Ekologia

24 lipca 2017 r.

W pierwszym półroczu 2017 r. zarejestrowano bowiem w naszym kraju 210 przypadków ASF w populacji dzików

Do dzików będzie można strzelać przez cały rok24 lipca 2017 r.

Wprowadzenia całorocznego okresu polowań na dziki chce minister środowiska. Właśnie przesłał do konsultacji projekt rozporządzenia w tej sprawie. Wszystko przez szerzenie się po Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), którego głównym nosicielem są właśnie dziki.

6 lipca 2017 r.

Puszcza Białowieska

Tam gdzie jest świerk, tam jest kornik drukarz. O co chodzi w sporze o Puszczę Białowieską6 lipca 2017 r.

– Zarzut przywoływany co jakiś czas, że gdyby ekolodzy kilka lat temu pozwolili na wycinkę drzew, to nie doszłoby do gradacji kornika, jest bezpodstawny – mówi gazetaprawna.pl prof. Rafał Kowalczyk z PAN. - Nie tylko dlatego, że nie można ciąć w obszarach chronionych, ale też dlatego, że znalezienie w odpowiednim czasie wszystkich zajętych drzew jest po prostu niemożliwe. Gradacja następuje co jakiś czas i po paru latach zanika, często pozostawiając leśników z przekonaniem, że to oni przyczynili się do jej wygaszenia poprzez intensywne cięcia.

4 lipca 2017 r.

Budynki wciąż zużywają za dużo energii, choć unijne kraje zobowiązały się do poprawy efektywności energetycznej w perspektywie 2030 r. o 15 proc.

Ekoinwestycje są kosztowne, ale dają gigantyczne korzyści4 lipca 2017 r.

Mieszkańcy Unii w 2030 r. mogą zaoszczędzić ponad 67 mld euro na rachunkach za prąd. Efektywność energetyczną budynków w ciągu 13 lat można poprawić o ok. 30 proc., jeśli kraje Unii Europejskiej zainwestują w zmniejszenie zużycia energii 322,4 mld euro – wynika z raportu firmy doradztwa energetycznego Ecofys. Dzięki temu z roku na rok będą rosły korzyści – zarówno finansowe, jak i dla środowiska naturalnego.

6 czerwca 2017 r.

Zasadniczym źródłem zanieczyszczeń powietrza jest – obok transportu – emisja z sektora bytowo-komunalnego, czyli przede wszystkim domowego ogrzewania

RPO pyta, co się dzieje w sprawie smogu6 czerwca 2017 r.

 Rzecznik praw obywatelskich domaga się podjęcia przez rząd działań, które pozwolą na skuteczną walkę ze smogiem. W tej sprawie zwrócił się do szefa resortu energii, gdzie trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama