statystyki

Zalewska: W czerwcu nowy model kształcenia zawodowego

29.03.2016, 12:24; Aktualizacja: 29.03.2016, 12:29
nastolatek w pracy

Celem nadrzędnym jest stworzenie systemu dualnego, w którym zajęcia teoretyczne odbywają się w szkołach, natomiast praktyka, w konkretnych zakładach pracyźródło: ShutterStock

Większe związanie pracodawcy z uczniem to główne założenie nowego modelu kształcenia zawodowego. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapowiedziała we wtorek przedstawienie nowego modelu takiego kształcenia już pod koniec czerwca tego roku.

Reklama


Reklama


„Czeka nas ciężka praca, bo trzeba bardziej związać ucznia z pracodawcą. To najlepszy sposób kształcenia zawodowego, choć na pewno drogi. Wzorujemy się na rozwiązaniach niemieckich i austriackich” - powiedziała szefowa MEN we wtorek w Wałbrzychu na konferencji prasowej zorganizowanej przez Wałbrzyska Specjalna Stefę Ekonomiczna „Invest Park”.

Zalewska podkreśliła, że bardzo zależy jej, by w przygotowaniu modelu kształcenia uczestniczyli pracodawcy – szczególnie ci działający w specjalnych strefach ekonomicznych.

„Chcę włączenia specjalnych stref ekonomicznych w ogólnopolską debatę na temat całego systemu edukacji i szkolnictwa zawodowego w szczególności. W trwających debatach wojewódzkich cztery z nich zaplanowano na temat kształcenia zawodowego. Należy zweryfikować również efekty działania klastrów edukacyjnych w tych strefach” - powiedziała Zalewska.

Klaster Edukacyjny "Invest in Edu" powołany został w lutym 2015 r. w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej "Invest Park" i skupia obecnie 76 podmiotów. Są wśród nich firmy, starostwa powiatowe oraz szkoły zawodowe, w większości z Dolnego Śląska. Jego głównym założeniem jest dostosowanie kształcenia do potrzeb przedsiębiorców. Klaster promować ma również szkolnictwo zawodowe, ułatwić prognozowanie zapotrzebowania na konkretne umiejętności oraz zwiększyć dostępność praktyk i staży.

Celem nadrzędnym jest stworzenie systemu dualnego, w którym zajęcia teoretyczne odbywają się w szkołach, natomiast praktyka, w konkretnych zakładach pracy. W ciągu roku stworzono w klastrze dwie klasy patronackie, które kształcą operatorów obrabiarek skrawających. W planach jest powołanie czterech kolejnych klas m.in. w zawodach: krawiec/ tapicer, ślusarz, mechanik i operator maszyn.

Szefowa MEN zapowiedziała, że już do końca czerwca 2016 r. przedstawiony zostanie przez rząd nowy model kształcenia zawodowego w Polsce.

„Ten model będzie powiązany z planem rozwoju przedstawionym przez wicepremiera Morawieckiego i wspólnie pod koniec czerwca z wicepremierem tu w wałbrzyskiej strefie ogłosimy, jak będzie wyglądać szkolnictwo zawodowe” - zapowiedziała Zalewska.

Zaznaczyła, że takie kształcenie „nie może być oderwane od rzeczywistości i sprowadzać się tylko do łatwego wydawania funduszy unijnych”.

„Czeka nas poważne przemodelowanie całej filozofii wydawania funduszy, również tych na doskonalenie nauczycieli, ponieważ często nie przynosiło ono określonych efektów” - mówiła Zalewska.

Szefowa resortu edukacji nie wykluczyła, że zniknie z nazwy szkół element zawodowy i pojawi się w nowym modelu termin „szkoły techniczne”, których nazwa brzmi mniej pejoratywnie.

„Przede wszystkim mamy ogromny, dramatyczny kłopot natury demograficznej i do niego musimy dopasować kształcenie. Nie może bowiem być tak, że pracodawca zgłasza zapotrzebowanie na kilkudziesięciu uczniów i dowiaduje się, że to będzie możliwe dopiero za kilka lat” - mówiła Zalewska.

W obejmującej cztery województwa - dolnośląskie, wielkopolskie, opolskie i lubuskie - WSSE "Invest-Park" działają 183 przedsiębiorstwa, które zainwestowały 20,7 mld zł i zatrudniają prawie 43 tys. osób.

W strefie dominuje sektor motoryzacyjny - 41 firm z tej branży zainwestowało ponad 10 mld zł i zatrudnia ponad 19 tys. osób.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • klops(2016-03-29 21:04) Odpowiedz 10

    Szkoły zawodowe maja zmienić nazwę na szkoły techniczne - to w takim razie technikum niech się nazywa technikum zawodowe, gimnazjum niech się zamieni na szkołę średnią pierwszego stopnia, a liceum na gimnazjum ogólnokształcące, podstawówka natomiast niech będzie szkołą elementarną. Widać dla p. minister najważniejsza jest nazwa. Nie rozumiem co złego jest w nazwie - szkoła zawodowa? Dla mnie to po prostu szkoła, która uczy zawodu i kropka.

  • EU(2016-03-29 13:26) Odpowiedz 10

    Pani Zalewska , taki model był za PRL i sprawdził się . Teraz mamy dziesiątki tysięcy tysięcy magistrów , (tak jak pani) , którzy nie potrafią nawet udrożnić WC i wyciągnąć pierwiastka a z 198,6 . Wiejska nauczycielka ministrem , To tylko u Dołęgi-Mostowicza. Jako człowiek honoru ,premierem RP powinien być Pan Prezes Jarosław Kaczyński, Jego brat śp. Lech Kaczyński ,nie bał się brać odpowiedzialności za za losy Polski i polaków ,to był bardzo dobry Prezydent RP.. Cześć Jego pamięci.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama