Przepisy wymagają, aby dofinansowanie było przekazywane na każde dziecko w żłobku lub klubie dziecięcym. Radni gminy nie mogą więc stawiać ich właścicielom dodatkowych warunków.
Takie stanowisko zajęło kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, które stwierdziło nieważność uchwały rady gminy Dopiewo. Dotyczyła ona ustalenia dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki i kluby dziecięcej. Prawo do dofinansowania prywatnych placówek ze swoich budżetów daje gminom art. 60 ust. 1 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1457 ze zm.).
Jednak zdaniem RIO zapisy uchwały wykraczają poza to upoważnienie. Radni ustalili bowiem, że dotacja będzie udzielona pod warunkiem, że właściciel żłobka będzie pobierał od rodziców dziecka opłatę nieprzekraczającą 1 tys. zł miesięcznie, a w przypadku klubu dziecięcego maksymalnie 500 zł. Uchwała wskazywała też, że wspomniane kwoty czesnego dotyczą opłat stałych wynikających z umowy zawartej pomiędzy placówką a opiekunami i nie obejmują kosztów wyżywienia.
Izba podkreśliła, że wprowadzenie takiego warunku narusza art. 60 ust. 2 ustawy żłobkowej, bo o ile wolą radnych jest udzielanie dotacji, to zgodnie z tym przepisem powinna być ona przekazywana na każde dziecko w żłobku lub klubie dziecięcym. RIO zwróciła też uwagę, że jeżeli jest mowa o jakimś warunku, to niewątpliwie oznacza to wyłączenie, a więc zawężenie prawa do dofinansowania. Tym samym nie można uzależniać prawa do otrzymania dotacji z budżetu gminy od wysokości opłat pobieranych od rodziców.
RIO dodała, że czym innym jest ustalenie wysokości czesnego za pobyt dziecka w gminnej placówce lub u dziennego opiekuna, którego zatrudnia. Wtedy radni w uchwale określają kwoty opłat. Z kolei w przypadku miejsc opieki tworzonych przez osoby fizyczne, prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej wysokość czesnego ustala ten podmiot. Rada nie ma kompetencji, by mu ją narzucać.
Uchwała nr 11/568/2014 kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z 28 maja 2014 r.