statystyki

Edukacja: Przeniesienie, zwolnienie czy stan nieczynny. Co zrobić z niepotrzebnym nauczycielem?

autor: Artur Radwan12.02.2016, 07:41; Aktualizacja: 12.02.2016, 08:20
nauczyciel, szkoła dzieci

Jeśli będzie mniejsze zapotrzebowanie na nauczycieli w klasach I-III, to więcej potrzeba będzie w przedszkolach.źródło: ShutterStock


Zmiana przepisów o realizacji obowiązku szkolnego przez dzieci sześcioletnie nie powoduje zmniejszenia liczby dzieci w danym roczniku. Zmianie ulegnie jedynie miejsce, w którym będą realizowały wychowanie przedszkolne lub obowiązek szkolny - mówi Anna Ostrowska, zastępca dyrektora departamentu informacji i promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Reklama


W tym roku do pierwszych klas pójdą tzw. odroczone sześciolatki i zapewne niewielka część tegorocznych sześciolatków. Będzie mniej pierwszych klas. Czy dyrektorzy mogą zdecydować o zwolnieniu części nauczycieli?

Zmiana przepisów o realizacji obowiązku szkolnego przez dzieci sześcioletnie nie powoduje zmniejszenia liczby dzieci w danym roczniku. Zmianie ulegnie jedynie miejsce, w którym będą realizowały wychowanie przedszkolne lub obowiązek szkolny. Jeśli będzie mniejsze zapotrzebowanie na nauczycieli w klasach I-III, to więcej potrzeba będzie w przedszkolach.

To są pobożne życzenia. Samorządy już sygnalizują, że niektórzy nauczyciele z klas I-III nie będą mieli od przyszłego roku pracy. Czy mogą zostać przesunięci do przedszkola, które jest odrębną placówką?

Nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej nie trzeba zwalniać ze szkół, żeby zatrudnić ich w przedszkolu. Zgodnie Kartą nauczyciela (KN) zatrudniony na podstawie mianowania nauczyciel może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą ze szkoły do przedszkola. Przeniesienia może dokonać także organ prowadzący szkołę. W takim przypadku niepotrzebna jest zgoda nauczyciela, a przeniesienie może być dokonane na okres nie dłuższy niż 3 lata.

Sytuacja prawna w zespołach szkolno-przedszkolnych jest nieco inna. Czy pensum nauczyciela, dla którego nie ma pracy w szkole i który trafi do przedszkola, wzrośnie z 18 do 25 godzin?

Zgodnie z art. 42 ust. 3 KN tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych, z wyjątkiem pracujących z grupami dzieci sześcioletnich, wynosi 25 godzin. Dla nauczycieli pracujących z grupami dzieci sześcioletnich wynosi 22 godziny. Pensum nauczycieli szkół podstawowych w oddziałach I-III to 18 godzin. Liczba obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela zależna będzie więc od wieku dzieci w grupie przedszkolnej, w której będzie prowadził zajęcia.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama