Oświata

18 września 2018 r.

11 proc. czasu w szkole przeznacza się na naukę języków obcych

Polska szkołą humanistów? To mit18 września 2018 r.

W podstawówkach jedynie co piąta godzina lekcyjna przeznaczona jest na czytanie, pisanie i literaturę. To najniższy wynik w całym OECD. Średnia dla krajów zrzeszonych to 25 proc. czasu poświęconego na te aspekty.

13 września 2018 r.

Celem nowelizacji Karty nauczyciela było doprecyzowanie kwestii czasu pracy nauczycieli posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Niepełnosprawny nauczyciel może pracować więcej godzin, ale tylko za zgodą lekarza13 września 2018 r.

Od 1 września obowiązuje nowelizacja Karty nauczyciela, która doprecyzowała, w jaki sposób pedagogom niepełnosprawnym w stopniu znacznym lub umiarkowanym obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin. Wprowadziła też ograniczenie, że w razie zmniejszenia pensum niepełnosprawnemu nauczycielowi nie przydziela się godzin ponadwymiarowych. W praktyce pojawiły się jednak problemy: czy pensum można nie obniżać za zgodą lekarza, a jeśli tak, to czy można wówczas przydzielać godziny ponadwymiarowe?

13 września 2018 r.

W ocenie rzecznika w praktyce przepis ograniczy uczelniom możliwości prowadzenia polityki kadrowej

RPO chce zmian w ustawie 2.013 września 2018 r.

Dożywotnie zatrudnianie sędziów TK, SN i NSA na uczelniach narusza trzy zasady konstytucji: autonomii szkół wyższych, równości oraz ochrony pracy – wskazuje RPO w wystąpieniu do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

13 września 2018 r.

Jak to możliwe, że polska oświata jest tak tania, skoro jednocześnie osiągamy jedne z najlepszych rezultatów na świecie mierzonych testami umiejętności uczniów PiSA?

Polska szkoła jest dobra i tania. Płacą za to nauczyciele13 września 2018 r.

Polska ma jedne z najmniejszych klas wśród krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i jeden z najniższych wskaźników uczniów przypadających na nauczyciela – wynika z nowego raportu „Education at a glance 2018”. Publikacja pozwala porównywać systemy oświatowe w różnych krajach.

9 września 2018 r.

Czy praktyki szkół, przedszkoli i żłobków są zgodne z prawem?

Nowy rok szkolny pod znakiem RODO. Co zmieni się w szkołach?9 września 2018 r.

Z początkiem września placówki oświatowe przyjęły nowych podopiecznych i uczniów. Rozpoczął się rok szkolny, obfitujący w szereg nowych obowiązków oraz wyzwań podyktowanych rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO). Co budzi największe wątpliwości i jak nie popaść w panikę – wyjaśnia ekspert Fundacji Wiedza To Bezpieczeństwo.

5 września 2018 r.

Tylko 26,6 proc. Polaków jest przeświadczonych, że pieniądze z rządowego programu pójdą w całości na wyprawkę.

300 plus potrzebne, ale za niskie [SONDAŻ]5 września 2018 r.

69,7 proc. Polaków popiera rządowy program „Dobry Start”, choć ponad 60 proc. uważa, że świadczenie nie wystarczy na pokrycie wydatków związanych ze szkolną wyprawką – wynika z badania przeprowadzone na zlecenie DGP na panelu Ariadna.