Kaszuby na weekend. 7 miejsc wartych odkrycia

Kaszuby (nazywane w regionalnym etnolekcie Kaszëbë) to pomorska kraina znana nie tylko z wyróżniającej się tradycji i języka, ale także z przepięknych skarbów przyrody: jezior (Raduńskie, Kłodno, Chmieleńskie), lasów, łąk i rzek (Radunia, Łeba, Słupia, Wierzyca). Idealne miejsce na krótki wypoczynek.

Kaszuby, Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, fot. M_H.DE, licencja CC-BY-SA

żródło: Wikimedia Commons

Język i kultura Kaszub

Język kaszubski różnicuje się na 20 dialektów i dalej na 70 poddialektów. Barwy regionu to czarny i żółty. Obszar współczesnych Kaszub obejmuje 43 gminy województwa pomorskiego. Kaszubskie tradycje i język szczególnie żywe są w takich miastach jak: Wejherowo, Puck, Kartuzy, Żukowo, Kościerzyna, Szemud i Władysławowo. Czy stolicą Kaszub jest Wejherowo, Gdańsk, a może Kartuzy? Każda odpowiedź ma swoich zwolenników. O tym, czy dana miejscowość jest kaszubska, świadczy najczęściej obecność dwujęzycznych tablic.

Do miejsc, w których można zasmakować w Kaszubach szczególnie mocno należą m.in.: Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Zachodniokaszubskie w Zamku w Bytowie oraz Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Sam język Kaszubów (kaszëbsczi jãzëk, kaszëbskô mòwa) to w istocie całe mnóstwo gwar, np. słowińska, kabacka, osiecka, żarnowiecka, żukowska, kartusko-goręczyńska, przywidzka, stężycka, lipuska, czy konarska. O tym jak brzmi mówiony kaszubski przekonać się można słuchając np. audycji kaszubskiego radia (radiokaszebe.pl).

Na zdjęciu: Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, fot. M_H.DE, licencja CC-BY-SA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

  • ert@ert-blog.pl(2018-07-04 21:48) Zgłoś naruszenie 721

    Tzw. regionalizacja dzieli naród polski, trzeba skończyć z tymi "językami" w tym z kszubskim, inne tradycje można zachować; ale nie ogłupiać i nie mącić w głowach dzieciom. Czysta i bogata polszczyzna, to jest cel i zadanie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • amazing(2018-07-03 10:14) Zgłoś naruszenie 31

    Zdumiewające, co gmina to dwa dialekty? :))))))

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!