statystyki

Na bezczynność dyrektora szkoły można poskarżyć się gminie

09.11.2016, 16:00
Proces rekrutacyjny może prowadzić albo dyrektor placówki, albo komisja rekrutacyjna.

Proces rekrutacyjny może prowadzić albo dyrektor placówki, albo komisja rekrutacyjna.źródło: ShutterStock

Rodzice chcą się przeprowadzić do innej miejscowości. Okazuje się, że w miejscowej szkole nie ma miejsca dla ich dziecka. Co powinien zrobić wójt, gdy zwróci się do niego rodzic, którego wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły nie został rozpatrzony bo w placówce brakuje miejsc?

Bartosz Bator adwokat z kancelarii adwokackiej BBP

Bartosz Bator adwokat z kancelarii adwokackiej BBP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Proces rekrutacyjny może prowadzić albo dyrektor placówki, albo komisja rekrutacyjna. Jeśli należy to do kompetencji dyrektora, wówczas wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie może być zdziwiony, że niezadowolony z decyzji rodzić zapuka właśnie do niego. Jeśli natomiast rekrutacja jest prowadzona przez komisję, to właściwym podmiotem, do którego należy się zwracać z zastrzeżeniami, jest dyrektor szkoły. Zatem jeśli rodzic zwróci się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, ten powinien go odesłać do dyrektora szkoły. Trzeba pamiętać, że zgodnie z ustawą o systemie oświaty wciąż w Polsce co do zasady obowiązuje rejonizacja. Dopiero po zapewnieniu miejsc dzieciom z rejonu możliwa jest rekrutacja spoza rejonu, przy czym na szczególnych warunkach traktowani są m.in. laureaci olimpiad czy też dzieci z problemami zdrowotnymi.


Pozostało jeszcze 30% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane