Za nowelizacją ws. sprzedaży "śmieciowego jedzenia" w szkołach - z poprawkami - głosowało 78 senatorów; 6 wstrzymało się od głosu.

Senatorowie zaproponowali np. zmianę nazw wymienianych w noweli różnych placówek: szkoły, kluby przedszkolaka, przedszkola - na placówki systemu oświaty. Chcą też zniesienia zawartych w noweli udogodnień dla firm, które działały już na rynku do 31 sierpnia 2015 r. Dzięki nim nowe przepisy i sankcje obowiązywałyby je nie od września (jak pozostałe firmy) tylko od 1 grudnia 2015 r.

Kolejna poprawka zakłada, by nie stosować w ustawie sformułowania "podający żywność", by nie doprowadzić do sytuacji, gdy - przy traktowaniu przepisów dosłownie - byliby karani np. kelnerzy.

Celem zmian, przygotowanych przez posłów PSL - a uchwalonych przez Sejm w październiku - jest ograniczenie dostępu dzieci do produktów żywnościowych zawierających znaczną ilość składników szkodliwych dla ich rozwoju. Chodzi o produkty o takiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, które spożywane w nadmiarze mogą być przyczyną przewlekłych chorób dietozależnych, np. chipsy, niektóre ciastka i napoje, w tym napoje energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant.

Zgodnie z nowelą minister zdrowia określi w rozporządzeniu, jakie produkty spożywcze będzie można sprzedawać w sklepikach szkolnych. Rozporządzenie obejmie także jedzenie podawane np. w stołówkach. Tworząc listę produktów, które będą mogły jeść dzieci, minister będzie zobowiązany do uwzględnienia wartości odżywczej i zdrowotnej oraz norm żywieniowych.

Przepisy nowelizacji będą obowiązywać także w przedszkolach i w ośrodkach tzw. innych form wychowania przedszkolnego, np. punktach przedszkolnych i klubach przedszkolaka. Żywności niedopuszczonej do sprzedaży w szkołach nie będzie też można reklamować w tych placówkach i w ich pobliżu. Dotyczy to wszystkich typów szkół (od szkół podstawowych do ponadgimnazjalnych) z wyjątkiem szkół dla dorosłych.

W wypadku złamania przepisów przewidziano sankcje. Jeżeli kontrola w szkole lub przedszkolu przeprowadzona przez inspekcję sanitarną wykaże, że zostało złamane prawo, na ajenta prowadzącego sklepik lub stołówkę będzie mogła być nałożona kara pieniężna w wysokości od tysiąca do pięciu tysięcy złotych. Dyrektor placówki będzie mógł rozwiązać z takim ajentem umowę w trybie natychmiastowym, bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 września 2015 r.