Młody badacz, który otrzymał stypendium, będzie musiał je zwrócić, jeżeli zrezygnuje z kariery na uczelni. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania stypendiów naukowych.

Zgodnie z nim placówka naukowa będzie mogła złożyć wniosek do ministra nauki i szkolnictwa wyższego o przyznanie świadczenia dla zdolnego badacza, który nie ukończył 35 lat. Przy rozpatrywaniu wniosku pod uwagę będą brane osiągnięcia naukowca z ostatnich czterech lat – publikacje w czasopismach naukowych, udział w projektach badawczych czy uzyskane patenty. Ponadto eksperci ocenią znaczenie prowadzonych badań dla realizacji m.in. celów polityki naukowej i innowacyjnej państwa oraz stopień, w jakim prowadzone badania stanowią istotny wkład w rozwój danej dyscypliny. Ważny będzie również udział kandydata w realizacji projektów międzynarodowych.
Wnioski można będzie składać od 2 stycznia do 31 marca w roku, w którym ma być przyznane świadczenie. W 2014 r. kwota miesięcznego stypendium wyniosła 4940 zł – ustala się ją na podstawie wysokości minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego dla profesora zwyczajnego. Jest ona wolna od opodatkowania. Stypendia przyznaje się na okres do dwóch lat.
Etap legislacyjny
W trakcie konsultacji społecznych