektórzy samorządowcy są zdania, że rozporządzenie, zawierające rozwiązania nakazowo-zakazowe, nie ma szans na powodzenie. Wprowadzenie nakazu sprzedaży, a tym samym nabywania lepszych, ale drogich i skomplikowanych w eksploatacji kotłów, może spowodować skutek odwrotny do zamierzonego. Doprowadzi do powstania czarnego rynku tańszych kotłów czy produkcji urządzeń grzewczych metodą chałupniczą. To z kolei zamiast polepszyć stan powietrza w kraju, tylko ten problem pogłębi.

11 października 2016 r.

Rowerem wolno się poruszać na wale jedynie po ścieżce rowerowej albo po wytyczonym tam szlaku dla rowerów.

Wały przeciwpowodziowe: Jak mozna z nich korzystać?11 października 2016 r.

Chciałabym kupić działkę letniskową położoną nad Wisłą w pobliżu wałów przeciwpowodziowych. Okolica mnie urzekła, moglibyśmy też jeździć rodzinnie na rowerach po wałach. Słyszałam jednak, że korzystanie z takiej działki jest bardzo ograniczone, a w dodatku nie ma mowy o poruszaniu się po wałach rowerem. Czy przepisy rzeczywiście są tak restrykcyjne – zastanawia się pani Jadwiga

29 września 2016 r.

pszczoły

Adoptuj pszczołę: Z winy człowieka, stosującego pestycydy, wiedzie im się coraz gorzej 29 września 2016 r.

- Ratowanie pszczół służy naszemu wspólnemu dobru. Spadek populacji tych owadów w Polsce sięga 12 proc. rocznie, ale w Belgii już 30 proc. To zjawisko można jeszcze zastopować. I warto to robić, bo pestycydy, które szkodzą pszczołom, często szkodzą również ludziom - mówi w rozmowie z gazetaprawna.pl Katarzyna Jagiełło z Greenpeace.

16 września 2016 r.

Może się nawet okazać, że nieruchomości uznawane dotychczas za bezpieczne – po wejściu w życie nowych rozporządzeń stały się zanieczyszczone

Właściciele ziemi śpią na ekologicznej bombie, która po zmianie prawa może wybuchnąć16 września 2016 r.

Pięć nowych rozporządzeń szczegółowo regulujących zasady postępowania z zanieczyszczoną ziemią, które zostały opublikowane 5 września 2016 r. i jednocześnie tego samego dnia weszły w życie, może właścicielom niektórych gruntów przydać nowych obowiązków, a przy tym zdrowo uderzyć ich po kieszeni. Wszystko dlatego, że nowe przepisy bardziej restrykcyjnie niż obowiązujące wcześniej rozporządzenia określają istotne kwestie dotyczące ich obowiązków w zakresie oczyszczania zanieczyszczonych gruntów.

29 sierpnia 2016 r.

Zużytego akumulatora nie można tak po prostu wyrzucić do śmietnika czy kosza.

Zużyty akumulator można bezpłatnie zostawić w sklepie29 sierpnia 2016 r.

Miałem problem z uruchomieniem samochodu i uznałem, że mam stary akumulator i należy go zmienić. Kupując nowy, oddałem stary, gdyż zrozumiałem, że muszę go jednocześnie zwrócić, bo inaczej nie będę miał gdzie go wyrzucić. Potem okazało się, że przyczyną awarii samochodu nie był akumulator i ten stary najprawdopodobniej był jeszcze dobry – dzieli się swoimi przejściami pan Jacek. Czy rzeczywiście musiałem oddać stary akumulator, czy to zależy od miejsca, gdzie kupuję nowy.

Prawo na co dzień

p »

Galerie

p »

Reklama