statystyki

Trudny rok 2016/2017 dla nauczycieli. Dyrektorzy szkół mogą jednak ochronić ich przed zwolnieniem

12.02.2016, 07:41; Aktualizacja: 12.02.2016, 08:12
nauczyciel, szkoła dzieci

Szef placówki rozwiązuje stosunek pracy z nauczycielem z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.źródło: ShutterStock

W okresie przejściowym w klasach pierwszych brakować będzie uczniów. Ale dyrektorzy szkół i organy je prowadzące mogą zastosować mechanizmy chroniące nauczycieli przed zwolnieniem.

Najtrudniejszym okresem będzie rok szkolny 2016/2017. Później sytuacja w klasach pierwszych się unormuje. Aby zachować najwartościowszych pedagogów, warto skorzystać ze sposobów na ich zatrzymanie w pracy, które dają przepisy Karty Nauczyciela (ustawa z 26 stycznia 1982 r.; t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm., dalej KN). - Zmiany związane ze zwolnieniem obowiązku szkolnego sześciolatków w pewnym stopniu odbiją się na sytuacji kadry pedagogicznej w szkołach podstawowych - przyznaje Wojciech Ziętkowski, burmistrz Środy Wielkopolskiej - ale będziemy dokonywać starań, żeby nie wiązało się to z koniecznością zwolnień nauczycieli.

Jednak część nieprowadzących wprost do zwolnienia możliwości przewidzianych jest tylko dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania. A to dlatego, że przysługuje im gwarancja zatrudnienia. Przykładem takiego rozwiązania jest przeniesienie nauczyciela do innej szkoły.

Podwyższenie wieku szkolnego może spowodować, że w roku szkolnym 2016/2017 w klasach pierwszych będzie brakowało uczniów. Sytuacja ta (chociaż przejściowa) może spowodować potrzebę redukcji zatrudnienia wśród nauczycieli wczesnoszkolnych. W placówkach działających już w ramach zespołów przedszkolno-szkolnych mogą oni realizować pensum w przedszkolu. Niektórzy z pedagogów wybierają jednak inne rozwiązanie. W roku szkolnym 2016/2017 chcą korzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Muszą jednak pamiętać, że przerwa ta nie gwarantuje im stabilności zatrudnienia. Dyrektor szkoły może w czasie tego urlopu zwolnić nauczyciela.

Inne sposoby na uratowanie etatu to przejście w stan nieczynny lub obniżenie obowiązkowego wymiaru zajęć. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie istotne w przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania. Z zasady wynikającej z art. 10 ust. 5 pkt 6 KN muszą oni być zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć. Reorganizacja szkoły (np. zmniejszenie liczby oddziałów) powoduje, że niektórzy nauczyciele nie będą mogli wypracować w niej pensum. Nie musi to jednak oznaczać ich zwolnienia. Pedagog może bowiem uzupełnić pensum w innej szkole.

W przypadku gdy nie jest to możliwe, zamiast zwalniać pracownika, dyrektor placówki może obniżyć mu etat. Gdy nauczyciel wyrazi na to zgodę, a co za tym idzie także na redukcję wysokości płacy, to zachowa zatrudnienie. Brak takiej akceptacji oznaczać będzie rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem. Obowiązek pracy w celu uzupełnienia pensum w innej szkole (szkołach) może nałożyć na nauczyciela tylko i wyłącznie organ prowadzący, czyli wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa, a nie dyrektor szkoły. Pragmatyka nie reguluje procedury podejmowania takiej decyzji. Niewykluczone jest więc, że nauczyciel sam albo za pośrednictwem szefa placówki występować będzie do organu prowadzącego o umożliwienie uzupełnienia etatu w innej szkole.

Przejście w stan nieczynny jest wpisane w pragmatyce w procedurę rozwiązania stosunku pracy. Dlatego zostanie omówione w części poświęconej temu zagadnieniu.

WAŻNE Pedagog w szkole, w której uzupełnia pensum, nie może mieć przydzielonych godzin ponadwymiarowych. Jeżeli placówka ta chce powierzyć nauczycielowi realizację zajęć w wymiarze przekraczającym liczbę godzin koniecznych do wyrównania pensum, to zawiera z nim odrębną umowę o pracę na liczbę godzin ponad etat.

! Wyrównanie pensum jest możliwe na tym samym stanowisku bądź na innym, przy czym w drugim przypadku wymagana jest zgoda nauczyciela.

! Aby zachować najwartościowszych pedagogów, warto skorzystać ze sposobów na ich zatrzymanie w pracy, które daje Karta nauczyciela.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • korina(2016-02-12 15:41) Zgłoś naruszenie 555

  Niestety nie zostaną pedagodzy najlepsi, tylko, mający znajomości, tzw. mocne plecy, lub najbogatsi po prostu.

  Odpowiedz
 • gość(2016-06-22 20:36) Zgłoś naruszenie 129

  Nauczyciele nie odczują skutków reformy. Szkoły zwalniają tylko w ostateczności, Ha ha ha

  Odpowiedz
 • x(2016-02-12 09:29) Zgłoś naruszenie 872

  tylko się znowu nie przepracujcie, drodzy belfrowie ;)

  Odpowiedz
 • koniecobłudy(2016-02-12 13:25) Zgłoś naruszenie 726

  Przykra sprawa zwalnianie , ale chyba zostaną pedagodzy najlepsi? Nie może być ratowanie etatów kosztem najmniejszych dzieci i przymusowym wysłaniem do szkoły. To nie rozwiązuje problemu bo dzieci skończą szkołę rok wcześniej. Skończcie z obłudą i stwierdzeniami przedszkole a zrobione w szkole hi hi.

  Odpowiedz
 • Magda(2016-12-11 10:46) Zgłoś naruszenie 00

  Pracuje w Zespole Szkolno - Przedszkolnym, czy mogą zwolnić nauczyciela przedszkola z powodu braku godzin w szkole po to aby zapewnić etat nauczycielowi szkoły? (Nauczyciela szkoły moją dłuższy staż pracy).

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane