statystyki

Nauczyciela można zwolnić na urlopie dla poratowania zdrowia

autor: Karolina Topolska14.05.2014, 07:00; Aktualizacja: 14.05.2014, 08:00
Przy rozwiązywaniu nauczycielskich stosunków pracy na podstawie Karty nauczyciela nie ma możliwości stosowania kodeksu pracy.

Przy rozwiązywaniu nauczycielskich stosunków pracy na podstawie Karty nauczyciela nie ma możliwości stosowania kodeksu pracy.źródło: ShutterStock

Złożenie przez pedagoga wniosku o urlop dla poratowania zdrowia lub korzystanie z niego nie chroni przed zwolnieniem – uznał Sąd Najwyższy.

Reklama


Reklama


Sprawa dotyczyła katechetki zatrudnionej na czas nieokreślony. Od 2000 r. podstawą jej angażu było mianowanie. W 2012 r. dyrektor udzielił jej urlopu dla poratowania zdrowia na okres od marca 2012 r. do lutego 2013 r., lecz w maju 2012 r. zaproponował jej 14/18 etatu, argumentując to zmianami w planie nauczania. Powódka nie odpowiedziała, dyrektor wypowiedział jej więc stosunek pracy i zaproponował przeniesienie w stan nieczynny. Nauczycielka skorzystała z tej możliwości 1 września 2012 r., jednak szkoła poinformowała ją, że po 6 miesiącach przebywania przez nią w tym stanie jej stosunek pracy wygaśnie. Kobieta skierowała pozew do sądu.

Sąd I instancji oddalił powództwo. Przyjął, że żądanie nauczycielki przywrócenia do pracy nie jest zasadne, albowiem u jej pracodawcy zaistniały zmiany organizacyjne, które uzasadniały wypowiedzenie umowy. Skład wskazał też, że do nauczycieli mianowanych nie stosuje się art. 41 kodeksu pracy, który zakazuje wypowiadania stosunku pracy w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a wobec tego dopuszczalne było rozwiązanie z katechetką umowy w czasie jej urlopu. Odmienne orzeczenie zapadło w II instancji – wyrok został zmieniony, a na rzecz katechetki zasądzono także odszkodowanie. Sąd przyjął, że urlop dla poratowania zdrowia jest usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, a wobec tego w okresie korzystania z niego przez nauczyciela jego stosunek pracy jest chroniony.

Od wyroku sądu II instancji szkoła wniosła skargę kasacyjną. SN uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Tym razem skład przychylił się do stanowiska z uchwały siedmiu sędziów SN (z 26 czerwca 2013 r., sygn. I PZP 1/13). Zgodnie z nim przy rozwiązywaniu nauczycielskich stosunków pracy na podstawie Karty nauczyciela nie ma możliwości stosowania kodeksu pracy. Sąd podkreślił też, że urlop nie tylko do poprawy stanu zdrowia nauczyciela. Gwarantuje też szkole, że w przyszłości odzyska podwładnego w pełnej sprawności do wykonywania obowiązków. Ta funkcja nie zostaje spełniona, jeśli nie ma zapotrzebowania na zatrudnienie nauczyciela po jego powrocie z urlopu. To z kolei – stwierdził sąd – przemawia za dopuszczalnością rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem nawet w trakcie urlopu.

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2014 r., sygn. akt I PK 247/13.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • kkk(2014-05-14 23:23) Odpowiedz 00

  pokrętne te wyjaśnienia jakieś

 • Dertyu(2014-05-15 12:28) Odpowiedz 00

  Pokrętne to są przywileje pewnych grup zawodowych w Polsce za które płaci podatnik. Rok urlopu na "podratowanie zdrowia" - bo narobi się taka pracując kilkanaście godz. w tygodniu napędzając przy okazji poddanych kościoła. Kościół niech za własne pieniądze produkuje sobie sług co na niego będzie płacił.

 • xyz(2014-05-21 11:29) Odpowiedz 00

  Do 3!
  Każdy chory może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne i być chronionym.
  Każdy chory !!!
  Urlop na podratowanie zdrowia to na pewno przywilej.
  Na urlopie zdrowotnym przebywa się także wtedy, kiedy braknie godzin do obsadzenia w szkole i urlop jest wykorzystywany na tzw. przechowanie się.
  I tu chyba chodzi o zwalnianie takich nauczycieli.

 • Barry Kent(2014-05-19 17:20) Odpowiedz 00

  Jakie przywileje Dertyu? Jeśli przebywasz na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 182 dni i dostałeś od ZUS świadczenie rehabilitacyjne, to przez 3 miesiące jesteś chroniony i nie można cię zwolnić. Ale jeśli jesteś nauczycielem, to Karta Nauczyciela pozwala na zwolnienie z pracy. Nie ma ochrony. Albo wracasz do pracy i rezygnujesz ze świadczenia, albo do pracy już nie wrócisz. Taki przywilej.

 • xyz(2014-06-01 09:19) Odpowiedz 00

  BB.
  Nerwowość okazują nauczyciele wtedy, kiedy ukazuje się artykuł o nadzwyczajnych i przesadzonych przywilejach w ich branży.
  Niektórym udała się taka hojna Polska.

 • bb(2014-05-24 21:47) Odpowiedz 00

  Do xyz
  Tyle masz do powiedzenia, ale nie czytasz artykułów GP. To niestety Barry Kent ma rację! Zerknij na archiwalny tekst z 2012r.: Karta nauczyciela może być mniej korzystna od kodeksu pracy, autorstwa twojego guru - Artura Radwana. Może warto skorzystać z takiego świadczenia, bo komentarze wskazują na niebezpieczny poziom nerwowości.

 • oświecony(2014-06-22 21:21) Odpowiedz 00

  A górnik też ma taki urlop na rok?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama