Ekologia

12 września 2017 r.

Częstotliwość obowiązkowych kontroli szczelności zależeć będzie od zawartości freonów wyrażonych jako ekwiwalent CO2 w urządzeniach zamontowanych w pojazdach.

Nowe przeliczanie f-gazów od 23 września12 września 2017 r.

PROBLEM: Ustawa z 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz.U. poz. 1567) wejdzie w życie 23 września 2017 r. Wpłynie ona przede wszystkim na obowiązki podmiotów korzystających z urządzeń działających przy użyciu freonów. Są one czynnikami chłodniczymi w wielu urządzeniach i systemach wymagających obniżonych temperatur, m.in. w klimatyzatorach, centralach klimatyzacyjnych, chłodniach, lodówkach, pompach ciepła, magazynach niskotemperaturowych itp.

10 września 2017 r.

Drzewo wycięte w Puszczy Białowieskiej, przygotowane do wywózki.

Puszcza Białowieska w TSUE: Eksperci mają nadzieję, że Trybunał podtrzyma decyzję o zakazie wycinki10 września 2017 r.

- Nie wydaje mi się, aby obecność ministra Szyszki w Luksemburgu spowodowała, że TSUE odstąpi od podtrzymania postanowienia zabezpieczającego z końca lipca. Wynika to z faktu, że bezsprzecznie mamy do czynienia z łamaniem zasad ochrony Obszaru Natura 2000, zawartych w planie zadań ochronnych, a więc łamaniem prawa oraz z niezastosowania się do wezwań Komisji Europejskiej i Trybunału nakazujących wstrzymanie wycinki - mówi profesor Rafał Kowalczyk z PAN w Białowieży. 

18 sierpnia 2017 r.

Zniszczony las w miejscowości Rytel

Huragan na Pomorzu: Strata ekonomiczna, nie ekologiczna [OPINIA]18 sierpnia 2017 r.

11 sierpnia huragan o niespotykanej sile przetoczył się nad Polską. Kilka osób poniosło śmierć, dziesiątki zostało rannych, a własność tysięcy ludzi została zniszczona. Dojazd do wielu osad został odcięty przez blokujące drogi drzewa, dziesiątki tysięcy gospodarstw pozostają bez prądu. Leśnicy szacują, że 45 tys. ha lasów zostało zniszczonych i będą wymagały odnowienia. Szaleństwem byłoby kwestionować tragiczny wymiar tej katastrofy i poważne straty materialne, jednak nie można zgodzić się z jednym stwierdzeniem: że huragan spowodował ogromne straty przyrodnicze. Żeby zrozumieć dlaczego, musimy spojrzeć przez nasze okno w przeszłość, której świadectwem jest Puszcza Białowieska - pisze dr Michał Żmihorski z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.

8 sierpnia 2017 r.

Pojawiło się pytanie: czy z dnia na dzień podnieść próg o 25 proc., czy zwiększać go stopniowo

Ostra podwyżka opłat za wywzóz elektrośmieci8 sierpnia 2017 r.

Już za kilka miesięcy normy pójdą ostro w górę. Finansowo odczują to głównie sprzedawcy sprzętu RTV i AGD. Za to firmy zajmujące się gospodarką odpadami zarobią więcej. Przede wszystkim jednak, jak przekonują urzędnicy, zyska środowisko.

4 sierpnia 2017 r.

Inicjatorami są często przedsiębiorcy – i to nie tylko ci wytwarzający energię, lecz także jej odbiorcy

500 mln zł na klastry energii. To szansa rozwoju dla lokalnych przedsiębiorców4 sierpnia 2017 r.

 Aż 300 mln zł jest do wzięcia w formie dotacji i pożyczek w konkursie dla klastrów energii, ogłoszonym właśnie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej. Wnioski można składać do 29 września. Finansowanie pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (poddziałanie 1.1.1 Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej). To tylko część wsparcia rozwoju klastrów w Polsce. Łącznie w tym roku Ministerstwo Energii przeznaczy na ten cel 0,5 mld zł.

Galerie

Reklama