Osoba, która ukończyła kwalifikacyjny kurs zawodowy, deklarację przystąpienia do egzaminu będzie składać jego organizatorowi, a nie – jak obecnie – dyrektorowi komisji okręgowej (OKE).
Prowadzący kurs sporządzi wykaz zamierzających przystąpić do sprawdzianu i przekaże go do OKE. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Ma ono wejść w życie 1 września 2015 r.
Wydanie nowego rozporządzenia wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 września 2013 r. (sygn. akt K 35/12). Stwierdził on, że w ustawie z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) brakuje wytycznych do wydania aktu wykonawczego. Nowelizacja ustawy została już przyjęta przez Senat, ale ze względu na zgłoszone poprawki wróci jeszcze do Sejmu.
Projekt rozporządzenia określa też opłaty za przystąpienie do egzaminu zawodowego przeprowadzanego dla ucznia – młodocianego pracownika. Wynosi ona 5,5 proc. minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym. Cena za egzamin dla tych osób to ok. 171 zł. MEN proponuje także uregulowanie sposobu zajmowania miejsc przez zdających. Będą one losowane.
Etap legislacyjny
W trakcie konsultacji społecznych