Szkolnictwo wyższe

23 kwietnia 2017 r.

Jak daleko może zabrnąć współpraca biznesu ze światem akademickim bez obaw o nadmierną ingerencję pomiotów zewnętrznych w niezależność uczelni?

Praktyczne kierunki studiów – sposób na pracownika idealnego?23 kwietnia 2017 r.

Siłą dobrze prosperującego biznesu są ludzie. Z tego względu dostęp do odpowiednio wykwalifikowanych kadr jest kluczowy dla inwestorów stojących przed wyborem destynacji biznesowej. Coraz więcej firm korzysta z możliwości wykształcenia sobie pracowników, nawiązując współpracę z lokalnymi uczelniami.

22 kwietnia 2017 r.

Najwyższe pensje na start osiągają absolwenci kierunku informatyka. Przeciętne wynagrodzenie dla początkujących pracowników tej specjalizacji wynosi nieco powyżej 5 000 zł brutto.

Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? [RAPORT]22 kwietnia 2017 r.

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.

11 kwietnia 2017 r.

84,7 mln zł zapłaci budżet państwa za program „Doktorat wdrożeniowy” w 2021 r.

Doktorat wdrożeniowy ze stypendium i płatnym urlopem11 kwietnia 2017 r.

Osoby, które zdobędą dorobek wdrożeniowy, pracując np. nad wynalazkiem w przedsiębiorstwie, będą mogły ubiegać się o stopień naukowy doktora. Taka możliwość będzie dotyczyła głównie nauk ścisłych. Tak wynika z poprawek wprowadzonych do rządowego projektu ustawy o stopniach i tytule naukowym. Pracowała nad nim sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży.

7 kwietnia 2017 r.

Zawarte w projekcie ustawy nowe regulacje przewidują ustanowienie programu "Doktorat wdrożeniowy".

Sejmowa komisja za wprowadzeniem doktoratów wdrożeniowych7 kwietnia 2017 r.

Za możliwością uzyskania tytułu doktora na podstawie osiągnięć w pracach wdrożeniowych, ale przeciwko uzyskaniu uprawnień równoważnych z uprawnieniami doktora habilitowanego na podstawie takich osiągnięć opowiedziała się piątek sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

3 kwietnia 2017 r.

Trybunał ma kompetencję do tego, aby orzec o naruszeniu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Strasburg oceni zasady skarżenia matur3 kwietnia 2017 r.

Czekamy na decyzje ze strony Trybunału. Naturalną konsekwencją jest zakomunikowanie skargi polskiemu rządowi - mówi Paweł Osik pełnomocnik skarżących, adwokat z Kancelarii Sidor Pietrzak & Wspólnicy.

1 kwietnia 2017 r.

Pałac Staszica

PAN pozywa swojego pracownika. Za działanie na niekorzyść instytucji, czy za łamanie obowiązujących zasad?1 kwietnia 2017 r.

Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk złożył zawiadomienie do prokuratury, że dr Kamil Kulesza działa na niekorzyść instytucji. Naukowiec i jego współpracownicy wystąpili do sądu o zapłatę należnych wynagrodzeń. W perspektywie są kolejne pozwy: o bezprawne wykorzystanie własności intelektualnej. A jeszcze niedawno kierowane przez dr. Kuleszę Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów (CZMIS) było perełką w PAN-owskiej koronie, powodem do chluby. Teraz PAN postanowił dzieło Kuleszy zniszczyć. Dlaczego? Co się wydarzyło? Kto jest winny? Zastępy prawników będą udowadniać racje reprezentowanych przez siebie stron. Ja po prostu opowiem tę historię, w której tle, oprócz nauki, są pieniądze (duże) i zwyczajna ludzka zawiść.

30 marca 2017 r.

I choć na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o liczbę studentów na brytyjskich uczelniach są Niemcy, Francuzi, Włosi i Grecy, to także z Polski zainteresowanie jest wysokie

Chcesz rozpocząć studia w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, co zmieni Brexit30 marca 2017 r.

Polscy studenci, którzy rozpoczną studia w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2017 roku będą nadal mieli prawo do otrzymania kredytu na pokrycie czesnego na tych samych zasadach jak ich brytyjscy koledzy. Jakie będą obowiązywały reguły w kolejnych latach, tego już nie wiadomo. Trwają negocjacje m.in. przedstawiciele unijnych państw, ale także i rektorów brytyjskich uczelni z rządem Theresy May.

29 marca 2017 r.

Kondycja i jakość IB są oczywiście bardzo różne, obok bardzo słabych istnieją bardzo dobre, wśród nich jest tych siedem najlepszych, które w latach 2009–2015 zarejestrowały po ponad 100 patentów każdy

NIT, czyli mózg innowacji polskiego przemysłu29 marca 2017 r.

Prawie jedna trzecia instytutów badawczych (IB), których głównym zadaniem powinno być dostarczanie polskim przedsiębiorcom nowych technologii, w latach 2009–2015 nie opatentowało żadnego wynalazku. Równocześnie jedna trzecia z nich ma większe przychody z wynajmu powierzchni biurowych niż prac badawczo-rozwojowych.

Prawo na co dzień

Reklama