statystyki

Kuratoria znów mają silną pozycję. Praktycznie będą decydować o wszystkim

autor: Artur Radwan29.01.2016, 07:17; Aktualizacja: 29.01.2016, 08:48
Zmiany nie spowodują znacznego zwiększenia obowiązków dla pracowników kuratorium.

Zmiany nie spowodują znacznego zwiększenia obowiązków dla pracowników kuratorium.źródło: ShutterStock

- niepotrzebnie tworzy się biurokratyczną konieczność opiniowania przez kuratora pozytywnych przecież inicjatyw samorządu zmierzających do rozszerzania oferty edukacyjnej, i to w dodatku z możliwością ich blokowania - uważa Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty.

Kuratoria znów mają silną pozycję. Praktycznie będą decydować o wszystkim, co chce zrobić gmina w oświacie. Czy to oznacza więcej pracy?

Analizując zmiany, muszę stwierdzić, że nie spowodują one znacznego zwiększenia obowiązków dla pracowników kuratorium. Nowelizacja dotyczy przede wszystkim sieci placówek oświatowych – procedur ich zakładania, przekształcania i likwidowania. Dotychczas każdy wniosek w tej kwestii też był przez nas rozpatrywany. Zmiana zasadnicza dotyczy związania samorządu opinią kuratora – dotychczas nie musiały być brane pod uwagę przy podejmowaniu uchwał likwidacyjnych.

Teraz samorządy będą mogły zakładać i prowadzić w ramach zadań własnych publiczne placówki doskonalenia nauczycieli, zakłady kształcenia nauczycieli i biblioteki pedagogiczne. Tu będzie też wymagana pozytywna opinia. Czy to nie przesada?

Przyjęto takie założenie, że potrzeby w tym zakresie najlepiej będzie znał kurator, który uzyska decydujący głos. W mojej ocenie jest to kompetencja zbędna - niepotrzebnie tworzy się biurokratyczną konieczność opiniowania przez kuratora pozytywnych przecież inicjatyw samorządu zmierzających do rozszerzania oferty edukacyjnej, i to w dodatku z możliwością ich blokowania. Wydaje mi się, że bardziej wskazane jest opiniowanie planów pracy tych placówek pod kątem organizowania i prowadzenia doskonalenia oraz dokształcania zawodowego nauczycieli w zakresie wynikającym z kierunków polityki oświatowej państwa, ustalanych przez ministra edukacji na dany rok szkolny.

Także ustalenie sieci przedszkoli na terenie gminy może nastąpić po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora. Czy kurator skupi się teraz na mierzeniu drogi każdego dziecka z domu do przedszkola?


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • majka(2016-02-01 21:21) Zgłoś naruszenie 20

  Żadna przesada, więcej takich zmian, może w końcu kolesiostwo zniknie.

  Odpowiedz
 • n(2016-02-02 21:05) Zgłoś naruszenie 21

  Bardzo dobrze. W końcu samorządy przestana same decydować o wszystkim jak na prywatnym folwarku

  Odpowiedz
 • emeryt-nauczyciel(2016-03-12 19:46) Zgłoś naruszenie 21

  Nic dobrego, samorządy "dają" pieniądze a kuratorium będzie decydować co i jak. Tak juz było. Będzie dodatkowa robota bo kolejne "papiery" pójdą do kuratorium. Teraz chodzą do samorządu, troszkę do kuratorium trochę do ministerstwa i do komisji egzaminacyjnej. Natomiast koniecznie trzeba zmienić i to w trybie pilnym system egzaminów szczególnie zawodowych bo za jakiś czas badą w szkołach tylko egzaminy, a nie będzie czasu na uczenie !!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane