Jeżeli w wakacje niewielu uczniów korzystało z dożywiania, to gmina ustalając grupę tych, którzy mogą we wrześniu otrzymać posiłek, choć nie spełniają kryterium dochodowego, może wziąć jako podstawę liczbę uprawnionych z czerwca.
Tak wynika ze stanowiska przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i przekazanego do urzędów wojewódzkich w związku z przyznawaniem bezpłatnych posiłków. Co do zasady program Pomoc państwa w zakresie dożywiania na lata 2014–2020, który został przyjęty w uchwale Rady Ministrów z 10 grudnia 2013 r. (M.P poz. 1027 ze zm.), przewiduje, że prawo do wsparcia mają uczniowie z rodzin spełniających kryterium dochodowe, które wynosi 684 zł w przeliczeniu na jednego jej członka.
Jednak pkt V.2.2 programu wskazuje, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy uczeń lub dziecko wyraża chęć zjedzenia posiłku, to szkoła lub przedszkole zawiadamia o tym ośrodek pomocy społecznej. Ten przyznaje pomoc bez wydania decyzji i przeprowadzania wywiadu środowiskowego, przy czym takich uczniów lub dzieci nie może być więcej niż 20 proc. tych dożywianych na terenie gminy w poprzednim miesiącu.
To oznacza, że w przypadku ustalania liczby uprawnionych z tej grupy na wrzesień gminy powinny uwzględniać, ile dzieci korzystało z posiłków w sierpniu. Tyle tylko że w wakacje obiady otrzymuje o wiele mniej uczniów niż w trakcie roku szkolnego.
– Zachowanie tej reguły mogłoby spowodować, że w przyszłym miesiącu bezpłatny posiłek otrzymałoby mniej uczniów, niż wynikałoby to z rzeczywistych potrzeb – mówi Teresa Dobko, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie.
Resort pracy w swoim stanowisku wskazuje więc, że w przypadku niższej frekwencji dożywiania w sierpniu można ustalić liczbę 20 proc. uczniów i dzieci objętych posiłkiem poza kryterium dochodowym na podstawie ostatniego miesiąca, w którym uczęszczali oni do szkoły, czyli czerwca. MPiPS podkreśla, że przyjęcie takiego rozwiązania pozwoli gminom zachować przewidziany w uchwale procentowy wskaźnik i jednocześnie skierować pomoc do osób, które wymagają jej udzielenia.
W ramach rządowego programu dożywiania gmina może otrzymać dofinansowanie do bezpłatnych posiłków w wysokości 60 proc. Wkład własny samorządu może być jednak za zgodą wojewody obniżony z 40 proc. do 20 proc.
553,3 mln zł przeznaczył budżet państwa na dofinansowanie posiłków w 2013 r.