statystyki

Ciężki tydzień dla nauczycieli. Dyrektorzy podejmują decyzje o zwolnieniach

autor: Artur Radwan25.05.2015, 07:43; Aktualizacja: 25.05.2015, 09:37
Związkowcy uważają, że w tym roku samorządowcy będą masowo zwalniać pedagogów.

Związkowcy uważają, że w tym roku samorządowcy będą masowo zwalniać pedagogów.źródło: ShutterStock

Dyrektorzy samorządowych szkół jeszcze tylko do piątku mogą podjąć decyzje o zwolnieniu nauczycieli, dla których po wakacjach nie będzie odpowiedniej liczby zajęć np. z powodu niżu demograficznego.

Reklama


Reklama


Tymczasem samorządy, które ostatecznie zatwierdzają arkusze organizacyjne na kolejny rok szkolny, twierdzą, że zapisy Karty nauczyciela nakazujące konieczność podejmowania tego typu decyzji do końca maja są bez sensu.

Brak danych

– Nie wiadomo jeszcze, ilu uczniów wybierze szkołę zawodową, technikum lub liceum. Dlatego też wypowiedzenie umowy nauczycielowi, dla którego nie ma etatu, powinno nastąpić pod koniec sierpnia – przekonuje Ryszard Stefaniak, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie.

Według niego samorządy powinny mieć możliwość rozwiązania umowy z pedagogiem z zachowaniem nawet trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia w każdym czasie, a nie tylko na koniec maja.

Na to nie zgadzają się jednak związki zawodowe, mimo że zdarzało się, iż dyrektorzy musieli cofać wręczone już wypowiedzenia, bo podczas rekrutacji zgłosiło się więcej uczniów niż zakładano.

– Takie rozwiązanie prowadziłoby do nadużyć. Już teraz wielu dyrektorów w sposób niezgodny z prawem dokonuje redukcji zatrudnienia, co potwierdza orzecznictwo sądów – stwierdza Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Samorządowcy natomiast zwracają uwagę, że nauczyciele robią wszystko, aby uniknąć redukcji. Np. kilka lat temu uciekali na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Proceder ten zlikwidowała dopiero uchwała Sądu Najwyższego z 26 czerwca 2013 r. (sygn. akt I PZP 1/13).

Wielkie zwolnienia

Związkowcy uważają, że w tym roku samorządowcy będą masowo zwalniać pedagogów. – Po ubiegłorocznych wyborach samorządowych włodarze będą śmielej decydować się na ograniczanie zatrudnienia w szkołach i przekształcanie ich w placówki stowarzyszeniowe – przekonuje Sławomir Broniarz.

Z kolei z danych MEN wynika, że ostatnio liczba pedagogów spadła tylko w 2011 r. (tuż po wyborach samorządowych 2010 r.). W kolejnych latach zwolnień praktycznie nie było, a jeśli już do nich dochodziło, to osoby, którym wypowiadano umowy, mogły znaleźć zatrudnienie w innych placówkach.

– W pierwszych i drugich klasach liczba uczniów nie może przekroczyć 25. Jeśli w ciągu roku pojawią się kolejne osoby, to mamy do wyboru albo podzielić oddział na pół, albo zatrudnić asystenta – wylicza Tadeusz Kołacz, naczelnik wydziału edukacji w Urzędzie Miasta Chrzanowa.

Dodaje, że nawet gdyby samorządy chciałby w tym roku ciąć etaty, to przepisy im na to nie zezwalają.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Babcia(2015-05-25 08:42) Odpowiedz 00

  Ciekawa jestem ,czy zmieni się także liczba lekcji religii w szkołach.Jak do tej pory ciągle, systematycznie zwiększa się ich liczba ,na niekorzyść innych zajęć.Warto zastanowić się czy raczej nie zwolnić katechetów,a pozostawić innych nauczycieli.W końcu szkoły są świeckie a nie kościelne.

 • mama(2015-05-25 10:58) Odpowiedz 00

  Ja ciekawa jestem czy zmieni się liczebność dzieci w klasach ,bo do tej pory klasy są przeładowane ,a my rodzice oczekujemy efektów pracy nauczycieli.

