Ekologia

8 czerwca 2018 r.

Propozycje MŚ to pokłosie licznych pożarów składowisk odpadów, do których dochodziło w ostatnich tygodniach w różnych częściach kraju. Płonęło m.in. wysypisko w Zgierzu, składowisko opon w Trzebini, czy wysypisko w miejscowości Wszedzień k. Mogilna (Kujawsko-Pomorskie). Zdaniem służb wiele wskazywało na to, że niektóre pożary wysypisk nie były przypadkowe, chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów.

Pakiet uszczelniający w gospodarce śmieciowej od września8 czerwca 2018 r.

1 września to realna data wejścia w życie przepisów mających uszczelnić gospodarkę odpadową w Polsce - ocenił w piątek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Ministerstwo Środowiska chce m.in. wzmocnić inspektorów środowiska i zwiększyć odpowiedzialność firm z branży odpadowej.

28 maja 2018 r.

Ostrzejsze regulacje mają też wymusić na firmach wprowadzenie procedur, które zmniejszą prawdopodobieństwo przestępstwa

Bat na przedsiębiorstwa: do 30 mln zł kary28 maja 2018 r.

Awaria przepompowni ścieków w Gdańsku, która doprowadziła do wylania ogromnych ilości zanieczyszczeń do wód, dała Ministerstwu Sprawiedliwości impuls do przyspieszenia prac nad ustawą ułatwiającą karanie firm za skażenie środowiska i inne przestępstwa. W piątek szef resortu Zbigniew Ziobro zapowiedział, że w najbliższych tygodniach zostanie zaprezentowany projekt regulacji umożliwiających wymierzanie takim przedsiębiorstwom grzywien sięgających nawet 30 mln zł.

23 maja 2018 r.

Powód jest prosty: dotychczas, bez możliwości pobierania opłaty, wprowadzenie strefy wiązałoby się z kategorycznym zamknięciem centrum miast dla zdecydowanej większości kierowców.

Ochrona środowiska: Samorządy będą mogły pobierać opłaty za wjazd do centrum miasta 23 maja 2018 r.

Samorządy będą mogły pobierać opłaty za wjazd do centrum miasta od kierowców aut z napędem innym niż elektryczny, wodorowy lub na gaz. Ale tylko w godz. 9–17 i maksymalnie 2,5 zł za godzinę. Ograniczenia w tzw. strefach czystego transportu nie będą już bowiem obowiązywać poza szczytem. Tak zadecydowali posłowie sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

22 maja 2018 r.

Gdyby wybory były na wiosnę, a nie na jesieni, to myślę, że smog miałby jeszcze większe znaczenie.

Woźny: Mam "bombę atomową" przeciwko smogowi [WYWIAD]22 maja 2018 r.

- Do końca roku uszczelnimy przepisy dotyczące kotłów na paliwa stałe, będziemy też mieć ustawę o normach jakości paliw stałych. Do końca maja chciałbym pokazać projekt ustawy o wspieraniu termomodernizacji - mówi Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze".

Galerie