Szkolnictwo wyższe

1 czerwca 2018 r.

Ogólnie powyżej średniej krajowej zarabiają absolwenci aż 1606 wydziałów w Polsce, a poniżej – 2303.

Gdzie i co studiować, by dużo zarabiać i nie martwić się o pracę?1 czerwca 2018 r.

Odpowiedzi na pytania dostarcza ELA, czyli system monitoringu zawodowych losów absolwentów. Wykorzystuje on dane z ministerialne bazy POL-on oraz dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu możemy dowiedzieć się nie tylko, które kierunki gwarantują dobrze płatną pracę, ale możemy także wybrać konkretny wydział, po którym zarabia się najwięcej.

30 maja 2018 r.

Aprobatę posłów zyskała rządowa autopoprawka, zgodnie z którą członkostwa w radzie uczelni nie można łączyć z zatrudnieniem nie tylko w administracji rządowej, ale także samorządowej.

Wybór rektora ze zmianami30 maja 2018 r.

Jeszcze na pierwszym posiedzeniu Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży resort zgłosił pakiet autopoprawek do projektu ustawy 2.0, w którym znalazły się m.in. regulacje dotyczące rady uczelni. Gremium, które w większości ma składać się z osób spoza akademii, miało mieć kompetencje dotyczące m.in. wyboru rektora, co spotkało się z krytyką części środowiska akademickiego. Posłowie również nie byli mu przychylni. Podczas prac w komisji podkreślali, że takie rozwiązanie narusza autonomię uczelni.

29 maja 2018 r.

Ranking Perspektyw od 19 lat klasyfikuje szkoły wyższe.

Kraków i Warszawa z najlepszymi uczelniami29 maja 2018 r.

W rankingu Perspektyw Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński od lat rywalizują o palmę pierwszeństwa. W tym roku stołeczna szkoła wyższa cieszy się najwyższym uznaniem międzynarodowym, wygrywa, jeśli chodzi o preferencje pracodawców i liczbę uprawnień do nadawania stopnia doktora.