 • cvb(2015-05-25 11:07) Odpowiedz 00

  " Dlatego też wypowiedzenie umowy nauczycielowi, dla którego nie ma etatu, powinno nastąpić pod koniec sierpnia"

  I pewnie do tego najlepiej aby nie było okresu wypowiedzenia, bo po co płacić komuś kto i tak nie świadczy pracy?

  Tylko, że nauczyciel, który się dowie, że nie ma dla niego pracy w ostatnim tygodniu sierpnia nie ma najmniejszych szans aby znaleźć nową pracę w ciągu roku szkolnego, a tak mam na to 3 miesiące. No ale nauczyciel się nie liczy, ważne dobre poczucie samorządowców.

 • qaduq(2015-05-25 11:13) Odpowiedz 00

  Że też wiecznie narzekający na przyrost populacji i toczący spory z kardynałem Wyszyńskim , a jednocześnie budujący szkoły Tysiąclecia i wyrażający zgodę na wprowadzenie Karety Nauczyciela Gomułka mógł się spodziewać, że pseudopatrioci doprowadzą do depopulacji Narodu Polskiego, degradacji zawodu nauczyciela do poziomu z czasów stalinizmu i sprawią, że to sam wykształcony inaczej naród będzie sam z siebie orędownikiem zwalniania nauczycieli i powrotu do ciemnogrodu. Nareszcie rządzi niewidzialna ręka rynku, trzymana na uwięzi anonimowego kapitału przez wybrane grono.

 • UE(2015-05-25 14:38) Odpowiedz 00

  do qaduq:
  Co ty bredzisz ,nie można cię zrozumieć -populacja ,depopulacja,Kareta Nauczyciela,degradacja ,
  pseudopatrioci ,trzyma na uwięzi anonimowego kapitału ?i tym podobne farmazony.
  Z tych bredni wnioskuje ,że to emerytowany "pedagog" .

 • Renata(2015-05-25 16:15) Odpowiedz 00

  Popieram sugestię zwolnienia katechetów ze szkoły. mój syn w 3 klasie Gimnazjum ma w planie 2 godziny Religii .Nie trzeba zeszytu bo ksiądz cały rok przesiedział i nie prowadził zajęć. Dzieciaki przygotowywały inne lekcje. Nie godzę się na to by płacić pensję za brak wykonanej pracy. Nic na to nie możemy poradzić. Nie mam też powodu by dobrze ocenić pracę tego człowieka. Szkoda ,bo lubię dobrze mówić o ludziach.

 • xyz(2015-05-26 16:31) Odpowiedz 00

  I bardzo dobrze w koncu wezma sie za uczciwa prace ,a nie tylko walke o wyzsze pensje.Bardzo lubia wypoczywac,wiec teraz beda mieli czas

 • Jurek -emeryt(2015-05-28 12:20) Odpowiedz 00

  UE..Z TEJ twojej głupoty wnioskuję,żeś niedouczony.
  XYZ-tY TEŻ NIEUK.
  Moim wykształconym dzieciom zabroniłem pracy nauczycielskiej pod groźbą wydziedziczenia.Jest to zawód
  nisko opłacany,odpowiedzialny i trudny. i nie szanowany przez takich jak UE,XYZ.
  pozdrawiam ..Jurek-emeryt

 • jahu(2015-05-30 12:31) Odpowiedz 00

  widzę, że piszą same frustraty, aby dowalić innym

 • grog(2015-06-02 15:49) Odpowiedz 00

  a propos niżu i zwalniania belfrów - id... rządzący naszym państwem nie chcą widać dostrzec, że to najlepsza okazja by poprawić warunki tzw. procesu edukacyjnego, bez konieczności dzielenia klas na grupy.
  ciekaw jestem, czy jak zmniejsza się liczba pożarów to wylatują "zbędni" strażacy, albo czy jak zmniejsza się liczba przestępstw, to czy z policji wylatują policjanci różnej maści?
  czy jak zmniejsza się liczba zachorowań na "x", to czy specjalistów-lekarzy z tego zakresu też się redukuje?
  no bo, że z powodu zmniejszenia zagrożenia konfliktem zbrojnym można zredukować armię to już wszyscy wiemy

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama