Od października mam podjąć studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pochodzę z Egiptu i w Polsce będę przebywać na podstawie wizy studenckiej. Poza nauką chciałabym także w trakcie roku akademickiego pracować w Polsce. Znajomi studiujący nad Wisłą twierdzą jednak, że w takiej sytuacji potrzebne jest zezwolenie na pracę. Czy to prawda – pyta Nada
Do niedawna tak rzeczywiście było. Studenci przebywający w naszym kraju na podstawie wiz mogli pracować bez zezwolenia tylko w czasie trzech miesięcy wakacyjnych. Praca przez dłuższy okres mogła być wykonywana jedynie na podstawie zezwolenia, dotyczącego tylko konkretnego stanowiska pracy, o które musiał wystąpić pracodawca studenta. Przez cały rok mogli być zatrudnieni bez zezwolenia na pracę wyłącznie ci obcokrajowcy, którzy posiadali pozwolenie na pobyt czasowy.
Jednak od 1 maja 2015 r. zmieniły się przepisy i polski rynek pracy został szerzej otwarty dla zagranicznych studentów. Zgodnie z nowymi regulacjami obcokrajowiec może pracować na podstawie wizy studenckiej w Polsce przez cały okres jej ważności, czyli przez pełny rok. Dotyczy to jednak tylko osób uczących się w trybie stacjonarnym na studiach licencjackich, uzupełniających magisterskich i jednolitych magisterskich. Ponadto bez zezwolenia mogą również pracować zagraniczni doktoranci przebywających u nas na podstawie wizy. Pozwolenia na pracę nie muszą już uzyskiwać także cudzoziemcy prowadzący okazjonalne wykłady, referaty lub prezentacje o szczególnej wartości naukowej lub artystycznej niezależnie od miejsca ich stałego pobytu (do 1 maja musieli wykazać, że posiadają je za granicą).
Ponadto bez zezwolenia mogą w Polsce pracować także osoby, wykonujące pracę w ramach staży zawodowych, na które zostali skierowani przez organizacje należące do międzynarodowych zrzeszeń studentów, a także studenci zatrudnieni w ramach współpracy polskich urzędów pracy i ich zagranicznych partnerów. Dokument taki nie będzie również wymagany w przypadku uczących się w szkołach wyższych i zawodowych w państwach Unii Europejskiej, którzy zostali skierowani na praktyki zawodowe w Polsce, zgodnie z regulaminem studiów lub programem nauczania. Specjalna zgoda na wykonywanie pracy w naszym kraju nie dotyczy też osób uczestniczących w programach wymiany kulturalnej lub edukacyjnej oraz programach wakacyjnej pracy studentów organizowanych w porozumieniu z ministrem pracy.

Pracę bez zezwolenia może wykonywać również:

● absolwent polskiej szkoły ponadgimnazjalnej, stacjonarnych studiów wyższych lub studiów doktoranckich na polskiej uczelni, w instytucie naukowym Polskiej Akademii Nauk lub instytucie badawczym,

● pracownik naukowy w instytucie badawczym,

● osoba wykonująca usługi artystyczne trwające do 30 dni w roku kalendarzowym,

● sportowiec pracujący w związku z zawodami sportowymi – do 30 dni w roku kalendarzowym,

● cudzoziemiec posiadający w Polsce zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w celu prowadzenia badań naukowych,

● obcokrajowiec będący małżonkiem obywatela polskiego lub cudzoziemca, posiadającego zezwolenie pobytowe, pod warunkiem uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w związku z zawarciem związku małżeńskiego,

● osoba posiadająca zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w celu połączenia się z rodziną,

● cudzoziemiec posiadający ważną Kartę Polaka,

● obcokrajowiec ubiegający się o nadanie statusu uchodźcy,

● osoba uprawniona do przebywania i wykonywania pracy w Unii Europejskiej, która jest zatrudniona przez pracodawcę mającego siedzibę na terytorium innego państwa UE i czasowo delegowana do świadczenia usług w Polsce.

Podstawa prawna

Art. 90 ust. 4 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.). Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz.U. poz. 588).