statystyki

Albo świadczenie kompensacyjne dla nauczyciela albo praca w szkole

autor: Bożena Wiktorowska19.01.2015, 18:00
Czy nauczycielka może być sekretarką?

Czy nauczycielka może być sekretarką?źródło: ShutterStock

Nauczyciele pobierający specjalną emeryturę przeznaczoną tylko dla tej grupy zawodowej mogą dodatkowo pracować, pobierając pieniądze z ZUS. Pod jednym warunkiem – nie mogą być zatrudnieni ani w szkole, ani w przedszkolu. Bo wypłata będzie zawieszona bez względu na przychód

Czy fizyk może prowadzić sklep?

Nauczyciel fizyki po uzyskaniu prawa do świadczenia kompensacyjnego otworzył własny sklep ze sprzętem elektronicznym. Czy nadal będzie mógł dostawać wypłatę z ZUS?

Nauczyciele pobierający świadczenia kompensacyjne nie mogą podejmować pracy w szeroko rozumianym szkolnictwie. Mogą natomiast podjąć inną pracę. W takiej sytuacji obowiązują ich limity w zarobkowaniu, ponieważ jest to świadczenie przysługujące osobom, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego. Osoby zarabiające nie więcej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłoszonego przez prezesa GUS za ostatni kwartał kalendarzowy, będą mogły pobierać świadczenie w całości. Przychód powyżej 70 proc. tego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie świadczenia. Świadczenie zostanie zawieszone, jeśli przychód z tytułu zatrudnienia poza szkolnictwem wyniesie ponad 130 proc. wyżej wymienionego wynagrodzenia.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • ZYBi(2015-01-20 00:28) Zgłoś naruszenie 41

    Tak qwerty ---masz rację ---to jest "kuroniówka przedemerytalna' --a nie specjalna emerytura i powinna się należeć każdej kobiecie co przepracowała 30lat i ma ukończone 55lat i każdemu mężczyźnie co ma 35 lat pracy . A nie tylko nauczycielom ---za odebrane prawa emerytalne---mimo że po staremu często przepracowali 29 lat ---niestety nie zachowali tzw. praw nabytych ---jak mundurowi, górnicy, adwokaci...strażacy, kolejarze...---reszcie "chołoty zabrali " i każą do końca zycia zasuwać do roboty.

    Odpowiedz
  • Monia(2015-01-20 21:28) Zgłoś naruszenie 45

    Od kiedy to działa ? Bo jak babcie kocham u mnie w szkole jak na pęczki.- 31 sierpnia przechodzą na emeryturę a od 01 września dalej etatcik + emerytura Taki to pożyje . Ale sory takie mamy prawo. A absolwenci uczelni na zmywaku albo na kasie w biedronce. Ulllaaaaa.

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2017-01-11 15:28) Zgłoś naruszenie 30

    Można pracować w szkole na stanowisku nie objętym Kartą Nauczyciela.Proszę sprawdzić zanim się coś napisze.

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2017-04-06 15:31) Zgłoś naruszenie 20

    Nauczycie może pracować w szkole pobierając jednocześnie świadczenie kompensacyjne musi być zatrudniony na stanowisku niepedagogicznym nie podlegającym Karcie Nauczyciela ponieważ ustawę interpretuje się łącznie z KN.i większość prawników pisze bzdury na ten temat oczywiście musi też spełnić kryterium dochodowe zawieszenie świadczenia jest od kwoty ok. 5480 brutto.

    Odpowiedz
  • ula(2015-01-20 11:44) Zgłoś naruszenie 20

    .Przecież każdy pracownik ,który spełni warunki może korzystać ze świadczenia przedemerytalnego , jest ono w podobnej wysokości jak świadczenie kompensacyjne.Już dziennikarzyna sieje zamęt wokół nauczycieli.

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-01-19 19:33) Zgłoś naruszenie 21

    Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne to nie jest żadna "specjalna emerytura" - proszę nie mącić ludziom w głowach i nazywać rzeczy po imieniu !!!

    Odpowiedz
  • Zusowiec(2015-01-20 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Do ula: Troszkę mijasz się z prawdą. Po pierwsze, wysokość świadczenia przedemerytalnego jest określona w ustawie i jednakowa dla wszystkich, zaś nauczycielskie świadczenie kompensacyjne zależy od składek zgromadzonych na koncie emerytalnym przez nauczyciela, więc te kwoty mogą się istotnie różnić. Po drugie, nie każdy pracownik może przejść na świadczenie przedemerytalne, bo dochodzą jeszcze dodatkowe, bardzo istotne warunki, jak na przykład ten, że przyczyny rozwiązania stosunku pracy muszą leżeć po stronie pracodawcy.

    Odpowiedz
  • nauczycielka(2017-06-21 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    Czy nauczycielka przedszkola po przejsciu na kompensacyjne świadczenie może pracować w tej samej placówce na stanowisku obsługi?

    Odpowiedz