Do osób pracujących w publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym prowadzonych przez resorty edukacji, rolnictwa i kultury nie będzie miała w pełnym zakresie zastosowania Karta nauczyciela.
Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która czeka na rozpatrzenie przez Senat. Na tej podstawie MEN przygotował i wysłał do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych zatrudnionych na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisjach egzaminacyjnych, a także w publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych oraz publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy nauczają w szkołach rolniczych.
– Są tam zatrudniani nauczyciele konsultanci oraz specjaliści, którzy nie są pedagogami. Ci ostatni mają do 26 dni urlopu wypoczynkowego i obowiązuje ich 40-godzinny tydzień pracy. Nauczyciele wykonują często te same zadania, a pracują 35 godzin w tygodniu i mają 35 dni urlopu. Nie powinno być takich różnic między pracownikami, tym bardziej że nie jest to praca z uczniami – wyjaśnia Joanna Berdzik, wiceminister edukacji.
Dodaje, że do tej grupy nauczycieli karta będzie miała zastosowanie m.in. w zakresie zdobywania stopni awansu zawodowego, wynagrodzenia zasadniczego, nagrody jubileuszowej, prawa do zajmowania mieszkania w budynkach szkolnych i do ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych oraz uprawnień emerytalnych. W projekcie rozporządzenia została określona wysokość i warunki przyznawania im dodatków za wysługę lat, motywacyjnego oraz służbowego.
Szefowie placówek podległych resortom będą zobowiązani do 30 kwietnia 2015 r. zaproponować nauczycielom nowe warunki pracy i płacy. Odmowa ich przyjęcia będzie skutkowała rozwiązaniem stosunku pracy.
– Sprzeciwialiśmy się temu rozwiązaniu. Dobrze, że przynajmniej dodatki dla tych osób zostaną określone w rozporządzeniu – mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia w konsultacjach społecznych